ZAJÍMAVOSTI

Vytíženým zdravotníkům nabízíme pomoc v podobě psychosociální podpory

27. 5. 2021

Ne každý se dokáže s mimořádným psychickým tlakem vyrovnat sám – AGEL připravil poradnu.

Text a foto: Mgr. Adam Knesl

V posledním roce je na všechny pracovníky ve zdravotnictví kladena enormní zátěž, se kterou se musí vypořádat. Nemocnice skupiny AGEL proto přichází s programem psychosociální pomoci s mottem ‚Nejste v tom sami‘ a jako první ji budou moci využít zaměstnanci nemocnic v Ostravě-Vítkovicích, Novém Jičíně a Valašském Meziříčí. V tíživých okamžicích pomáhá nejen zdravotníkům profesionální psycholog. „Nejen zdravotníci, ale i ostatní zaměstnanci nemocnic a dalších zdravotnických zařízení dlouhodobě pracují na doraz svých možností. Zátěž je vysoká, a to jak v péči o pacienty, tak v plnění běžných povinností,“ zdůrazňuje na úvod ředitelka Odboru sociální a ošetřovatelské péče skupiny AGEL Ing. Kristina Krausová, MBA a dále připomíná: „Je třeba připomenout, že i v této době plní nejen roli profesionálů pečujících o nemocné, ale zastávají i běžné životní role, například jako rodiče.“ Ne každý se přitom dokáže s mimořádným psychickým tlakem vyrovnat sám a je třeba také zdůraznit, že i řada zkušených zdravotníků se v době pandemie setkává se smrtí mnohem častěji, než před úderem onemocnění covid-19.

Zavedením podpůrné služby jde všem pracovníkům jasný signál ‚nejste v tom sami‘. „Psychologická poradna probíhá prostřednictvím online platformy přístupné jen na základě hesla nebo formou osobních konzultací. Pro první kontakt s psychologem je k dispozici telefonní linka,“ vysvětluje ředitelka odboru s tím, že o pomoc si mohou požádat všichni zaměstnanci nemocnic skupiny AGEL, včetně dobrovolníků, kteří mají problémy s motivací, depresemi, vyhořením, stresem nebo konflikty na pracovišti při řešení pracovních problémů. Psychosociální podporu zaměstnancům nemocnic AGEL v Ostravě-Vítkovicích, Valašském Meziříčí a Novém Jičíně zaštiťuje psycholožka PhDr. Mgr. Ivana Křižáková, která přibližuje, kdy by měli zaměstnanci požádat o odbornou pomoc: „Pokud špatně spí nebo spánek není posilující, mají negativní myšlenky a silné emoce, cítí se vyčerpaní nebo cítí, že už nezvládají každodenní povinnosti, často je bolí hlava, záda nebo cítí silnou bolest nohou.“ 

Specialistka na lidskou duši také připomíná, že se zdravotníci denně setkávají s pacienty, kteří bojují o život, často vysvětlují a sdělují negativní či tragické zprávy pacientům nebo jejich rodinným příslušníkům. „Sami přitom mají své rodiny, partnery, děti a sami ve svých rodinách čelí stresu z právě probíhajícího onemocnění covid-19. Často se vyrovnávají se smutkem ze ztráty blízkého člověka. Dá se předpokládat, že si dopad této extrémní zátěže zdravotníci nemusejí zatím plně uvědomovat. Pokud bojují s pandemií tváří v tvář a nemají čas si oddechnout a bilancovat, tak v blízké budoucnosti se naplno projeví negativní dopad na psychiku zdravotníků,“ předpokládá Ivana Křižáková. Ve skupině AGEL je psychosociální pomoc zaměstnancům poskytována odborníky v oboru psychologie a již brzy také formou linky kolegiální podpory. Na konkrétních telefonních číslech najdou zájemci bezpečný prostor pro podpůrný rozhovor se zdravotnickými peery (peer je kolega vyškolený v poskytování specifických metod první psychické pomoci). Linka bude anonymní, k dispozici pro pracovníky ve zdravotnických zařízeních na všech pozicích bude nepřetržitě.