Handicapovaný cyklista Ivo Koblasa napsal knihu o svém životě

20. 10. 2022

Díky podpoře NADACE AGEL je úspěšným českým paralympionikem. Ve své knize na NADACI AGEL nezapomněl.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Iva Koblasy

Český handicapovaný cyklista, medailista z velkých paralympijských šampionátů Ivo Koblasa, se rozhodl napsat a vydat knihu o svém životě s názvem Nikdy to nevzdávám!? Těžká epilepsie v dětství či náročná operace mozku, nic z toho ho nezastavilo v cestě za jeho životním snem. Protože vůle, odhodlání a touha je silnější než všechna protivenství světa. Poutavá kniha, která byla vydaná koncem prázdnin, přiblíží jeho osobnost, rodinné zázemí i atmosféru velkých závodů. A rovněž se seznámíte s osudem Ivova velkého vzoru – jeho dědečka, válečného hrdiny a pilota RAF Emila Bočka. Je to příběh o vůli, odříkání i překonávání překážek. A především pak o naději. NADACI AGEL, která mladého muže a sportovce podporuje od roku 2013, v této knize věnoval autor jednu stranu.

„Iva Koblasu podporujeme již devět let a dosavadní celková částka podpory činí 730 tisíc korun. I pro nás je velmi povzbuzující, když díky naší pomoci může Ivo jezdit a vyhrávat další cyklistické závody a propaguje myšlenku integrace handicapovaných a zdravých cyklistů,“ říká členka správní rady NADACE AGEL Bc. Veronika Dostálová. Devětadvacetiletý mladý muž, který trpí od narození dětskou mozkovou obrnou a epilepsií, na kole jezdí od svých tří let. Jako šestiletý prodělal kvůli medikamenty nezvládnutelné epilepsii operaci mozku, takzvanou kalosotomii, kdy se provádí oddělení obou hemisfér mozku. Po této operaci se musel učit znovu chodit, mluvit, jezdit na kole, lyžovat a zvládat běžné každodenní činnosti. Tehdy se pro Iva stalo neodmyslitelným společníkem kolo, nejprve jakožto rehabilitační pomůcka a později posedlost, která ho žene kupředu k vysněným cílům.

Ročně najede tisíce kilometrů na silnici i dráze, trénuje a závodí každý den, navíc k tomu přidává hodiny v posilovně. A postupně přichází výsledky. V roce 2014 získal Ivo titul vicemistra světa v silničním závodě v Jižní Karolíně a v roce 2015 bronzovou medaili na silničním MS ve Švýcarsku, dále vybojoval 3krát bronzovou medaili na MS na dráze 1 kilometr a titul mistra Evropy v silniční časovce a v silničním závodě. Dvakrát vyhrál světový ranking, 3krát závod světového poháru, 24krát závod evropského poháru a 16krát se stal mistrem ČR v silničním závodě a silniční časovce. Kromě paralympiády v Tokiu 2021 se účastnil dalších dvou paralympijských her – v Londýně 2012 a v Riu 2016. V letošním roce si na republikovém šampionátu hendikepovaných cyklistů nadělil hned dva zlaté dárky.

Ivo Koblasa ovládl v Jeseníkách časovku i silniční závod. Na zahraničních závodech byl také úspěšný. Na mistrovství Evropy v Rakousku v časovce obsadil šesté místo, v silničním závodě dojel čtvrtý. Vrchol silniční sezony jej čekal na světovém šampionátu v kanadském Baie-Comeau, kde skončil na 8. místě. Po vrcholu silniční sezony v Kanadě se přesune na ovál. Na podzim ho totiž čeká mistrovství světa v dráhové cyklistice, které se letos koná ve Francii. Právě Paříž hostí za dva roky olympijské a paralympijské hry. K těm teď směřuje celé snažení Iva.