ZAJÍMAVOSTI

První kurz v boji proti dekubitům úspěšně ukončilo deset zdravotních sester

10. 3. 2025

Kurz připraví nejen sestry, ale také budoucí mentorky, které pomohou s osvětou v oblasti proleženin ve svých zařízeních.

Dekubity jsou vážnou komplikací zdravotního stavu, která negativně ovlivňuje léčbu pacientů. AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická se proto rozhodla otevřít certifikovaný kurz, který nabízí kurzistům ucelený výukový program zaměřený na hodnocení rizik, prevenci a léčbu dekubitů. V prosinci jej úspěšně absolvovalo prvních deset všeobecných sester. „Naším hlavním cílem je rozšířit znalosti a kompetence sester v oblasti péče o dekubity a tím zvýšit kvalitu ošetřovatelské péče u pacientů s touto problematikou,“ říká odborná garantka kurzu Mgr. Dagmar Šerková, Ph.D., MBA. 

Vzdělávací program s názvem Hodnocení rizik, prevence a léčba dekubitů je určen všeobecným sestrám s minimálně dvouletou praxí v oboru a poskytuje jim informace o nástrojích a možnostech včasného rozpoznání, preventivních možnostech a léčby různých stupňů dekubitů s využitím převážně vlhké terapie ran. Výuka propojuje teoretické znalosti s praktickými dovednostmi a připravuje sestry na komplexní péči o pacienty s dekubity nebo s rizikem vzniku dekubitu. 

Všeobecné sestry se díky kurzu naučí lépe plánovat strategii ošetřovatelské péče a doporučovat vhodné pomůcky a materiály ve vztahu k prevenci vzniku dekubitů. Zároveň budou umět určit vhodné postupy lokálního ošetření dekubitů včetně výběru oplachových a obvazových materiálů. Ve výuce jsme se zaměřili také na hodnocení bolesti a stavu výživy u pacientů. „V kurzu jsme se zabývali prevencí dekubitů spojenou s aplikací preventivních mastí, krémů nebo krytí na predilekčních místech, dále jsme se zaměřili na úpravu lůžka a polohy nemocného s pravidelnou rotací stran a využitím laterálních náklonů a mikropolohování. Seznámili jsme se také i s různými technikami ošetřování různých stupňů dekubitů s využitím vlhké terapie ran, hydrochirurgie, larvální terapie, ultrazvukové či podtlakové terapie,“ vyjmenovává Dagmar Šerková s tím, že absolventky poznaly i práci se škálami, například WHC nebo TIME, databázemi a také se naučily analyzovat a pravidelně vyhodnocovat výskyt dekubitů. 

Významným přínosem kurzu je také schopnost absolventek zavádět nové postupy, materiály nebo techniky na svých pracovištích přímo v pozicích tzv. dekubitní sestry nebo také jako mentorky. Do prvního kurzu se zapsalo deset všeobecných sester, ale zájem o něj je mnohem vyšší a už nyní se na školu obrací další zájemci, kteří by chtěli prohloubit své znalosti v oblasti dekubitů, a proto škola plánuje jeho znovuotevření.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL