Personalisté informují

Benefity hrají na dnešním pracovním trhu obrovskou roli

17. 5. 2024

Předseda odborů Pavel Michna: „Benefity jako jsou dobrý vedoucí pracovník – staniční sestra nebo primář – soudržný kolektiv, kvalitní stravování, dobrý ředitel, společenské akce a podobně – toto dovede ovlivnit zaměstnance někdy víc než benefity dané v kolektivní smlouvě.“

O zaměstnanosti ve zdravotnictví, pandemii, založení středních škol ve Skupině AGEL a zejména o benefitech jsme mluvili s Pavlem Michnou, který je několik let člen dozorčí rady společnosti, ve které jako předseda Sdružení odborových organizací společnosti AGEL (SOOSA) hájí zájmy všech zaměstnanců.

Zájem o práci ve zdravotnictví stále roste, lidi láká především jistota. Je to povolání, ve kterém lidé práci vždycky najdou. Co na to říkáte?

To máte pravdu, má to však jedno ale. Ti, co opravdu chtějí dělat práci ve zdravotnictví, tak si ji najdou. Ale většina mladých si myslí, že to je jednoduchá práce jak v nějakém seriálu. A když přijde tvrdá realita, tak to nevydrží.

Měla na rostoucí zájem o zdravotnictví vliv pandemie?

Myslím, že částečně ano, ale větší vliv si myslím jsou peníze, o kterých se díky pandemii začalo mluvit. Odměny a navyšování platů a mezd ve zdravotnictví.

Co vám osobně dala zkušenost pandemie vzhledem k vynikající práci našich zdravotníků?

Jen potvrdila, jaký máme kvalitní personál, který s enormním nasazením pomáhal postiženým. Přitom ohrožovali sami sebe a potažmo své blízké. Taky odbory společně se zaměstnavatelem dělaly vše pro to, aby byly za svou práci odměněny.

Skupina AGEL před několika roky otevřela svou střední školu v Ostravě, poté v Českém Těšíně a Přerově. O studium je velký zájem. Nepředběhl AGEL dobu nebo se vrátil k době před desítkami let, kdy si firmy vychovávaly své lidi?

Skupina AGEL nepředběhla dobu, ale byla první, kdo se vrátil k tomu, že je lepší mít svou školu. Mockrát jsme to probírali. Připravovat a vzdělávat si personál. Současný personál si může dodělat dálkově vzdělání, ošetřovatelský a sanitářský kurz. Nebylo to jednoduché otevřít školy. Někdy v minulosti byly věci, co můžou pomoci i v současnosti. Byl to krok správným směrem.

Musí se Skupina AGEL věnovat i tzv. značce zaměstnavatele, jak je to obvyklé v jiných oborech?

Co je AGEL? To jsou zaměstnanci, kteří tuto firmu vybudovali od zadlužených nemocnic k dnešní době. Prošli si útrapy z nedostatku personálu, nízkého odměňování atd. A kde jsou teď? Jednu věc chci ale podotknout, na vše si museli vydělat sami bez dotací od státu. Ano, AGEL je značka zaměstnanců a jejich kvality.

Čím se snaží Skupina AGEL nové zaměstnance zaujmout?

Pracovním kolektivem – primář, staniční sestra a oddělení, kteří je umí oslovit, přijmout a věnovat se jim a připravit je na práci zdravotníka nebo lékaře. Možností vzdělávání a osobního rozvoje v daném zařízení a také mzdou. 

Jaká je pozice Skupiny AGEL proti fakultním nemocnicím?

Nechci porovnávat. Jen vím, že naše zařízení jsou na vysoké úrovni jak vybavením, tak kvalitou personálu, že směle konkurujeme fakultním nemocnicím. Proč myslíte, že fakulty chtějí naše zaměstnance?

Jakou roli hrají v oblasti péče o zaměstnance benefity?

Velkou. Je to ukázka, jak si váží zaměstnavatel svých zaměstnanců – a o to větší, když je soukromý sektor. Uvedu jeden příklad: zhruba 50 procent našich zaměstnanců jsou nepojistitelní životním pojištěním, ale zaměstnavatel vytvořil produkt EVOLUCE, který pojistí všechny, i ty nepojistitelné, a nic je to nestojí, platí to za ně společnost. Skupina AGEL si váží zaměstnanců a zajišťuje je v případě neštěstí. Toto nemá nikdo v České republice – jen AGEL.

Benefity větší mírou zajišťují zaměstnance a jejich volno. O jaké benefity je ve Skupině AGEL největší zájem?

Největší zájem je o týden dovolené navíc, dále o penzijní a životní pojištění, Cafeterie, příspěvky na tábory, obědy a stravenky, rekondiční pobyty, vzdělávání.

Řada firem nyní radikálně snižuje nebo ruší benefity. Jak to je ve Skupině AGEL pro rok 2024? Připravilo vedení nějakou novinku?

Novinkou je to, že se nám podařilo se zaměstnavatelem dohodnout a benefity udržet. Je to i takové zajištění pro naše zaměstnance v budoucnosti, spoří se jim na penzijním i životním pojištění.

Velmi důležitou roli hraje vzdělávání zaměstnanců. Jak a na co přispívá Skupina AGEL?

Vzdělávání je důležité. Zaměstnavatel na něj přispívá a dle potřeby také vysílá zaměstnance. Jen je problém s prostřídáváním personálu v našich zdravotnických zařízeních, který stále není v takovém počtu, jak bychom si přáli.

Již několik let AGEL přispívá na rekondiční pobyty. Je o ně zájem? A o jakou lokalitu je největší zájem?

