ZDRAVOTNÍ TÉMA

Demografická krize? AGEL reaguje modernizací svých porodnic

9. 2. 2025

Po rekonstrukci porodnice ve Šternberku budou následovat další – v Novém Jičíně a Vítkovicích.

Česká republika čelí demografickému zemětřesení. Počet narozených dětí klesá rychleji, než by si kdokoli troufl předpovědět. Místo přešlapování na místě vsadil AGEL na odvážnou kartu. Rekonstrukce porodnice ve Šternberku je důkazem, že skupina věří v budoucnost a investice do moderní péče, pohodlí a rodinné atmosféry je odpovědí na to, že porodnictví musí držet krok s dobou. A možná ji i předběhnout. V rozhovoru s místopředsedkyní představenstva společnosti AGEL MUDr. Marií Marsovou, MBA, LL.M., se podíváme na to, proč skupina tento krok podniká. Proč sází na rodinné porodnice v době, kdy rodin ubývá? 

Paní doktorko, jak vnímáte aktuální pokles porodnosti v České republice a jeho dopady na společnost? Je to podle Vás krize, nebo spíše příležitost k přehodnocení hodnot a priorit ve společnosti? 

Pokles porodnosti je skutečnost, která má jistě mnoho příčin objektivních, ale i subjektivních, a která nakonec byla predikována s ohledem na skutečnost, že rodí generace devadesátých let – již v této době byl pokles narozených dětí významný. Určitě bych tento trend nevnímala jako krizi, ale naopak jako příležitost. Mladí lidé přemýšlí o tom, jak svým dětem zajistit co nejlepší prostředí pro jejich rozvoj. Děti budou mít ti, kteří je skutečně chtějí, budou se jim věnovat a děti pro ně budou prioritou. A to je určitě dobře.

Dále je patrný trend, kdy matky mají své první dítě v pozdějším věku.

A ten bude také pokračovat, což rovněž není vysloveně negativní, pokud fyzický a psychický stav rodičky – nejen v průběhu těhotenství, ale především dalších 20 až 25 let – dovolí se o dítě postarat. Vidím kolem sebe, že rodina se stává prioritou pro ty, kteří vystudují, nastartují kariéru, cestují, poznají svět… určitě i toto je dobře. K mateřství a rodičovství budou příští generace přistupovat zodpovědně. Hovoří ze mě vlastní zkušenosti matky tří dětí, které se samy o svých rodinách rozhodují. A vím, že děti chtějí – jen trochu později, než bylo zvykem dříve, kdy heslo „nejlepší genetický materiál odumírá na vysokých školách“ nám starším bylo neustále opakováno.

Jaké ekonomické tlaky nejvíce formují budoucnost porodnictví a jak na ně může AGEL reagovat? Jak se mění ekonomický model provozu porodnic ve světle demografických změn?

Budoucnost porodnictví je zaměřena na komplexní řešení poskytovaných služeb ve všech porodnicích v rámci Skupiny AGEL. Filozofie poskytované zdravotní péče v našich nemocnicích je možné shrnout jednoduše – postaráme se o vás ve všech situacích. I proto máme široké portfolio služeb od péče specializovaných center zdravotní péče, akutní i plánované péče lůžkové po ambulance i následnou péči. Tedy péče o celou rodinu – a porodem tato péče začíná. Chceme, aby začátek nového života byl nejen pro novorozence, ale pro celou rodinu okamžikem, na který budou všichni vzpomínat jako na šťastnou událost a budou se k nám rádi vracet.

Jaké strategie má AGEL, aby udržel vysoký standard péče i při nižším počtu porodů?

Strategie naší společnosti je zaměřena na komplexní řešení poskytovaných služeb ve všech porodnicích v rámci Skupiny AGEL. Hlavní důraz je kladen na koncepci rodinných porodnic, ve kterých se propojuje rodinná atmosféra a individuální přístup ke klientkám a novorozencům spolu s důrazem na kvalitní a bezpečně poskytované služby. Součástí přístupu je poskytování medicínských služeb na nejvyšší úrovni s podporou kontinuálního vzdělávání zdravotnického personálu, pravidelnými setkáními lékařů, porodních asistentek a novorozeneckých sester a cíleným zaměřením na neonatologii a komunitní péči a sdílení best practice navzájem mezi personálem porodnic.

A mezi strategicky důležité patří i projekt Rodinné porodnice AGEL…

Projekt zahrnuje zajištění medicínských služeb na nejvyšší úrovni prostřednictvím pravidelných vzdělávacích setkání lékařů, porodních asistentek a novorozeneckých sester – cílem je mít erudovaný a vyškolený personál s důrazem na proklientský přístup a etické vystupování. Naše porodnice proto úzce spolupracují s vysokými školami, lékařskými fakultami, ale i společnostmi jako je Úsměv mámy, která školí personál a poskytuje psychologickou podporu ženám v perinatálním období i jejich rodinám. Velmi se osvědčily i vzdělávací akce zaměřené na etické principy, jmenujme nově zavedené přednášky Mgr. et Mgr. Marka Váchy, Ph.D., pořádané postupně ve všech porodnicích. V současné době probíhá příprava odborného programu s názvem „Matka a dítě“ určeného pro zdravotnické zaměstnance zabezpečující péči o matku a dítě Skupiny AGEL CZ a AGEL SK, shrnující právě oblast best practice porodní péče.

Jaké nadstandardní služby budou v Rodinných porodnicích AGEL nabízeny?

