ZAJÍMAVOSTI

O investicích do nejmodernější přístrojové techniky

31. 7. 2024

Ve světě moderní medicíny je klíčové neustále investovat do pokročilých zdravotnických technologií. O významu těchto investic, jejich pozitivním dopadu na pacienty i zdravotnický personál jsme hovořili s místopředsedkyní představenstva společnosti AGEL MUDr. Marií Marsovou, MBA, LL.M.

Paní doktorko, proč je tak důležité investovat a držet krok s moderní přístrojovou technikou v oblasti zdravotnictví?

Investice do moderního přístrojového vybavení je klíčová z několika důvodů. Moderní přístroje poskytují přesnější a preciznější výsledky měření, což vede k lepší a rychlejší diagnostice a samozřejmě i návrhu léčby. Zrychlení doby zpracování a pracovního postupu zvyšuje propustnost pacientů a zkrácení čekací doby na vyšetření. Novější technologie navíc obecně přicházejí s vylepšenými bezpečnostními funkcemi jak pro pacienty, tak pro poskytovatele zdravotní péče. Nová zařízení jsou pro pacienty přívětivější, snižují nepohodlí a zlepšují celkově pozitivní vnímání zákroku pacientem.

Lze tvrdit, že zobrazovací technologie mají pro rozvoj medicíny větší význam než jiné kategorie přístrojového vybavení?

I když zobrazovací technologie, jako je MRI, CT a ultrazvuk, jsou pro diagnostiku klíčové, bylo by příliš zjednodušené tvrdit, že jsou důležitější než jiné kategorie zdravotnického přístrojového vybavení. Každé moderní přístrojové vybavení, ať už diagnostické, terapeutické, operační nebo monitorovací hraje zásadní roli v komplexním poskytování zdravotní péče. Synergie těchto různých technologií zajišťuje holistický přístup k péči o pacienty, takže je obtížné vyčlenit jednu z nich jako důležitější než ostatní.

Magnetické rezonance jsou v AGELu v posledních letech často diskutovaným tématem. Nové pracoviště jsme otevřeli v našich nemocnicích ve Valašském Meziříčí, ve Šternberku, v Přerově a nyní v Praze. Přístroje jsme obměnili na již fungujících pracovištích v Košicích-Šaci a v Třinci-Podlesí. Dá se říci, který z těchto projektů měl pro pacienty největší význam?

Určit, který projekt měl pro pacienty největší význam, není jednoduché. Musíme zvážit strukturu poskytované péče, odborné zaměření nemocnice a samozřejmě také dostatek erudovaného personálu. Zásadně každé nové a modernizované zařízení významně přispělo k péči o pacienty ve svém regionu. Například nová zařízení magnetické rezonance ve Valašském Meziříčí, ve Šternberku a naposledy aktuálně v Praze rozšířila přístup k pokročilému diagnostickému zobrazování, zkrátila čekací doby a umožnila včasnější detekci a léčbu onemocnění.

Přístroje jste obměnili také na již fungujících pracovištích v Košicích- -Šaci a v Třinci-Podlesí.

A tato výměna nebyla o nic méně důležitá. Modernizace stávajícího vybavení zajišťuje, že pacienti budou i nadále dostávat vysoce kvalitní zobrazovací služby s nejnovější technologií, která zlepšuje diagnostickou přesnost. Není jednoduché vybrat jeden projekt, každý z nich sehrál klíčovou roli při zvyšování celkové kvality péče o pacienty v celé síti AGEL. V blízké době míříme do projektů magnetické rezonance 3 T nebo mimo MRI do absolutní špičky v CT zobrazení – jedná se o již schválená pracoviště fotonového CT pro naše centra specializované péče v Ostravě Vítkovicích a v Košicích.

Zmíněný výčet ukazuje, že moderní přístroje jsou v AGELu pořizovány jak do nemocnic okresního typu, tak do superspecializovaných center. Který typ zařízení z těchto investic těží nejvíce?

Z investic do moderních zdravotnických přístrojů významně profitují nejen superspecializovaná centra, ale samozřejmě i okresní či regionální nemocnice, i když různými způsoby. Okresní nemocnice poskytují péči velké a různorodé populaci pacientů a pro mnoho pacientů mohou být prvním kontaktním místem. Investice do moderních přístrojů v těchto zařízeních mohou dramaticky zlepšit dostupnost a kvalitu péče o širokou škálu běžných i složitých onemocnění. Například nové MRI přístroje v okresních nemocnicích mohou vést k rychlejší diagnostice a léčbě stavů, které by jinak vyžadovaly odeslání do specializovaného centra, a zkrátit tak čas vyřešení zdravotního problému pacienta.

A specializovaná centra?

