ZDRAVOTNÍ TÉMA

Krev zachraňuje životy

13. 6. 2024

Nemocným s rakovinou nebo leukemií, pacientům po traumatech, při operacích, v transplantační medicíně, ale třeba i rodičkám a pacientům s poruchou krvetvorby. Ti všichni a mnoho dalších potřebují krev.

Skupina AGEL má v současné době jedno centrální zařízení transfúzní služby, které zajišťuje odběry, zpracování, vyšetřovaní, skladování a distribuci vyrobených transfúzních přípravků a plazmy pro nemocniční zařízení skupiny – AGEL Transfúzní službu, která působí v Šumperku i Bruntále již téměř 20 let. Dále zpracovává odběry z hematologicko-transfúzních oddělní Nemocnice AGEL Přerov, Nemocnice AGEL Prostějov a Nemocnice AGEL Nový Jičín. Krev a plazma tak směřuje z okolních regionů do AGEL Transfúzní služby v Šumperku. O všem podstatném ohledně darování krve jsme hovořili s MUDr. Radanem Volnohradským, vedoucím lékařem pracoviště Šumperk a členem představenstva AGEL Transfúzní služby v jedné osobě.

Pane doktore, jak to vypadá s dárci krve ve Skupině AGEL? Pokryje darovaná krev potřeby našich zdravotnických zařízení?

V naší skupině registrujeme více než 12 500 dobrovolných dárců krve a plazmy, kteří ročně darují zhruba 16 000 jednotek plné krve a 28 500 odběrů plazmy. Dá se říct, že Skupina AGEL je soběstačná. Veškerá krev a plazma z odběrových míst nejprve směřuje k nám, do AGEL Transfúzní služby v Šumperku, kde se provádí její zpracování a skladování. Odebraná krev a plazma je poté efektivně distribuována do zdravotnických azařízení v Olomouckém i Moravskoslezském kraji, a to vždy dle aktuální potřeby jednotlivých nemocnic a konkrétních pacientů. Od roku 2023 pravidelně dodáváme transfúzní přípravky i do Nemocnice AGEL Říčany. Kromě vlastních nemocnic naší skupiny vypomáháme a dodáváme krev od našich dárců do jiných zdravotnických zařízení, opět dle potřeby a dle našich možností.

Co se s krví po odběru ihned děje?

Dárce může darovat plnou krev, krevní plazmu nebo krevní destičky. Nejčastěji se odebírá takzvaná plná krev. Po celou dobu odběru se míchá s protisrážlivým a výživným roztokem, který je přítomný v odběrovém vaku. Má se tak zabránit vzniku sraženin a vytvořit podmínky na zachování funkčních vlastnosti červených krvinek. Speciální odběrová váha ukazuje hmotnost odebrané krve a čas, po který se odebírá. Odběr plné krve trvá od čtyř do deseti minut maximálně, odběr plazmy separátorem je časově náročnější a trvá do jedné hodiny.

Poté je krev v AGEL Transfúzní službě vyšetřena?

Nutno zdůraznit, že vždy před samotným odběrem musí dárce vypsat dotazník a poté mu je odebrán vzorek krve k vyšetření. Výsledky jsou známé ještě před samotným odběrem krve, kdy lékař vyhodnotí a společně s údaji ve zdravotní kartě a údaji uvedenými v dotazníku následně povoluje, nebo nepovoluje u dárce odběr. Každý krevní vzorek, bez ohledu na to, zda jde člověk darovat krev poprvé či poněkolikáté, musí být laboratorně vyšetřen. Vyšetření má ověřit, zda krev neobsahuje známky infekcí HIV, hepatitidy B, C a syfilidy. Krev se samozřejmě může použít jen v případě, že jsou laboratorní výsledky negativní. V případě nejasného nebo pozitivního výsledku testů, nelze odebranou krev použít. Dárci, u kterých jsou výsledky na infekce reaktívní, jsou dočasně vyřazeni z dárcovství a jsou opakovaně vyšetřeni.

Jak dlouho trvá laboratorní vyšetření a jaké přístroje využíváte?

Laboratoř je takovým srdcem celé naší Transfúzní služby. Máme kompletně nové moderní vybavení laboratoře virových markerů a laboratoře imunohematologie. Přístrojové vybavení je zaměřeno na vyšetření krevních skupin, Rh fenotypu, screeningu protilátek a virových markerů. Naše nové pracoviště se může pochlubit nejmodernějším přístrojovým vybavením, včetně nového analyzátoru, sloužícímu k vyšetřování transfúzních přípravků pomocí metody přímé detekce virové DNA/RNA.

Jak dlouho se dá krev skladovat?

Vyrobené transfúzní přípravky, tedy koncentrát červených krvinek, lze skladovat 35 až 42 dnů. Krevní destičky mají dobu skladování 4 až 5 dnů. Pouze krevní plazmu lze skladovat dlouhodobě.

Kde nejčastěji darovaná krev pomáhá?

Bohužel se zatím nepodařilo vyrobit plnohodnotnou náhradu lidské krve, a proto je potřeba abychom měli stále dostatek čestných dárců krve a plazmy. Obecně je zásadní a nenahraditelné použití u akutních stavů provázených krevní ztrátou. To mohou být traumata, těžké porody, hematologická onemocnění a různé krvácivé stavy. Transfuze podstupují například pacienti na onkologii, interně nebo také novorozenci.

