ZAJÍMAVOSTI

Workshopová zóna ukázala budoucnost moderní medicíny

11. 12. 2023

Telemedicínské centrum Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí představilo na XVI. Sympoziu AGEL svět moderních medicínských technologií – od samoobslužného diagnostického kiosku až po 3D virtuální realitu.

Telemedicínské centrum Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí připravilo pro účastníky workshopovou zónu s pěti stanovišti, kde celkem sedm odborníků centra, v čele s vedoucím biomedicínským inženýrem Ing. Janem Hečkem, Ph.D., bylo připraveno odpovídat na dotazy účastníků a diskutovat nejrůznější témata moderní medicíny. Samoobslužný kiosek Telmed Point připravili třinečtí inženýři tak, že prostřednictvím webkamery a EKG záznamníku kiosek během několika vteřin vyhodnotil zdravotní stav příchozího. „Sleduje se například srdeční frekvence, variabilita srdečního rytmu, nasycení krve kyslíkem. Kiosek naprogramoval náš biomedicínský technik Ing. Marek Kantor speciálně pro účely sympozia.

Uplatnění by ale zařízení našlo určitě také v nákupních centrech či jakémkoliv veřejném prostoru, kde by lidé získali okamžitý přehled o svém zdravotním stavu,“ představil Telmed Point vedoucí biomedicínský inženýr Jan Hečko. Na workshopovém pracovišti si mohli účastníci dále prohlédnout moderní telemedicínská zařízení – váhu, tlakoměr, glukometr, epizodní EKG záznamník či teploměr, které se využívají k dálkovému sledování pacientů třinecké nemocnice Podlesí. „Pacienti mají doma jen jednu malou ‚krabičku‘, které sbírá data ze všech diagnostických přístrojů, která používají. Zasílá data na naše pracoviště, kde je lékaři vzdáleně vyhodnocují,“ vysvětlil Hečko.

Další stanoviště, Sympozium Hackaton, představovalo výzvu pro třinecké biomedicínské inženýry. Ještě před zahájením sympozia mohl kdokoli z účastníků předložit svůj námět či projekt z oblasti AI, strojového učení, nemocničního softwaru, apod. A ty byly následně během dvou dní trvání odborného kongresu řešeny právě třineckým týmem. „Vybrali jsme dva projekty, a to vytvoření centrální aplikace pro preventivní kardiologii a za druhé vývoj algoritmu pro chytré vyhledávání pacientů, potenciálních kandidátů, k uzávěru ouška levé síně,“ upřesnil Jan Hečko s tím, že obě zadání se jeho týmu podařilo včas úspěšně vyřešit. „Co se týče centrální aplikace pro centrum preventivní kardiologie, nadefinovali jsme si vstupní data, která jsou součástí programu. Jedná se o webový dotazník, kdy hodnoty pacienta se zde nahrají buď automaticky, nebo je lékař zadá ručně. Samozřejmě, tady na hackatonu jsme si museli tato data nasimulovat. Výsledkem je aplikace, která pomocí grafu udává skóre pacienta. Skóre jej má motivovat k tomu, aby na svém zdraví v oblasti prevence zapracoval. Data se budou v čase aktualizovat a bude možné je porovnávat,“ popsal Jan Hečko první z vyřešených projektů a doplnil, že software by mohl najít široké uplatnění také například ve formě mobilní aplikace.

Druhé zadání, vyhledávání vhodných pacientů k uzávěru ouška levé síně, vyřešil tým sofistikovaným vyhledáváním ve zdravotní dokumentaci. „Nejde o vyhledávání fungující na základě dohledávání jednotlivých slov, jedná se o složitější a chytřejší mechanismus s pomocí umělé inteligence, ale nerad bych prozrazoval více,“ řekl Hečko s tím, že pro praktické využití bude ideální zakomponovat nově vyvinutý algoritmus do klinického systému zdravotnických zařízení, která nemají kardiovaskulární centrum. „Zvýšil by se tak záchyt pacientů s tímto specifickým zdravotním problémem,“ dodal na závěr Jan Hečko s tím, že workshopová zóna rovněž připomněla, že třinečtí specialisté již třetím rokem úspěšně využívají brýle s 3D virtuální realitou a smart brýle pro mixovanou realitu – Microsoft Hololens 2, kdy zájemci si mohli brýle také sami vyzkoušet.

✒ MGR. RADKA MILOŠEVSKÁ  LUKÁŠ KABOŇ