Stovkám pacientů očního oddělení v Prostějově pomohl moderní laser
16. 6. 2025
Přístroj za 1,1 milionu korun nabízí špičkovou technologii pro léčbu katarakty.
Multifunkční laserový přístroj pomohl s nejrůznějšími očními problémy už stovkám pacientů Očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. Moderní přístroj prostějovští lékaři využívají především k řešení tzv. sekundárních kataraktů oka (jedná se o zakalení pouzdra čočky v oku po provedené operaci katarakty) pod názvem laserová kapsulotomie, dále se využívá k řešení některých typů zeleného zákalu a používá se také k řešení sklivcových zákalků – vitreolýzy. „Speciální laser nahradil starší typ. Výhodami nového laseru oproti staršímu přístroji je šetrnost zákroku, kdy k provedení výkonu stačí menší množství energie, a tím pádem je menší riziko jakéhokoliv poškození oka například tepelnými účinky laserového paprsku.
Další výhodou je přesnost, která se samozřejmě s novou generací přístrojů posunula,“ řekl primář oddělení MUDr. Jakub Kopal s tím, že investice do nového moderního přístroje vyšla na 1,1 milionu korun. Moderní laser Ellex je používán na očních odděleních nebo specializovaných centrech po celém světě. „Tento přístroj je tzv. hybridní YAG laser s možností doplnění i o další nadstavbové moduly, které mohou rozšířit spektrum ošetření o další typy zeleného zákalu – tzv. selektivní laserová trabekuloplastika. V základu s ním lze provádět kapsulotomie, iridotomie a právě zmiňovanou vitreolýzu, pro kterou má tento přístroj jako jeden z mála certifikaci,“ doplnil primář Kopal. Vitreolýza je laserové rozbití sklivcových zákalků v oku. Sklivec vyplňuje oko vevnitř a je velmi jednoduše řečeno želatinozní konzistence. S věkem u něj dochází k degenerativním procesům a tím vzniku sklivcových zákalků – jedná se o zhuštění tkáně. Tyto zákalky mohou vadit při pohledu. Typicky pacienti udávají zvýraznění proti bílé ploše či modré obloze.
„Výkon vitreolýzy provádíme od roku 2022, kdy jsme schopni jednou či více sezeními tyto zákalky odstranit. Jednoduše na ně zaměříme paprsek a rozstřelíme je. Samotný zákrok trvá okolo 5 minut, je ale nutné předtím oko rozkapat, takže celkově půl hodiny,“ uvádí primář Kopal a dodává, že zákrok speciálním laserem není hrazen zdravotním pojištěním a stojí poprvé 2 000 korun, následné doplňování 1 000 korun za sezení. Moderní přístroj používají prostějovští oftalmologové i na laserovou kapsulotomii, což je rychlý a jednoduchý zákrok, který využívá speciální laser k léčbě zakalení zadního pouzdra čočky oka. Problém je také známý jako sekundární katarakta – když se vaše vidění opět zakalí po předchozí operaci šedého zákalu. „Laser vysílá přesné pulzy energie, které protínají zadní pouzdro čočky. Tyto pulzy jsou velmi přesné, takže dojde jen k cílenému poškození v místě působení, a ne do okolní tkáně. Tím se v zadním pouzdře čočky vytvoří malé okénko, které umožní pacientovi opět čistě vidět,“ vysvětlil primář.
Dalším zákrokem, který nové vybavení umožňuje lékařům očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov, je laserová iridotomie. „To je provedení drobného otvůrku do duhovky. Používá se k léčbě snížení nitroočního tlaku u zeleného zákalu (glaukomu) s uzavřeným úhlem. Jednoduše řečeno je v oku málo místa a tekutina se z oka špatně vstřebává. Tímto zákrokem vytvoříme obtokový kanál,“ dodává MUDr. Kopal.
NEMOCNICE AGEL PROSTĚJOV ROZŠIŘUJE PÉČI O DĚTI S OČNÍMI VADAMI
Oční oddělení Nemocnice AGEL Prostějov zlepšuje své služby pacientům nejen díky přístrojům, ale i personálně. Díky příchodu nové lékařské posily, například od dubna posílilo dostupnost péče pro dětské pacienty. Poradna pro děti s vadami zraku, šilháním a tupozrakostí je nově v provozu nejen ve čtvrtek, ale i v pondělí. Toto rozšíření zlepší dostupnost specializované péče a zároveň sníží čekací dobu až o polovinu. „Specializovaná dětská oční ambulance funguje jako triážové pracoviště pro všechny nově příchozí dětské pacienty,“ prozrazuje primář očního oddělení MUDr. Jakub Kopal. „Na základě vstupního vyšetření pak určíme, zda bude dítě dále sledováno v této specializované ambulanci, nebo jej převedeme do všeobecné ambulance. Vše závisí na konkrétním očním problému,“ dodává primář. Včasná diagnostika a léčba očních vad u dětí je podle něj naprosto zásadní, proto je při jakýchkoli známkách šilhání nebo špatné orientace v prostoru nutné dítě co nejdříve vyšetřit.
✒ ING. TOMÁŠ ŽELAZKO
Facebook