ZAJÍMAVOSTI

Doktorandské studium mi rozšířilo obzory a změnilo i můj přístup k pacientům

4. 7. 2025

Vedoucí lékařka Centra pro chronické střevní záněty a biologickou léčbu Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Barbora Pipek, Ph.D., MBA, o svém doktorandském studiu i propojení vědy s praxí.

Věda Barboru Pipek vždy bavila a chtěla se jí věnovat stejně jako povolání lékařky. Dlouho však neměla příležitost splnit si tento sen. Pracovní vytížení i příchod dětí studium oddalovaly, nakonec se ale odhodlala a přihlášku na postgraduální studium podala. Dnes je již nositelkou titulu Ph.D. a nabité vědomosti z vědeckého prostředí aplikuje i do své lékařské praxe. „Postgraduální studium mi dalo vědecké cítění, díky kterému k pacientům přistupuji trošku jinak. Přece jenom si uvědomuji, že léčba nepřináší jen benefity, že může někde i uškodit. Také už víme, že je velmi krátkozraké léčit jen tou léčbou, kterou tady zrovna aktuálně máme k dispozici, ale musíme myslet i do budoucna,“ říká MUDr. Barbora Pipek, Ph.D., MBA, vedoucí lékařka Centra pro chronické střevní záněty a biologickou léčbu Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

„Díky studiu mám všeobecnější medicínský přehled. Vím například, kde je realizována nějaká studie, kdy třeba bude finalizovat, což pro nás znamená, že daný preparát bude schválený příslušnými institucemi a my o něj můžeme pak pojišťovnu zažádat a podat nemocným dříve. Tímto se domnívám, že mé studium může být přínosné i pro mé pacienty, protože se mi daří rozšířit obzory možností jejich léčby,“ dodává.

MOTIVACE A KOMPROMIS
Samo studium pro ni jako pro matku dvou malých dětí a vytíženou lékařku nebylo úplně snadné. „Postgraduál vyžaduje určitou „školní“ disciplínu, na kterou my v době, kdy jsme v pracovním a rodinném kolotoči, už nejsme zvyklí. Pro mě to tedy bylo ze začátku opětovné zabřednutí do školních lavic. Na druhou stranu doktorské studium už s sebou nenese nutnost dokončit jej, jako tomu je u pregraduálního studia. Je to něco navíc, co dodělat nemusíte, ale chcete. Motivace je úplně někde jinde, a to s sebou nese i jiný přístup,“ vysvětluje Barbora Pipek a jedním dechem dodává: „Musím ale zmínit i pohled z pozice ženy, matky dvou malých dětí, že mám doma opravdové zázemí, flexibilního tolerantního manžela a hlídací babičky. Přesto všechno ta koordinace rodinného fungování většinou visí na ženě.

Kvůli studiu jsem tak vždycky musela něco někde vzít, abych se mu mohla věnovat. Je to takový kompromis.“ Svého rozhodnutí nastoupit na postgraduál rozhodně nelituje, samotné studium splnilo přesně to, co od něj MUDr. Pipek očekávala, a navíc ji k vědě přitáhlo ještě výrazněji. V rámci disertační práce řešila problematiku nové biologické léčby u pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Konkrétně se zabývala problematikou molekul podávaných v těhotenství a při kojení, což je oblast mimořádně citlivá a zároveň vysoce potřebná. „Bylo to téma, které mě jednak zajímalo, jednak bylo poměrně atraktivní. Dotýkalo se mě i pracovně, protože pacientek, které jsou v reprodukčním věku a chtějí otěhotnět, je spousta,“ osvětluje Barbora Pipek.

7. VĚDECKÁ DOKTORANDSKÁ KONFERENCE
Crohnovou chorobou se zabývá i nadále, což ukázala i na7. vědecké doktorandské konferenci, kterou na sklonku března uspořádal Vzdělávací a výzkumný institut AGEL. „Letos jsem vystoupila s tématem specifické cytomegalovírové infekce, která se nám vyskytuje u pacientů s Crohnem a s ulcerózní kolitidou. Je to infekce, která, ač je relativně vzácná, tak může mít fatální průběh a problém je v tom, že se na ni příliš nemyslí. Což byl i důvod, proč jsme se s kolegy ze tří spřátelených nemocnic ponořili do starých histologií a udělali takový retrospektivní soubor výskytu CMV infekcí a zjistili jsme, že se opravdu ty infekce vyskytují častěji, než si myslíme a je potřeba na ně myslet a pacienty léčit tak, jak by se léčit měli,“ poodhaluje své nedávné vystoupení MUDr. Pipek.

Na vědecké doktorandské konferenci je pravidelnou účastnicí a také proto dokáže posoudit, kam se posouvá a jak se vyvíjí. „Při srovnání s předešlými lety musím, říct, že rozvoj konference je určitě patrný. Obecně hodnotím každou vzdělávací akci velmi pozitivně, tato navíc slouží právě studentům postgraduálního studia, což je důležité,“ myslí si Barbora Pipek. Podle ní je klíčové lékaře motivovat a vysvětlovat jim, v čem je toto studium přínosné. „Samozřejmě není nutné, aby byl každý lékař Ph.D., ale pro ty, co jsou více nakloněni vědě, je to opravdový přínos,“ zdůrazňuje.