Pro všechny porodnice byla stanovena strategie pro ucelenou nabídku balíčků hotelových služeb. Každé mamince bude nabídnut balíček, který zahrnuje kosmetický balíček, poukázku do lékárny, zdravou nabídku stravování, focení miminka profesionálním fotografem, osušku pro miminko i maminku. Na všech pokojích budou k dispozici župan, osuška, ručník a papuče. V návaznosti na tento základní balíček bude následně odstupňovaná nabídka dalších, nadstandardních služeb hotelového typu, a to pro maminky využívající nadstandardní a rodinné pokoje. Nemůžeme zapomenout ani na marketingové prezentace značky „Rodinné porodnice AGEL,“ propojení našich porodnic na sociální sítě, spolupráci s pacientskými organizacemi, spuštění společné webové stránky porodnic Skupiny AGEL a spolupráci s obvodními gynekology a porodními asistentkami.

Je investice do modernizace porodnic spíše obranou proti poklesu porodnosti, nebo jde o dlouhodobý tah na zlepšení kvality péče?

Investice do modernizace porodnic nepochybně finančně udržitelná bude, a to z mnoha důvodů. Zásadní je samozřejmě to, aby byla naplněna naše filozofie – péče o naše klienty a pacienty v každém období jejich života – a porod je začátek této péče. Samozřejmě reagujeme i na požadavky počtů porodů, které jsou žádány odbornými společnostmi a ministerstvem zdravotnictví k naplnění kvality poskytované péče a v návaznosti na to i nasmlouvání porodnic zdravotními pojišťovnami. V celkovém kontextu je to právě zmíněný dlouhodobý tah na zlepšení kvality péče.

Jaké jsou největší rozdíly mezi českým porodnictvím a situací na Slovensku? Čím je způsobeno, že slovenské porodnice naší skupiny mají meziročně porodů dokonce více?

Situace v porodnicích AGEL v obou zemích je víceméně podobná, některé porodnice potřebují i velké rekonstrukce, jiné mají zavedeny moderní přístupy a balíčky služeb již nyní a rozšiřují nové aktivity vzdělávací, proklientské, psychologické a marketingové. V obou zemích evidujeme meziroční pokles počtu porodů obecně, i když nutno říci, že pokles v ČR je dramaticky významnější, a to o téměř 10 % během jednoho roku, na Slovensku je to za období více než dvou let. V zařízeních naší skupiny na Slovensku činí meziroční nárůst počtu porodů 4 % – jistě díky akvizici nemocnice s počtem 500 porodů v roce 2023. Máme však i rekordmany s nárůstem 7 až 18 %, jde o naše nemocnice ve Zvolenu, Levicích a Kežmarku.

Co se může Česká a Slovenská republika naučit z přístupů k porodnictví v jiných zemích?

V odborné péči o matku a dítě se řadíme mezi nejvyspělejší země světa. Co se učíme, je právě zmíněný proklientský přístup. Generace dnešních matek a otců si vyžaduje jiný přístup, plnou informovanost, možnost rozhodování se o přístupu k porodu a péči o dítě, včetně například kratší hospitalizace, ambulantního porodu, přítomnosti nejen otce, ale i ostatních blízkých či duly u porodu. A především oceňují empatický přístup všech zdravotníků v období, které je náročné na psychiku matky.

Jaké jsou dlouhodobé cíle v oblasti rozvoje porodnictví ve skupině AGEL a jaké další kroky plánuje vedení podniknout po rekonstrukci porodnice ve Šternberku?

Naším cílem je udržet počty porodů i přes očekávaný pokles porodnosti až 20 % v letech následujících tak, aby porodnice ve všech našich nemocnicích byly rodičkami vyhledávány a zůstaly nasmlouvány také zdravotními pojišťovnami. Naším zájmem je především to, aby budoucí rodiče byli v našich porodnicích spokojeni a rádi se k nám vraceli. Věřím, že projekt Rodinná porodnice AGEL bude tím, co úroveň našich zařízení povýší na kvalitativně vyšší úroveň. Po modernizaci porodnice ve Šternberku budou následovat rekonstrukce další – v Novém Jičíně, Vítkovicích. Tyto rekonstrukce jsou podmínkou zavádění všech možností nadstandardních služeb, jak jsem zmínila výše.

Co byste doporučila ostatním porodnicím, které chtějí zůstat konkurenceschopné i v době demografických změn?

Myslím, že zásadně důležité jsou dvě oblasti – vysoká odborná úroveň porodnice a neonatologie a potom především empatický přístup k rodičce a celé její rodině. Zázrak nového života za to stojí!

VÍTE, ŽE.........Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice dokončila rekonstrukci oddělení šestinedělí za téměř 4,5 milionu korun. Nové prostory nyní nabízejí maminkám po porodu větší pohodlí a modernější prostředí. Oddělení disponuje 13 pokoji, včetně jednoho rodinného a čtyř nadstandardních, s celkovou kapacitou 24 lůžek. Součástí rekonstrukce byla i modernizace jídelny, která nyní nabízí bohatý rautový výběr, občerstvení po celý den a nový kávovar. V letošním roce nemocnice plánuje výstavbu poporodního apartmánu a rekonstrukci porodních sálů.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ JMÉNA

Česko

Eliška, Viktorie, Nikol / Jakub, Tobiáš, Matyáš

Slovensko

Natália, Viktoria, Eliška / Jakub, Adam, Oliver

✒ MGR. RADKA MILOŠEVSKÁ, MBA AGEL