Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

Tři otázky pro koloproktologa MUDr. Stanislava Jackanina, MBA, LL.M.

6. 5. 2025

Nejčastější otázky pacientů

Jak v České republice funguje preventivní screeningový program kolorektálního karcinomu?
Jedním slovem dobře. Máme zde nastaven program screeningové kolonoskopie včetně tzv. adresného zvaní pacientů k preventivní kolonoskopii po dovršení určitého věku jak u mužské, tak i u ženské populace. Velmi důležitou roli zde hraje i informovanost populace, ale i odborné veřejnosti. Na základě tohoto programu se podařilo ČR v žebříčku incidence karcinomu rekta sestoupit s předních pozic, což jen dokazuje jeho funkčnost.

Přesto mnoho pacientů podlehne nemoci kvůli pozdnímu odhalení. Jak by se podle Vás dala zlepšit včasná diagnostika?
Zde bych apeloval hlavně na kvalitní informovanost populace a nepodceňování i menších, možná nezávažných příznaků, jako je občasné malé krvácení z konečníku anebo bolesti břicha. Naším doporučením je zde potlačení možného studu nebo rezervovanosti lidí a okamžitá návštěva ve specializované koloproktologické ambulanci anebo chirurgické ambulanci. Dále dodržování pravidelných screeningových kontrol a vyšetření, jako je test na okultní krvácení cestou praktického lékaře a samozřejmě pak i absolvování buď preventivní kolonoskopie anebo cíleného endoskopického vyšetření tlustého střeva po indikaci jiným odborníkem, právě vzhledem k objeveným příznakům. Právě podpora osvěty a dodržování prevence významně snižuje možnost záchytu již pokročilých forem kolorektálního karcinomu.

Jaké jsou Vaše další plány v rozvoji péče o pacienty s karcinomem rekta a jak Vám v nich pomůže nově dosažený statut?
Naše plány se vyvíjí v souladu s procesem rozvoje kolorektální chirurgie a nových trendů v této oblasti medicíny. Samozřejmě nadále garantujeme špičkovou péči na vysoké úrovni v komplexním pohledu s multidisciplinárním přístupem. Jsme připraveni zvyšovat počty těchto operací s dodržením všech podmínek lege artis postupů, nabízíme již etablovaný progresivní přístup k pacientům v perioperačním období, tzv. ERAS neboli fast-track přístup přispívající k velmi rychlé rekonvalescenci po operaci, dále kvalitní zázemí v nemocnici, ale i v ambulantní péči. Předpokládáme, že se veřejnost, jak laická ale i odborná, postupně dozví o udělení tohoto statutu pro naši nemocnici a bude se sama zajímat anebo lékaři budou své pacienty orientovat právě do našeho centra v rámci léčby kolorektálního karcinomu.

POHLEDEM PACIENTA

ZAČALO TO JAKO BĚŽNÁ BOLEST BŘICHA Když se šestatřicetiletý Filip Abounukta minulé léto potýkal s bolestmi v podbřišku, netušil, že za nimi stojí závažné onkologické onemocnění. „Zpočátku jsem cítil jen mírné bolesti, ale postupně se zhoršovaly tak, že jsem nemohl ani spát. To byl moment, kdy jsem věděl, že musím navštívit lékaře,“ vzpomíná na začátek své náročné zdravotní cesty.

Praktický lékař po vstupním vyšetření neváhal a ihned nařídil krevní testy a kolonoskopii. „Hned druhý den mi volal s tím, že výsledky krve nejsou dobré. Zjistili mi vysokou hladinu onkomarkeru, což je jeden z indikátorů rakoviny,“ popisuje Filip první varování. Následná vyšetření ve vítkovické nemocnici bohužel podezření potvrdila. Při kolonoskopii lékaři objevili rozsáhlý nádor. „Byl tak velký, že nešlo vyšetřit kompletní rektum. Proto mě poslali na CT vyšetření, kde se ukázal ještě větší problém – nádory na játrech,“ říká pacient. Lékaři začali jednat okamžitě. „Po týdnu jsem nastoupil na resekci rekta ve Vítkovicích. Operace proběhla v pořádku a po čtyřech dnech jsem mohl domů,“ popisuje Filip první krok své léčby. 

Následovala však další operace, tentokrát v Novém Jičíně, kde se lékaři zaměřili na játra postižená více než třiceti metastázemi. „Při druhé operaci mi byla vyčištěna jedna část jater a druhý jaterní lalok byl přiškrcen. Když zjistili, že vyčištěný jaterní lalok funguje dostatečně dobře, následovala třetí operace, při které mi ten druhý lalok úplně odstranili,“ vysvětluje Filip průběh náročné léčby. „To byla nejhorší část, protože mi moc nezabíraly léky od bolesti, ale po týdnu se to začalo lepšit.“ Klíčovou roli v úspěšné léčbě sehrála vzorná spolupráce mezi nemocnicemi. „Z pohledu pacienta fungovala spolupráce mezi oběma nemocnicemi na 100 procent. Paní MUDr. Havránková z Vítkovic i pan MUDr. Straka z Nového Jičína spolu sdíleli veškeré informace a postupy,“ oceňuje Filip profesionální přístup zdravotníků. V současnosti podstupuje chemoterapii a jeho stav se vyvíjí pozitivně. „Dnes už většinu věcí řeším ve vítkovické nemocnici a do Nového Jičína jezdím jen na větší kontrolní vyšetření,“ uzavírá svůj příběh Filip Abounukta, který i přes náročnou diagnózu terciálního stupně rakoviny neztrácí optimismus.

Jaký je rozdíl mezi karcinomem tlustého střeva a konečníku?

Liší se především svou lokalizací. Nádory tlustého střeva postihují vzestupný, příčný, sestupný tračník nebo esovitou kličku. Karcinomy konečníku se nacházejí v poslední části tlustého střeva před análním otvorem. Příznaky tlustého střeva zahrnují změny stolice, krev ve stolici a bolesti břicha. U konečníku jsou typické nucení na stolici, pocit neúplného vyprázdnění a viditelné krvácení.

Mohu se po léčbě vrátit k normálnímu životu?

Ano, mnoho pacientů se po úspěšné léčbě vrací ke svému běžnému životnímu stylu. Je však důležité pravidelně docházet na kontroly a dbát na zdravý životní styl, aby se snížilo riziko recidivy.

Jaké změny ve stravování mohou pomoci při prevenci a po léčbě?

Doporučuje se strava bohatá na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné produkty), dostatek tekutin a omezení konzumace červeného masa, uzenin a alkoholu. Strava by měla být vyvážená a pestrá, aby podpořila správnou funkci trávení.

Jaká je prognóza pacientů s karcinomem konečníku?

Prognóza závisí na stádiu, ve kterém je  onemocnění diagnostikováno. Pokud je nádor odhalen v rané fázi, pětiletá míra přežití je velmi vysoká. U pokročilejších stadií se prognóza zhoršuje, avšak moderní léčebné přístupy výrazně zlepšují vyhlídky pacientů.

Mám podezření, že bych mohl mít karcinom konečníku, co mám dělat?

Pokud máte podezření na karcinom konečníku, co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře nebo gastroenterologa. Včasná diagnostika je klíčová pro úspěšnou léčbu.

PRAVDA: Karcinom konečníku je závažné, ale léčitelné onemocnění

Včasná diagnostika a moderní terapeutické postupy zvyšují šanci na dlouhodobé přežití a úspěšnou léčbu. V posledních letech došlo k pokroku v chirurgických technikách, radioterapii a farmakoterapii, což umožňuje cílenější přístup k pacientovi a individualizaci léčby. Pravidelné screeningové programy vedly ke snížení mortality a zvýšení úspěšnosti terapie.

MÝTUS: Karcinom konečníku postihuje pouze starší populaci

Ačkoliv se většina případů vyskytuje u pacientů nad 50 let, incidence u mladších osob v posledních desetiletích narůstá. Faktory, jako genetická predispozice, zánětlivé onemocnění střev a nezdravý životní styl, mohou zvyšovat riziko vzniku tohoto onemocnění i u osob mladších 40 let. Je proto důležité nepodceňovat preventivní opatření a konzultovat jakékoli neobvyklé symptomy s odborníkem.