Rekondiční pobyty jsou velice oblíbené. S oblíbenou lokalitou to není jednoduché, každý má rád něco jiného. Někdo rád chodí po Tatrách nebo Jeseníku, někdo si rád užívá v Bardějově nebo Luhačovicích.

Co příspěvky v případě životních výročí, pracovního jubilea?

To je prestiž zaměstnavatele a pěkná věc, která zaměstnance určitě potěší. O to víc, když jim ji předá ředitel s přáním a poděkováním za práci, kterou odvádí. Určitě si toho zaměstnanci váží.

Jaký motivující vliv mají benefity na zaměstnance?

Benefity jsou motivující a každý si je přečte v kolektivní smlouvě nebo intranetu. Ale výhoda jako jsou dobrý vedoucí pracovník (staniční sestra, primář), soudržný kolektiv, dobrá kuchyň, dobrý ředitel, společenské akce a podobně – toto dovede ovlivnit zaměstnance někdy víc než benefity z kolektivní smlouvy.

Jaká událost nebo zkušenost vás přivedla k práci v odborových organizacích?

Přechod ze státního zařízení do soukromého sektoru.

Jaká byla vaše motivace a cíle, když jste v odborech začínal?

Když jsme začínali, byla úplně jiná doba. Většina našich zdravotnických zařízení byla většinou zadlužená, byl nedostatek personálu, mzdy byly na nízké úrovni a o většinu benefitů zaměstnanci přišli. Nikdo nikomu a ničemu nevěřil. To bylo potřeba změnit a jinak než přes odbory to nešlo. Zaměstnavatel musí vnímat potřeby zaměstnanců a zaměstnanci zase vnímat potřeby zaměstnavatele. Muset se naučit komunikovat a přenášet informace.

Co považujete za největší úspěchy své a svých kolegů za dobu vašeho působení v odborových organizacích?

Určitě spolupráce napříč odborovými organizacemi a vznik Sdružení odborových organizací společnosti AGEL (SOOSA). Určitě pak pomoc našim lidem při záplavách, kdy firma vytvořila fond a přispívala na opravy zaměstnancům. Úspěchem je zástupce odborů v dozorčí radě AGELu, Skupinová kolektivní smlouva, Evropská rada zaměstnanců. Je toho hodně.

Jakým způsobem za dobu vašeho působení v dozorčí radě AGELu se rozvíjejí vztahy mezi odbory a vedením firmy?

Od té doby, co jsem člen dozorčí rady Skupiny AGEL, jsem se hodně naučil. S vedením společnosti se scházíme nejen na dozorčí radě, ale i minimálně jednou za čtvrt roku. Jednání s nynějším vedením společnosti, které svou kvalitou dokazuje vysokou profesionální úroveň a dodržuje dohody ze SOOSA, je na vysoké profesionální úrovni.

Jaká jsou momentálně nejpalčivější témata a zájmy, kterým se odborové organizace věnují?

V dnešní době je hodně témat – Zákoník práce, výpověď bez udání důvodu, restrukturalizace zdravotnictví – vidíte to sami. Náš zájem je, aby společnost vydělávala a bylo nejen na investice a vybavení, ale také na mzdy, benefity, vzdělávání zaměstnanců a podobně. Aby byl dostatek zaměstnanců a schopných vedoucích managerů, kterých není nikdy dostatek.

Působíte stále také v Evropské radě zaměstnanců (ERZ)? Můžete blíže přiblížit tuto organizaci, jak funguje?

Vznik ERZ, můžeme říct, je reakce na vývoj rozvoje společnosti AGEL v zahraničí. ERZ Čech a Slovenska vznikla podle Zákoníku práce a Směrnice EU. Spolupracujeme s kolegy ze Slovenska a informujeme společně představenstvo společnosti, projednáváme situaci a výsledky společnosti. Výjezdní zasedání bývá minimálně jednou do roka, nyní proběhne ve dnech 17. až 19. května 2024.

PAVEL MICHNA – ŽIVOTOPIS

Rodák z Jazovic na Znojemsku Pavel Michna se narodil v roce 1963. Vyučil se na Dole 1.Máj Karviná v oboru horník. Pracoval na dole Gabriela, jednu dobu v uranových dolech, ale pak se vrátil kvůli rodině zpět do Karviné. V roce 1990 jako člen výboru odborů, byl ve stávkovém výboru a stávce, když chtěli důl Gabriela zavřít. Práci horníka opustil po pracovním úraze v roce 1996. Následně dělal obecního údržbáře v Třanovicích a také jezdil taxíkem v Českém Těšíně. V roce 2002 začal pracovat v nemocnici Český Těšín na pozici sanitáře. V témže roce vstoupil do odborů a v roce 2004 zvolen předsedou odborů v Českém Těšíně. V roce 2007 vznikla rada předsedů odborů a následně první skupinová kolektivní smlouva AGEL. Počátkem roku 2010 vzniklo Sdružení odborových organizací skupiny AGEL (SOOSA), kde byl zvolen předsedou. Následně v roce 2012 vznikla Evropská rada zaměstnanců, kde byl také zvolen předsedou a začala spolupráce s kolegyněmi a kolegy ze Slovenska. V roce 2014 byl jmenován členem Dozorčí rady Skupiny AGEL za zaměstnance. Mandát předsedy SOOSA vyprší v roce 2025 kdy budou volby do orgánů SOOSA. Pavel Michna má tři dospělé syny.

✒ ING. TOMÁŠ ŽELAZKO  MARTIN KUSYN