Superspecializovaná centra se naopak zaměřují na léčbu složitějších a vzácnějších onemocnění, která vyžadují především vysoce odborné znalosti, a tomu odpovídající technologie. Investice do těchto center zvyšují jejich schopnost poskytovat špičkovou léčbu a provádět inovativní výzkum, což vede k pokroku v léčebných protokolech. V obou typech zařízení jsou výhody moderních přístrojů jasné: lepší diagnostické a léčebné schopnosti, lepší výsledky pro pacienty a pokrok v lékařských znalostech. Například v Košicích-Šaci je k dispozici specifické přístrojové vybavení nejen pro nemocnici, ale především pro Kardiologické centrum AGEL, včetně moderně vybavených operačních sálů s robotickým systémem da Vinci pro kardiochirurgické operace a samozřejmě i pro ostatní operační obory včetně chirurgie, urologie a gynekologie. Na Slovensku jsme prvním zařízením, které provádí robotické kardiochirurgické operace.

Nové pracoviště magnetické rezonance vznikne také v naší nemocnici v Jeseníku. Můžeme čtenářům prozradit více o tomto projektu?

Zřízení tohoto pracoviště je zajímavé vývojem, který slibuje zvýšení úrovně dostupné zdravotní péče v regionu v celém kontextu poskytovaných zdravotních služeb. Předně si ceníme toho, že jsme nemocnici po stránce provozní a materiálního vybavení posunuli o století výše. A samozřejmě připravili i ambulance a spolupracující oddělení pro plné efektivní využití MRI. V současné době připravujeme objekt pro nový přístroj, který bude instalován v příštím roce. Díky této nové technologii budou lékaři všech odborností včetně nových ambulancí neurologie a ortopedie schopni provádět podrobné zobrazování měkkých tkání, kostí a orgánů, což umožní přesnější a rychlejší diagnostiku onemocnění.

Lidé z Jesenicka určitě ocení, že už nebudou muset daleko cestovat za pokročilými zobrazovacími službami.

Ano, zdravotní péče se stane dostupnější a pohodlnější pro místní obyvatelstvo. Nové zařízení pro magnetickou rezonanci také omezí potřebu pacientů cestovat za pokročilými zobrazovacími službami do větších vzdáleností, čímž se zdravotní péče stane dostupnější a pohodlnější pro místní obyvatelstvo. Samozřejmě musíme připravit i erudovaný personál, který je minimálně stejně důležitý jako moderní přístrojové vybavení. Velkou výhodou naší skupiny je sdílení odborných znalostí a edukace v moderních zobrazovacích metodách. Celkově nové pracoviště magnetické rezonance v Jeseníku představuje významnou investici do zdraví a pohody regionu.

Jaké parametry jsou pro AGEL při výběru moderních zdravotnických přístrojů klíčové? Má personál možnost ovlivnit volbu přístroje? Přispívá svými návrhy a doporučeními?

Při výběru moderních strojů upřednostňuje AGEL několik klíčových parametrů. Patří mezi ně přesnost a spolehlivost zařízení, nejnovější technologický pokrok, snadné použití a bezpečnostní prvky. Kromě toho je za rozhodující faktory považován potenciál integrace se stávajícími systémy a nákladová efektivita investice. Personál hraje ve výběrovém řízení významnou roli. Pro něj je důležité, jak je přístroj ovládán, jak se s ním pracuje. Esenciální je vzdělávání – není to jen o tom, zda nemocnice takový přístroj potřebuje, ale musíme připravit dostatečně vzdělaný personál, který ho dokáže efektivně využít. A zpětně – jejich praktické zkušenosti a postřehy jsou neocenitelné při zavádění těchto nových technologií. Důležitá je úloha Vědecké a Lékařské rady AGEL, našich nejlepších odborníků, jejichž názor na další rozvoj včetně nových technologií je pro nás zásadně důležitý.

Ve skupině AGEL se investuje nejen do diagnostických technologií, ale také do léčebných. Zmíním například unikátní robotické systémy Da Vinci.

Robotické systémy Da Vinci v Nemocnici AGEL Nový Jičín a v Kardiocentru AGEL Košice-Šaca představují významný pokrok v technologii operačního zákroku. Z pohledu pacienta nabízejí tato robotická zařízení několik výhod. Jsou minimálně invazivní – systém Da Vinci umožňuje operatérům provádět složité zákroky prostřednictvím malých řezů, což vede k menší bolesti, snížení ztráty krve a rychlejší rekonvalescenci pacientů. Zároveň zvyšuje přesnost, snižuje riziko komplikací a zlepšuje operační výsledky. Pacientům zkracuje pobyt v nemocnici, snižuje riziko déletrvající imobilizace, možnosti nákazy nozokomiálními infekcemi a urychluje návrat k běžným činnostem. Z hlediska lékařského rozvoje systém Da Vinci posouvá obor kupředu tím, že podporuje rozvoj lékařů – operatéři používající systém Da Vinci procházejí specializovaným školením, které zlepšuje jejich dovednosti. Integrace robotických systémů podporuje také inovace v oblasti operačních technik a technologií.

Musíme se připravit na to, že robotické systémy v budoucnosti převládnou a nahradí stávající operativu?

Ano. Vždyť dnes již mladí lékaři nejsou školeni pro klasické otevřené operace, vývoj pokračuje mílovými kroky vpřed – robotické operace jsou budoucností ve velmi krátké době pro všechny operační obory. A my chceme být leadery i v tomto historickém okamžiku!

✒ MGR. RADKA MILOŠEVSKÁ  AGEL