ZDRAVOTNÍ TÉMA

Deset zařízení Skupiny AGEL se zapojilo do screeningového programu výduti břišní aorty

16. 6. 2025

Včasná diagnostika tohoto onemocnění může zachránit desítky životů ročně.

Předejít fatálním důsledkům aneurysmatu břišní aorty se nově snaží pilotní screeningový program včasného záchytu. Jeho cílem je často bezpříznakové onemocnění odhalit v dostatečném předstihu a tím zamezit prasknutí hlavní tepny v břiše. „Aneurysma je rozšíření břišního úseku aorty o více než 50 % nad normu, v praxi nad 3 cm. Nejzávažnější komplikací aneurysmatu je právě prasknutí, což je život ohrožující stav, který bez včasného léčebného zákroku končí smrtí na vykrvácení. Smrtnost dosahuje až 94 %, polovina pacientů umírá už krátce po vzniku ruptury nebo během transportu do nemocnice,“ říká MUDr. Gabriela Chudárková, primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Ta je jedním ze zařízení Skupiny AGEL, které bylo do projektu akreditováno.

Klíčem k úspěšné léčbě je právě včasná diagnostika, která umožňuje naplánovat operaci ještě před vznikem komplikací. Program včasného záchytu tak může zachránit desítky životů ročně. Kromě Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se do něj akreditovalo dalších devět zařízení ze Skupiny AGEL, konkrétně nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku, Ostravě-Vítkovicích, Jeseníku, Třinci-Podlesí a polikliniky v Praze, Olomouci a Plzni. „Věříme, že díky účasti na tomto pilotním programu přispějeme k záchraně mnoha životů a podpoříme obecné povědomí o významu prevence. Prevence je totiž klíčem ke zdraví a včasné diagnostice, a proto jsme rádi, že se můžeme podílet na tak důležitém projektu,“ zdůrazňuje ředitelka Polikliniky AGEL Olomouc MUDr. Jarmila Raidová.

PRO KOHO JE PROGRAM URČEN
Pilotní screeningový program je zaměřen specificky na muže ve věku 65–67 let, respektive do dosažení věku 68 let. Tato cílová skupina osob je totiž nejvíce ohrožena výdutí břišní aorty, a to až šestkrát více než ženy. Více ohroženy jsou také osoby s vysokým krevním tlakem nebo jiným onemocněním srdce a cév, u kuřáků je riziko dokonce až osmkrát vyšší než u běžné populace. „Pokud v rámci screeningového programu je detekovaná velikost aorty 29 mm a méně, je screening ukončen, jedná se tedy jen o jedno vyšetření. Je-li detekovaná velikost 30 mm a více, je pacient sledován v Kardiocentru, frekvence opakovaných vyšetření závisí na velikosti, 1× za půl roku až za 3 roky,“ prozrazuje MUDr. Marian Wierzgoń z oddělení Intervenční radiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. 

JAK PROGRAM PROBÍHÁ
Po dosažení věku 65 let by měli být všichni muži při první návštěvě u praktického lékaře o screeningovém programu informováni. „Pokud souhlasí s vyšetřením, vystaví mu praktický lékař žádanku na ultrazvukové vyšetření aorty a odešle ho na pracoviště akreditované k provádění screeningu,“ líčí MUDr. Gabriela Chudárková. Samotné vyšetření je neinvazivní, zcela bezbolestné a rychlé. „Vyšetření probíhá pomocí ultrasonografie. Jedná se o rychlé, levné a jednoduché vyšetření bez ionizujícího záření, tedy pro pacienta zcela bezpečné.

senzitivitu a specificitu, je vhodné kromě screeningu rizikových pacientů také ke sledování stabilních aneurysmat v čase a ke kontrolám po léčbě aneurysmatu abdominální aorty,“ dodává MUDr. Wierzgoń. Pokud ultrazvukové vyšetření prokáže aneurysma, praktický lékař pacientovi vystaví žádanku k vyšetření do akreditovaného centra vysoce specializované kardiovaskulární péče, kde na základě závažnosti nálezu a celkového stavu pacienta rozhodne lékař specialista o dalším postupu. „V případě rozměru aorty nad 5,5 cm bývá zvolena včasná chirurgická léčba, tedy odstranění výdutě a její náhrada umělou cévní protézou nebo endovaskulární léčba, což je zavedení tzv. stentgraftu neboli cévní protézy, do vaku výdutě,“ vysvětluje MUDr. Chudárková s tím, že včasná léčba neprasklého aneurysmatu dosahuje velmi dobrých výsledků.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL