Nemocnice AGEL Prostějov

Budoucnost transfuzní služby v rukou mladé generace

13. 4. 2025

Nový předseda představenstva AGEL Transfúzní služby přináší ambiciózní vize do oboru.

MUDr. RNDr. Michal Řiháček, Ph.D., EuSpLM, primář Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov, patří mezi mladou generaci výrazných osobností českého zdravotnictví. V pouhých 34 letech byl zařazen mezi TOP 50 lékařů České republiky a od ledna se ujal také pozice předsedy představenstva AGEL Transfuzní služby, tu by rád posunul směrem k nejmodernější medicíně. „Jmenování předsedou představenstva AGEL Transfuzní služby je pro mě určitě kariérní posun, obzvlášť s ohledem na můj věk. Nečekal jsem, že se dostanu do takové pozice takhle brzo. Myslím si, že je to velká příležitost,“ říká MUDr. Michal Řiháček, který svůj úspěch připisuje i odvaze jít mnohdy složitější cestou. „Vždycky jsem se snažil nejít úplně tou nejjednodušší cestou, naopak jsem si volil složitější a odvážnější kariérní dráhu, a myslím si, že i díky tomu jsem v této pozici. Rád bych dokázal, že tu nejsem náhodou a že naše pracoviště dokážu někam pozvednout.“

VÝZVY V TRANSFÚZNÍ SLUŽBĚ
Nový předseda představenstva identifikuje několik klíčových výzev, kterým transfuzní služby v současné době čelí. „Dlouhodobě se zařízení transfuzní služby potýkají s úbytkem dárců, respektive nám dárci stárnou a nepřichází noví. Naším úkolem tedy je a do budoucna také bude propagace dobrovolného dárcovství,“ vysvětluje Řiháček. Upozorňuje také na sílící komercionalizaci v oboru: „Bohužel je v poslední době patrné, že i z darování krve se stává business. Pro mladé lidi nějaká sleva na dani nebo volný pracovní den není motivací, naopak míří do komerčních center, kde za odběr dostanou peníze.“

MODERNÍ PŘÍSTUPY K VÝROBĚ KREVNÍCH PRODUKTŮ
Úkolem AGEL Transfúzní služby je pak kromě odběrů dárců krve a jejího zpracování v Šumperku spolupráce s ostatními odběrovými centry ve Skupině AGEL. „Původní zařízení transfúzní služby jednotlivých nemocnic skupiny AGEL na Moravě měla vlastní výrobu transfúzních přípravků. Se vznikem AGEL Transfuzní služby přešla výroba těchto produktů od většiny spolupracujících zařízení kompletně na nás. Tím pádem se ulevilo nemocnicím. Také nákup spotřebního materiálu k výrobě ve velkém je výhodnější pro celou skupinu,“ podotýká nový předseda představenstva s tím, že při vzniku AGEL Transfúzní služby se uvažovalo i o tom, že by do jisté míry přebrala kontrolu nad jednotlivými transfúzními pracovišti. „Tento krok nelze z mého pohledu uspěchat, a pakliže by k němu mělo někdy v budoucnosti dojít, tak musí být výsledkem harmonické spolupráce jednotlivých společností a oddělení s AGEL Transfúzní službou,“ dodává. 

MUDr. Řiháček detailně popisuje také proces výroby krevních produktů, kde kvalita začíná už u výběru vhodného dárce. „Pomáhá nám k tomu dotazník, pohovor se sestrou či lékařem. Musíme si být jistí, že odběrem neublížíme dárci ani příjemci krve. Potom nastává ten samotný odběr, jež se samozřejmě musí řídit hygienickými a dalšími pravidly. Důležité je udržet kvalitu odebrané krve, která musí být po celou dobu výroby monitorovaná. Zejména v případě mobilních odběrů je důležité, zda byla dodržena teplota, protože náhlé změny teplot mohou odebrané krvinky zničit. Teprve potom jde krev do „výroby“, kde dochází k separacím erytrocytů a dalších složek. Samotné červené krvinky jsou ve skutečnosti ta „krev“, která se pak podává např. při operacích,“ vysvětluje. I v tomto však došlo k výraznému pokroku. AGEL Transfúzní služba dnes už totiž vyrábí pouze červené krvinky (tzv. deleukotizované transfúzní přípravky) se stopovým, prakticky neměřitelným množstvím bílých krvinek, čímž jsou bezpečnější pro pacienty.

Trendem v transfúzní službě je právě minimalizace veškerých rizik. Zlepšuje se testování virových markerů, také je velká snaha přesunout se od klinické plazmy ke směsným virově inaktivovaným produktům od našich zpracovatelů. „Abych to přiblížil, představte si klinickou plazmu, kterou darují dva různí dárci, každý má v krvi jiné zastoupení bílkovin, koagulačních faktorů a dalších látek. Ve výrobě klinické plazmy není únosné, aby se každý vyrobený vak testoval na všechny tyto látky. Ve směsné a virově inaktivované plazmě je toto možné, protože je to produkt z tisíců klinických plazem, které se smíchají dohromady a následně se přístrojově zpracují a virově inaktivují. Tak vznikne v podstatě léčivo s jednotnou koncentrací všech uvedených látek s garantovanou koncentrací, jednotnou kvalitou a nižším podílem vodného roztoku. Toto je krok, kterým chci ve skupině jít, a jsem rád, že to AGEL podporuje.“ 