Co se děje v případě nějaké velké havárie, třeba srážce vlaků? Vezou se třeba do nemocnice všechny zásoby, protože se neznají konkrétní skupiny zraněných? Nebo jak vypadá taková kritická situace?  

Při takovémto hromadném neštěstí se aktivuje tzv. krizový traumatologický plán. Dostaneme hlášení, co se stalo, kolik je zraněných, kolik z nich vážně, středně, lehce. Musíme si projít veškeré zásoby krevních přípravků a zhodnotit, jestli situaci zvládneme z vlastních skladových zásob, nebo bychom potřebovali pomoc ostatních nemocnic. Pokud by to ani tak nestačilo, lze provézt mimořádný odběr krve.

Jaká je situace v oblasti darování krve v naší skupině?

Krev je potřeba stále. Co se odběrů týče, je situace u nás dlouhodobě relativně stabilizovaná. Ale z několika důvodů, kterými jsou jak stárnutí populace, tak i třeba konkurence privátních plazmaferetických center, potřebujeme, aby se nám obnovoval stávající kmen dárců. Potřebujeme primárně prvodárce. Proto jsou například hromadné akce výbornou záležitostí. Přijde na ně řada nováčků, kteří, pokud se odběr opakuje na stejném místě, se vracejí. To je pro nás ideální stav.

Jak hledáte nové dárce? Jak často děláte hromadné odběry pro skupiny?

V posledních letech jsme začali s aktivním oslovováním veřejnosti, aby darovali krev nebo plazmu. Ve spolupráci s oddělením marketingu pořádáme tematické akce, jako je například Valentýnská kapka krve, Velikonoční odběr, odběr k příležitosti Mezinárodního dne mužů nebo ve spolupráci s dalšími společnostmi ze Skupiny AGEL, jako například Daruj krev s lékárnou AGEL. Nezapomínáme ani na odběrové dny u příležitosti Světového dne dárců krve a krevních složek. Velice nám darováním pomáhají a potřebu krve chápou členové IZS – Hasiči, příslušníci Policie České republiky, příslušníci městské policie i samotní zdravotníci. Snažíme se však spolupracovat i s různými firmami, středními školami, magistráty a obecními úřady, aby jejich zaměstnanci přišli darovat krev a plazmu, případně aby čestné dárcovství krve propagovali.

Existuje nějaká motivace pro mladé lidi, aby se rozhodli začít darovat krev?

Podle statistik je vidět, že největší motivací pro mladé je finanční odměna, kterou jim ovšem transfúzní stanice nabídnout nemohou. Čestné dárcovství je o něčem jiném. U nás dárci nejčastěji uvádějí jako motivaci pomoc druhým nebo přicházejí s rodiči či přáteli, kteří je k dárcovství inspirovali. Je vždy velmi pěkné vidět, když na odběr přijde společně několik rodinných příslušníků a ti považují darování za součást rodinné tradice.

KDO MŮŽE DAROVAT KREV?

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let, přičemž darovat pak může až do svých 65 let. Důležitá je také hmotnost nad 50 kilogramů. Ženy mohou darovat krev 4x ročně, muži 5x ročně. Minimální interval mezi odběry je 8 týdnů, ideálně 10 až 12 týdnů.

A kdo by darovat krev neměl?

Řada lidí si myslí, že darovat se nemá pouze v případě vážnějšího onemocnění. Ovšem i opar, nachlazení, malý chirurgický zákrok, nebo přisáté klíště jsou dočasnou kontraindikací pro darování a oddalují termín odběru. Stejně tak je nutné odběr odložit při pobytu v oblastech mimo Českou republiku, kde je momentální výskyt krví přenosných nemoci (oblast Středozemního nebo Černého moře, severní Afriky). Obdobně po absolvovaném endoskopickém vyšetření, tetování či piercingu je blok na darování v délce 6 měsíců. Pokud si nejste jistí, zavolejte na transfúzní oddělení.

Když darujeme krev – jedná se o 450 mililitrů – co to udělá v těle?

Pokud je člověk zdravý, neudělá to nic, krev se v těle zase doplní. Nejdůležitější po darování krve je doplnit tekutiny. Tekutá složka krve se obnoví do druhého dne, tedy poměrně rychle. Krvinky zhruba do týdne.

Jaké jsou dnes benefity při darování krve?

Podle zákoníku práce má čestný dárce nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru. Není-li odběr proveden, náleží dárci toto volno jen na nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci. Dalším zákonným benefitem je pak snížení základu daně z příjmu o 3 000 korun za každý odběr krve. K daňovému přiznání mohou dárci přiložit buď potvrzení, které dostanou po každém odběru, nebo souhrnné potvrzení, které lze na transfúzních stanicích získat na konci roku. Mimo to samozřejmě v rámci odběru dárci absolvují bezplatně lékařskou prohlídku, mají nárok na vitaminy a příspěvky od své zdravotní pojišťovny, čestná ocenění od Českého červeného kříže a slevy na produkty a služby našich partnerů. Bezplatné dárcovství je ale předně projevem určitého postoje k lidem okolo i k životu jako takovému.

 ✒ ING. TOMÁŠ ŽELAZKO  EEZY EVENTS & EDUCATION