Významné události

Sympozium AGEL se zaměřilo na ortopedii, traumatologii a rehabilitaci

14. 12. 2024

XVII. ročník Sympozia AGEL přivedl do Prahy odborníky z celého světa, aby se podělili o zkušenosti s nejmodernějšími trendy ve zdravotnictví.

Letošní Sympozium AGEL se poprvé konalo v Praze a poprvé přivítalo téměř tisíc odborníků z Česka, Slovenska a dalších zemích. Cíl byl jediný – podělit se o nejnovější poznatky a trendy z oborů ortopedie, traumatologie a rehabilitace. Prestižní odborná konference, která se uskutečnila 22. a 23. října v pražském Hotelu Hilton, nabídla účastníkům široké spektrum přednášek, diskusí i praktických workshopů. „Úspěch je podmíněn znalostmi, vědomostmi a touhou po poznání. Myslím si, že letošní sympozium potvrzuje tyto podmínky úspěšnosti, a to nejen pro naši Skupinu AGEL, ale pro celý obor zdravotnictví,“ pronesl v úvodní řeči sympozia předseda dozorčí rady společnosti AGEL Ing. Tomáš Chrenek, Ph.D., a zároveň připomněl priority celé Skupiny: „Jedním ze základních pilířů naší skupiny je otázka postgraduálního vzdělávání. Cílem naší investiční strategie je pak pracovat na co nejlepších a nejvíce sofistikovaných technologiích, ale to všechno je podmíněno lidmi a samozřejmě jejich touhou po poznání. Dle mého názoru účast na letošním Sympoziu všechny tyto atributy splňuje.“ XVII. ročník Sympozia AGEL nabídl účastníkům tři sekce – lékařskou, sesterskou a fyzioterapeutickou, zaznělo více než osmdesát příspěvků a připraveny byly i čtyři workshopy.

„Obory ortopedie, traumatologie a rehabilitace jsou na první pohled odlišné, protože zahrnují jak operační výkony, tak následnou péči. Nicméně všichni naši pacienti potřebují co nejdříve zpět do běžného života, a právě rehabilitace je klíčem k jejich návratu. Cílem sympozia bylo ukázat komplexní cestu pacienta od operace až po plnou rekonvalescenci a návrat k lepší kvalitě života,“ uvedla během konference MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M., místopředsedkyně představenstva společnosti AGEL. A její slova potvrdil i prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D., světoznámý fyzioterapeut, jehož přednáška Posturální funkce jako příčina a následek ortopedických poruch byla jedním z vrcholů programu: „Jsem rád, že se do programu zařadila i rehabilitace, což je můj obor. Ne vždy totiž ortopedické a traumatologické kongresy tuto část mají. Tím, že si tady navzájem navštěvujeme své přednášky, dochází k propojování našeho jazyka i myšlení, což je velmi důležité a podle mě správný směr pro budoucnost.“

SVĚTOVÉ KAPACITY MEZI HLAVNÍMI ŘEČNÍKY
Pavel Kolář ale nebylo jediné velké jméno letošního Sympozia AGEL, vystoupili zde i další přední světoví odborníci, mezi nimi prof. Kobi Peleg, Ph.D., MPH, expert na krizové řízení z izraelské Israeli Academy College, který představil izraelské zkušenosti s krizovým řízením a reakcí na teroristické útoky. „Velmi rychlý příjezd záchranných týmů, správné rozdělení zraněných mezi nemocnicemi a dobře připravený systém mohou rozhodnout o úspěchu reakce na mimořádné situace. Izraelské zkušenosti ukazují, že kvalitní příprava a synergie mezi jednotlivými složkami systému jsou klíčové pro záchranu životů,“ řekl prof. Peleg, který vedl několik mezinárodních záchranných misí. Jako další hlavní řečník se představila prof. Carmen M. Terzic, M.D., Ph.D., ředitelka Institutu kardiovaskulární rehabilitace na Mayo Clinic, která se zaměřila na nové přístupy v oblasti srdeční rehabilitace a prevenci. 

„Mezinárodní sympozia, jako je toto, hrají zásadní roli, protože poskytují platformu pro výměnu nejnovějších poznatků, inovací a osvědčených postupů. Diskuse na těchto akcích mohou dokonce ovlivnit politiky a postupy v oblasti zdravotní péče na celém světě,“ míní profesorka Terzic, která se dlouhodobě věnuje výzkumu kardiovaskulární prevence a rehabilitace. Blok zvaných přednášek pokračoval vystoupením MUDr. Arkadiusze Bieleckeho, Ph.D., a MUDr. Zygmunta Wnuka, specialistů v ortopedii a traumatologii pohybového aparátu z polské kliniky Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny Sp. z o.o. A vystoupil zde také prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D., přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol, který je zároveň proděkanem pro specializační vzdělávání 2. LF Univerzity Karlovy a členem Vědecké rady AGEL. „Inspirace ze zahraničí a sdílení osvědčených postupů jsou pro nás klíčové. Díky tomu můžeme přenést ty nejlepší poznatky do praxe v České republice a na Slovensku,“ komentoval předseda představenstva společnosti AGEL Ing. Michal Pišoja, MPH, LL.M.

PRAKTICKÉ WORKSHOPY A NOVÉ TECHNOLOGIE
Program zahrnoval také workshopy zaměřené na inovace v rehabilitaci, včetně možností robotické a virtuální rehabilitace, kterou si účastníci mohli sami vyzkoušet. Tyto technologie mají velký potenciál zefektivnit léčbu a urychlit návrat pacientů k aktivnímu životu. „S průběhem sympozia jsem velmi spokojen. Byli zde velmi kvalitní přednášející i výborní hostující spíkři. Chtěl bych tak vyzdvihnout profesionalitu přípravného a organizačního týmu a samozřejmě reprezentativní prostředí, ve kterém se konference konala. Byl to mimořádně povedený kongres,“ uzavírá prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D., který byl odborným garantem celého sympozia.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK, foto AGEL