Letní nebezpečí: Jak se ubránit průjmům?
26. 7. 2024
Od grilování po návštěvu exotiky – riziko číhá všude. Zjistěte, jak efektivně řešit letní trávicí potíže.
Venku se oteplilo a řada z nás oprášila grily, vyrážíme do přírody a stravujeme se u stánků s rychlým občerstvením. Ve všech těchto případech se může stát, že si přivodíme trávicí obtíže. Ty se mohou projevovat nevolností, zvracením a průjmy. Akutní průjem může způsobit nedostatečně upravené maso a vejce, špatné hygienické podmínky při přípravě jídla, kontaminovaná voda nebo jiná elementární chyba. Průjem většinou netrvá dlouho, ale dovede nás velmi potrápit, a proto je třeba být v tomto období velmi obezřetní. Jak si s těmito potížemi poradit jsme se zeptali Mgr. Irena Kilikové z Lékárny AGEL na Sokolské ulici v Ostravě: „Průjmové onemocnění může být poměrně závažný stav, pokud není včas a dostatečně léčen.
Hlavní problém spočívá ve velkém a rychlém úbytku vody z organizmu, takže prvním a nejdůležitějším krokem v terapii průjmu je dostatečná rehydratace. Ideální je použít tzv. rehydratační roztoky, které mají správné iontové složení a dodávají do organizmu nejen vodu, ale také velmi důležité minerály a cukry. Mezi nejběžnější, které lze pořídit v lékárně, bychom mohli zařadit Kulíšek nebo Enhydrol. Příprava je velmi snadná, obsah sáčku se rozpustí v doporučeném množství čisté vody a v pravidelných intervalech popíjí. Pokud nemáme možnost koupit hotový rehydratační roztok, můžeme si v domácích podmínkách vyrobit vlastní. Dáme 8 lžiček cukru, jednu lžičku soli, vymačkáme šťávu ze dvou pomerančů Tuto směs doplníme jedním litrem převařené vody, necháme vychladnout a popíjíme.
Dospělý člověk by měl během hodiny vypít čtvrt až půl litru tohoto roztoku, děti 125 až 250 mililitrů. Sůl je tam proto, aby roztok obsahoval sodík a pomeranč kvůli tomu, aby tam byl i důležitý draslík.“ Ke zmírnění příznaků lze použít i různé léky proti průjmu. Základem jsou střevní adsorbencia, což jsou léky, které na svůj aktivní povrch váží bakteriální toxiny. Doporučují se zejména u průjmů, které jsou způsobené dietní chybou, pomáhají nám i při nadměrné plynatosti. Jedná se o aktivní uhlí nebo diosmektit. „Lidé často žádají různá ‚uhlí‘, například černé nebo živočišné, takže je dobré vědět, že všechno toto je adsorpční uhlí, což je totéž jako aktivní uhlí nebo carbo medicinalis a je získáváno z rostlinných materiálů. Lidový název živočišné uhlí přetrvává z dob, kdy se k jeho výrobě používaly zvířecí kosti,“ dodává Mgr. Irena Kiliková. Aktivní uhlí a jiná adsorbencia mohou vázat na svůj povrch i jiné látky a léky, u kterých může dojít ke snížení nebo ztrátě účinku.
„Proto je nutné střevní adsorbencia užívat vždy v minimálně dvouhodinovém odstupu od jiných léků. Výhodou ovšem je, že je bezpečně můžeme podat dětem od tří let, těhotným i kojícím ženám,” míní lékárnice. Doporučené dávkování aktivního uhlí je 1 gram 30 minut před jídlem a 1 gram po jídle. „Obvykle 1 gram aktivního uhlí jsou 2 až 4 tablety a podává se 2krát až 3krát denně. Možné je tablety rozkousat, rozdrtit nebo zapít vodou,“ upřesňuje Mgr. Kiliková a dále doporučuje: „U neinfekčních průjmů (třeba ze stresu) můžeme použít léčivé přípravky, které zpomalují střevní pasáž a tím snižují počet stolice.
Naopak u infekčních průjmů, které jsou většinou spojeny s horečkou, je namístě použít střevní antiinfekční léky, které ale musí indikovat a předepsat lékař.“ Neměli bychom také zapomínat na probiotika, která nám taky mohou pomoci u průjmů. Jedná se o přípravky s obsahem Saccharomyces boulardii. Na regeneraci střevní mikroflory po prodělaném onemocnění jsou vhodná komplexní probiotika s obsahem různých kmenů, nejčastěji Lactobacillus acidophilus, L. rhamnosus, Bifidobacterium lactis a Bifidobacterium breve.
Facebook