Mezi další Řiháčkovy ambice patří zvyšování bezpečnosti transfuzí. „Chtěl bych určitě rozšířit diagnostiku v laboratoři transfúzní služby. Zejména se jedná o spektrum toho, co jsme schopni na červených krvinkách dárce identifikovat. Bavíme se o takzvaných antigenech. To znamená to, co vy znáte zjednodušeně pod pojmy, jako je skupina AB, 0, Rh faktor, plánujeme rozšířit o další antigeny. Tyto další antigeny, když bych to řekl hodně zjednodušeně, mají tendenci chovat se podobně jako známý Rh faktor. To znamená, že když ten antigen v organismu nemáte a bude vám podána transfúze s jeho obsahem jako příjemci, tak si tělo vytvoří protilátky. Tyto protilátky pak ve vašem těle při jakékoliv další aplikaci krve s tímto antigenem mohou způsobit potenciálně závažnou potransfúzní reakci. Rizikoví jsou například lidé pokročilého věku, kteří potřebují dostat transfúze opakovaně a dlouhodobě. Pokud rozšíříme ve skupině AGEL diagnostiku těchto antigenů, tak dokážeme těmto potransfúzním reakcím efektivněji předcházet.“ Další z plánů zahrnuje návrat k výrobě krevních destiček. „Také bych se rád nějakou formou vrátil k výrobě krevních destiček, k tomu ale budeme potřebovat větší interní studii a součinnost ostatních zařízení ve skupině AGEL, protože když vyrábíte krevní destičky, musíte mít stabilní odběratele. Destičky mají velice krátkou dobu expirace. Mluvíme zhruba o deseti dnech. Bez odběratele je nemá cenu vyrábět.“

PŘEDEVŠÍM AKTIVNÍ LÉKAŘ
MUDr. Michal Řiháček otevřeně hovoří i o náročnosti kombinace dvou významných rolí. „Skloubení funkce primáře a funkce předsedy představenstva je náročné především z hlediska rodiny. Je to náročné i z hlediska toho, jaké jsou počty pacientů v Prostějově, tlak na nás hematology je velký,“ přiznává. Přesto si zakládá na tom, aby zůstal aktivním lékařem. „Důležité je pro mě také to, abych nezůstal jen v saku, ale pravidelně si oblékal i plášť a staral se o pacienty, proto si nechávám jeden a půl dne v ambulanci v Prostějově a někdy mimo tyto dny chodím dělat nejrůznější výkony jako odběry kostní dřeně a implantace žilních portů, abych si udržel klinickou praxi i v oboru hematologie. Samozřejmě bych ale do Prostějova lékařskou posilu uvítal,“ přiznává.

DŮRAZ NA VZDĚLÁVÁNÍ
Mladý lékař a nově i manažer přikládá velký význam mezinárodním zkušenostem, sám působil v německém Hannoveru. „Je si potřeba uvědomit, že dnešní medicína na té celosvětové nebo evropské úrovni je o tom, že jsou důležité úzké vztahy mezi zařízeními. Proto jsem rád za svou zkušenost z Hannoveru,“ vzpomíná na práci v laboratoři dětské hematologie a onkologie, kde se věnoval diagnostice myeloidních leukémií u pacientů s Downovým syndromem. Tyto zkušenosti nyní promítá i do své vize mobilních odběrů. „Mobilní odběry jsou inspirované zahraničím. V Americe jsou výrazně dál, tam v některých oblastech prostě vyloženě jezdí něco jako karavan nebo obytný vůz, zvoní na lidi, odebere krev a popojede k dalšímu dárci. To u nás zatím úplně nejde, protože tento způsob odběrů ne zcela vyhovuje SÚKLu a podmínkám správné výrobní praxe, ale věřím tomu, že se tam třeba také časem dostaneme.“

MUDr. RNDr. Michal Řiháček, Ph.D., EuSpLM, podporuje vzdělávání celého svého šumperského týmu. „Velmi stojím o prohlubování vzdělávání i u našeho personálu v Šumperku, zrovna jsem podepisoval formuláře k předatestační přípravě dvou kolegyň z laboratoří, které si chtějí jako vysokoškolačky udělat atestace v oboru klinická hematologie a transfuzní služba. Novou členkou představenstva je RNDr. Andrea Wagnerová, což je odborník s bohatou zkušeností z krevní banky a v hematologické laboratoři, a u té příprava na tuto atestaci taky běží. Tímto směrem podporuji i naše sestřičky, které mají zájem získat specializaci a zvyšovat si kvalifikaci v rámci transfúzní služby. Společně také jezdíme na celorepublikové vzdělávací akce, kde se dovzděláváme a sledujeme aktuální celostátní a celosvětové trendy v našem oboru.“ uzavírá.

MUDR. RNDR. MICHAL ŘIHÁČEK, PH.D., EUSPLM je čtyřiatřicetiletý lékař s rozsáhlou kvalifikací v oblasti laboratorní medicíny. Svou kariéru začal na urgentním příjmu Fakultní nemocnice Brno, kde působil šest let. Následně pracoval jako hematolog a biochemik v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. V roce 2023 získal primářské licence v oborech biochemie a hematologie a nastoupil do Nemocnice AGEL Prostějov, od ledna 2024 je primářem tamějšího hematologicko-transfúzního oddělení. Od letošního ledna pak stojí v čele AGEL Transfuzní služby. Letos byl také časopisem Forbes zařazen mezi TOP 50 lékařů Česka.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL