ZDRAVOTNÍ TÉMA

Zdravotnice skákaly přes plot, aby zachránily život chodkyni

11. 1. 2022

Dramatická záchrana chodkyně u Nemocnice AGEL Český Těšín.

Text: Mgr. Adam Knesl / Foto: Pavlína Pnioková

S ouhra všímavých pacientů v nemocnici v Českém Těšíně s pohotovými zdravotníky vedla k rychlé a profesionální první pomoci u chodkyně, která se po pádu na zem, mimo areál nemocnice, vážně poranila na hlavě. K dramatické události došlo jednoho dopoledne za plotem Nemocnice AGEL Český Těšín, ale na opačném konci areálu, než se nachází výjezdová brána. „Za plotem zkolabovala neznámá žena a udeřila se do hlavy. Ležela na chodníku, čehož si všimli pacienti naší nemocnice při cestě na odběry do laboratoře,“ popisuje začátek příběhu MUDr. Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva Nemocnice AGEL Český Těšín.

Svědci nehody v areálu nemocnice okamžitě zalarmovali zaměstnance v nejbližší budově, konkrétně se jednalo o pracovníky laboratoře, kteří přivolali resuscitační tým. „Aby měla pacientka okamžitou první pomoc, tak dvě pracovnice laboratoře musely přelézt plot a stejně tak lékař a sestra resuscitačního týmu. Byla to totiž nejrychlejší cesta. V této části nemocnice není žádný východ a v tomto případě šlo o každou minutu. Oběhnout celou nemocnici by zdravotníkům zabralo mnohem více času,“ konstatuje ředitelka nemocnice.

Za plotem na chodníku všichni zdravotníci prováděli úkony první pomoci, zajistili žílu a vyčkali se zraněnou pacientkou na příjezd rychlé záchranné pomoci. Sanitka ženu následně odvezla na akutní příjem karvinské nemocnice. „Chtěla bych vyzdvihnout nasazení, s jakým naši zdravotníci tuto pomoc poskytli. Naštěstí máme fyzicky zdatné zaměstnance, kterým nevadí ani překážka v podobě plotu, když je třeba zachránit život. Zároveň je třeba poděkovat bystrým pacientům, protože neváhali a okamžitě běželi pro pomoc,“ těší MUDr. Barboru Zbránkovou z Nemocnice AGEL Český Těšín.