NADACE AGEL pomáhala

Těšínská osmička NADACE AGEL pomohla třem holčičkám se zdravotním znevýhodněním

28. 7. 2022

Běh absolvovalo více než 300 běžců. Těšínskou osmičku vyhrál moderní pětibojař Marek Grycz, hvězdou závodu byl dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek.

Text: MgA. Michaela Čížková, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko, Ing. Daniel Merhout, Rostislav Šimek

V íce než tři sta běžců absolvovalo 4. ročník Těšínské osmičky NADACE AGEL, kterou ozdobily skvělé sportovní výkony i známé tváře ve startovním poli v čele s olympijským vítězem Lukášem Krpálkem. Účastníci charitativního běhu podpořili částkou 99 900 korun tři holčičky se zdravotním znevýhodněním. Letošní výtěžek z charitativního běhu putoval konkrétně na pomoc třem handicapovaným holčičkám – Nelince, Pavlínce a Klárce. Každá rodina si tak přímo během slavnostního ceremoniálu převzala šek na 33 300 korun.

„Jménem NADACE AGEL bych ráda poděkovala všem běžcům, kteří svojí účastí podpořili tři malé bojovnice. Ony a jejich maminky jsou pro mne těmi největšími hrdinkami,“ uvedla ředitelka závodu a členka správní rady NADACE AGEL Bc. Veronika Dostálová. Osm a půl kilometrovou trať se startem v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí absolvovali sportovci všech generací. Do cíle v Parku Adama Sikory v Českém Těšíně, kde Skupina AGEL také provozuje Nemocnici AGEL Český Těšín, doběhlo 303 účastníků. Tím vůbec nejrychlejším byl přední evropský moderní pětibojař Marek Grycz, který má blízko k oběma městům. Trasu zdolal v čase 29 minut a 50 vteřin.

„Závod jsem pojal tréninkově, byla to především charitativní záležitost. Je velice potřebné lidem ukázat, že i sportem můžeme společnosti pomáhat, a proto jsem se zúčastnil moc rád. Vítězství je už jen takový bonus,“ řekl vítěz v cíli. Letošní Těšínská osmička NADACE AGEL měla rekordní účast a i díky letnímu počasí se řada běžců zaregistrovala ještě krátce před samotným startem před nemocnicí v Třinci-Podlesí. Mnohé z nich čekalo milé překvapení, když se vedle nich postavil se startovním číslem 1 i dvojnásobný olympijský vítěz Lukáš Krpálek. Dnes již legendární judista doběhl do fanoušky zaplněného cíle za 41 minut a 10 sekund.

„Za mě to bylo krásné odpoledne a jsem moc rád, že jsem se Těšínské osmičky mohl zúčastnit. Běžel jsem delší trať po dlouhé době, takže trošičku utrpení to pro mě bylo. Všichni jsme si závod společně ale užili, a když bylo vidět nadšení těch, kteří běží kolem mě, že běží se mnou, tak to bylo úžasné. Stejně tak byla hezká podpora od skupinek lidí podél trati, kteří běžcům fandili. Věřím, že si to všichni ostatní užili stejně jako já, a doufám, že se tady zase uvidíme při dalším ročníku,“ věří Lukáš Krpálek, který s naší společností AGEL spolupracuje již několik let. „Rád jsem se zúčastnil závodu, který pomůže dobré věci. Účast na Těšínské osmičce byla pro mne obrovským zážitkem a v budoucnu se na ní zase rád ukážu,“ doplnil po závodě.

Také oba vítězové hlavních kategorií Marek Grycz a Jolanta Byrtus vyzdvihovali zejména přesah, jaký sportovní akce má. „Chtěla jsem se dostat do cíle co nejdříve, ale pokud bych skončila první, druhá, třetí nebo poslední, to pro mě nebylo podstatné. Je to charitativní akce, hlavní je pomáhat,“ podotkla Jolanta Byrtus, která vyhrála v ženské kategorii s časem 33:37. Jedenácté místo obsadil v celkovém pořadí Těšínské osmičky mezi muži Stanislav Kollert. Trať zvládl za 34:59. „Běžel jsem tu podruhé. Líbí se mi trasa, která vede mezi Třincem a Těšínem. Také organizace závodu i značení je super,“ řekl Kollert, zaměstnanec Energetiky Třinec. Běhu podle svých slov propadl. „Spíš upřednostňuji kopcovitý terén, ale rád se účastním charitativní akce tohoto typu po rovince. Dnes bylo na závodě trochu teplo, ale člověk se přizpůsobí, a navíc mě těší, že jsem běžecky porazil Lukáše Krpálka. Je super, že takový borec přijde mezi nás a běží s námi.“

O necelou půlminutu pomalejší byl René Kaleta. „Jsem zvyklý běhat větší vzdálenosti, tohle je jiný typ závodu. Kratší trať mě nutí vyvinout rychlejší tempo a okolo je plno nadšených lidí, kteří vás můžou strhnout. Všiml jsem si tady i dvou kluků, kteří běželi první kilák za 4:05, a jak jsem je dobíhal po dvou kilometrech, tak měli velkou krizi, funěli a nejspíš to vzdali. Je to zrádné, důležité je umět si rozvrhnout síly,“ řekl pracovník koksovny Třineckých železáren, který plánoval tempo 4:30 na kilometr. „Taky jsem se ale nechal trochu pobláznit. V cíli mi hodiny ukazovaly 4:15, a že jsem si dal udržovací trénink. Jsem spokojený a chválím organizátory. Je skvělé, že se v regionu podnikají takové akce.“ Lukáš Krpálek se po běhu zúčastnil autogramiády, společně s vynikajícím stolním tenistou a pětinásobným olympionikem Petrem Korbelem, který žije a stále i aktivně hraje extraligu v Ostravě.

Na bohatém doprovodném programu nechyběli ani členové HC Ocelářů Třinec – Milan Doudera, Erik Hrňa, Ondřej Kacetl a Marián Adámek, i s mistrovským pohárem. Na pódiu také vystoupila vozíčkářka Karolína Dejová, kterou podporuje NADACE AGEL, a její taneční partnerka Eliška Jeřábková. Před vyhlášením vítězů ještě člen představenstva MORAVIA STEEL Ing. Mojmír Kasprišin předal laptop studentovi AGEL Střední zdravotnické školy Český Těšín Jakubovi Sturczovi, který zachránil život starší ženě.

Na své si přišly i menší děti, pro které organizátoři připravili skákací hrad, malování na obličej nebo jízdy na ponících. Čtvrtý ročník Těšínské osmičky NADACE AGEL, jejímž hlavním partnerem byla Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), se konal po dvouleté covidové odmlce. Účast na závodě si nenechali ujít profesionální sportovci, hobíci ani rodiny s dětmi, a celou trať dokonce absolvovali i dva nevidomí běžci. Nejmladším účastníkům běhu bylo teprve 8 let, naopak nejstarším závodníkem v cíli byl pětasedmdesátiletý sportovní matador Emil Trombik.