PODPORA OD AGELU
Pozitivní je podle MUDr. Barbory Pipek i přístup AGELu k vědě a postgraduálnímu studiu. Podpora studentů i pořádání akcí jako je zmíněná konference či Sympozium AGEL jsou podle ní motivační a velmi důležité i z pohledu sdílení nejnovějších medicínských poznatků. „Já osobně hodně využívám například interní agelovské granty, abych mohla prosadit nějakou novou léčbu nebo nějakou metodiku v koloskopiích nebo v jiných endoskopických metodách. Pro lidi, kteří se přímo nepohybují na půdě AGELu, je možná překvapivé, že soukromá nemocnice vědu a výzkumné projekty takhle podporuje.“

ZKUSTE TO
Úspěšná absolventka Ph.D. programu má také radu pro váhající kolegy. „Pokud by se mne někdo zeptal, zda studovat postgraduál, tak prvotní odpověď, která mě napadne je – zkus to, nedá se nic ztratit. A pokud člověk opravdu má nějakou vizi a má to srovnané, tak si myslím, že dotáhnout postgraduální studium do úspěšného konce, je reálné a myslím si, že je to reálně možné i v tom souběžném pracovním nasazení,“ uzavírá MUDr. Barbora Pipek, Ph.D., MBA.

POHLEDEM DOKTORANDŮ

MUDr. Luboš Bouček, Laboratoře AGEL
Vzdělávání a prohlubování znalostí mě naplňuje, proto jsem se rozhodl jít na doktorát. Studuji kombinovaně, což mě méně omezuje v pracovním procesu, ale studium je obecně v rámci AGELu podporováno, nejsou mi kladeny žádné překážky. Konferenci zaměřenou na doktorandy jsem uvítal, navíc témata, která tam byla prezentována, mi byla blízká i v rámci zaměření mého studia.

MUDr. Eva Evinová, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice
Studium je sice pro mě jako matku malého dítěte dost náročné (smích), nicméně mám výraznou podporu v manželovi a ve své rodině. Vítám také přístup AGELu k vědě, ať už ve formě grantových studií, anebo konzultací. Konference je pro mě, byť jsem měla dvě přednášky, odpočinek. Je velmi pozitivní vidět množství lékařů, kteří se věnují grantovým projektům. Je to něco, co nás velmi podpoří a motivuje dále.

MUDr. Bogna Jiravská-Godula, MBA, Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí
Pro studium jsem se rozhodla jenom proto, že jsem si chtěla rozšířit své vědomosti. A i když iniciativa přišla z mé strany, tak mi Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí vychází vstříc a podporuje takové snahy, což je za mě velmi pozitivní. Konference se mi líbila, hlavně témata a přednášky vztahující se k umělé inteligenci.

MUDr. Ján Haško, Nemocnica AGEL Zvolen
Vždy som trošku inklinoval k tomu, že by som niečo v medicíne chcel vytvoriť. V okresnej nemocnici boli možnosti obmedzené, ale napriek tomu sa mi časom otvorila možnosť vytvoriť si projekt a už som to potom chcel spojiť so štúdiom PhD., aby to malo aj nejakú váhu a výstup. Samozrejme, to znamená veľmi veľa obetovaného času. Podporu AGELu nevyužívam, aj keď som mal možnosť, ale AGEL ma už podporil veľakrát počas štyroch atestácií. Konferencia je ideálna príležitosť načerpať nové informácie a keď sú takéto udalosti organizované našou materskou skupinou, je to o to jednoduchšie.

MUDr. Ľudovít Sebõ, Nemocnica AGEL Komárno
Bolo pre mňa prirodzené pokračovať v štúdiu. Tému som si vybral z rádiológie, našiel som školiteľa a potom už všetko išlo hladko. Podporu zo strany AGELu vnímam a som spokojný s tým, ako je to riešené. Samotnú konferenciu vnímam ako dobrú príležitosť na networking, spoznanie nových ľudí, ich názorov. Témy boli dostatočne rozmanité na to, aby sme sa niečo nové naučili, takže som spokojný.

MUDr. Viktor Maňásek, Nemocnice AGEL Nový Jičín
I když se mi do studia zprvu nechtělo, otevřelo mi obzor. Nosným tématem mého studia bylo řešení okluzí nitrožilních portů a díky tomu jsme byli schopni vytvořit systém, který je svým způsobem unikátní, protože nebyl dostupný nikde na světě. Samotné studium je náročné na čas a určitě by bylo dobré, kdybychom měli přístup ke všem publikacím, či měli na pracovišti statistika. Naopak pozitivně vnímám doktorandskou konferenci, kde můžeme vidět, co dělají kolegové na jiných pracovištích.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL