Lidé používající AI nahradí lidi, kteří ji nepoužívají
9. 6. 2025
S MUDr. Otakarem Jiravským, MBA, o výzvách, které s sebou do zdravotnictví přináší umělá inteligence, a o tom, jak se k nim stavět.
Jedním z hlavních témat letošní již 7. vědecké doktorandské konference AGEL byla umělá inteligence. K tématu, které velmi rychle proměňuje náš svět, medicínu nevyjímaje, se tak vztahovaly nejen hlavní přednášky RNDr. Čestmíra Štuky, MBA, Ph.D., a Mgr. Jana Zemana, Ph.D., z Ústavu biofyziky a informatiky 1. LF UK nebo prof. MUDr. Romana Prymuly, CSc., Ph.D., garanta celé konference, ale také workshop vedený MUDr. Otakarem Jiravským, MBA, z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. A právě s ním jsme rozebírali roli AI v dnešní i budoucí medicíně a vědě.
Proč jste si zvolil jako téma svého workshopu umělou inteligenci?
To je jednoduché, protože lidé, kteří používají AI, nahradí lidi, kteří ji nepoužívají. Z historie to velmi dobře známe, protože lidé, kteří používali ruchadlo, nahradili lidi, kteří ruchadlo nepoužívali, a je potom nahradili ti, kteří začali používat traktor. Umělá inteligence je vlastně takové nové ruchadlo. Je to vynález, který posouvá naši efektivitu dál, i když na rozdíl od ruchadla má i svá negativa, možná lépe bude sedět přirovnání k vynálezu samopalu, což je perfektní věc k obraně, ale v rukou šílenců je hrozně nebezpečná. Naším úkolem v práci s umělou inteligencí je, abychom nebyli šílenci, ale správní uživatelé, a proto i ten můj workshop.
Co by si podle Vás měl jeho absolvent odnést?
Musíme si říct, že téma AI je neuvěřitelně fluidní a každý týden se významně posouvá. Konkrétně tento workshop jsem připravil už asi pětkrát a pokaždé jsem ho předělával, protože přišlo něco nového, co jsem tam musel zařadit. Nakonec jsem si řekl, že to nejdůležitější, co si mají absolventi odnést, je osobní zkušenost. Tedy aby se nedívali na film, ale aby si v něm trochu zahráli.
Workshop nebyl zaměřen jen na umělou inteligenci, ale i na statistiku. Jak ta je v medicíně důležitá?
Medicína, jak ji provozujeme v západním světě, je tzv. medicína založená na důkazech a důkaz je pro nás statistický důkaz. Čili pokud chceme přispívat k vývoji medicíny, tak musíme přinášet důkazy. Musíme být schopní své teze ověřovat. Ověřování tezí je ale úplně jiná hra než provozování medicíny. Z pohledu lékaře se celou dobu studia učíme provozování medicíny. Potom náhle přijde někdo a řekne: „Nechtěl bys ta data publikovat?“ A náhle jsme zase úplně na začátku, protože se statistikou vůbec neumíme. A právě ona je jedním z nástrojů, které přinášejí ty potřebné důkazy. Doktoři ji ale neumí používat, protože v ní nejsou školeni. To je v minulosti odsouvalo na druhou kolej, ale AI jim dává osobního statistika do kapsy. Mým úkolem v rámci zmíněného workshopu bylo kolegům lékařům říct a ukázat, jak s tím pracovat.
Vy jste se statistikou začal dřív, než přišla AI. Bylo by pro Vás jednodušší a lepší mít rovnou tohoto pomocníka?
Kdybych měl AI na začátku, tak bych na tom byl hůř než dneska, protože bych nebyl nucen to všechno nastudovat. Tím, že jsem alespoň trochu o tom studoval, tak mohu systémy umělé inteligence používat lépe. Obecně ale platí, že naším úkolem je pro zvýšení vlastní efektivity AI využít, ale, a to pozor, samotný výsledek musíme zkontrolovat!
Jaká je podle Vás budoucnost akademických článků v době AI?
Myslím si, že dojde ke změně a nově budou mít největší hodnotu čistá data a data, která popisují chování systému v jakýchkoliv podmínkách. Jejich interpretace bude potom hrozně rychlá a možná, že se fakt budou publikovat jenom datasety. Publikace z mého pohledu zmizí. Co bude ale nejcennější, bude osobní brand. Ten dá datům jejich interpretaci. A my si pak budeme chtít přečíst, jak se na daná data dívá profesor Prymula, jak se na ně dívá profesor Aleksi Šedo. Budou tomu dávat osobní ráz, osobní chuť, proto bych chtěl čtenářům Našeho AGELu doporučit, aby pečlivě dbali na své jméno a budování osobního brandu.
Jak AI promění profesní uspořádání v nemocnicích?
Jak jsem říkal na začátku, že lidé, kteří AI nepoužívají, budou nahrazeni lidmi, kteří ji používají, tak až tahle fáze proběhne, tak vlastně dojde ke specializaci. Budeme si klást otázku, kdo tedy nebude existovat? A jistě řada povolání zanikne, ale vzniknou nová. A podle mého názoru ten klíčový segment, který vznikne, budou lidé, kteří kontrolují AI výstupy. A to se týká i medicíny. Třeba rentgen už nebude určitě kontrolovat rentgenolog, ale rentgenolog zkontroluje ten AI výstup. Mým úkolem v rámci workshopu je říct, pojďme AI znát natolik a statistiku také, abychom dokázali zkontrolovat, že nám vlastně nelže, že říká to, co my potřebujeme.
✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL
Facebook