Nemocnice AGEL Prostějov

Bezbolestná rehabilitace z Prostějova

9. 4. 2025

Kombinace klasické pohybové terapie a regionální anestezie pomáhá pacientům s omezenou hybností ramene.

Odstranit bolest jako základní překážku rehabilitace a tím umožnit pacientovi znovu rozpohybovat horní končetinu – to je stručný popis metody zvané intervenční rehabilitace horní končetiny. Tu již úspěšně zavedli na rehabilitačním oddělení Nemocnice AGEL Prostějov a její dobré výsledky potvrdila i studie, do které se zapojilo devětadevadesát pacientů primáře doc. MUDr. Petra Konečného, Ph.D., MBA. „Tato inovativní metoda kombinuje klasickou pohybovou terapii s regionální anestezií, která umožňuje dočasnou senzitivní a motorickou blokádu, což vede k bezbolestné rehabilitaci. To odlišuje intervenční rehabilitaci od běžné rehabilitace, kde může být bolest významným limitujícím faktorem pro provádění cílené terapie,“ popisuje novou metodu primář Konečný s tím, že pacientům přináší rychlé a významné zlepšení pohyblivosti a snížení bolesti. To docentu Konečnému potvrdila i zmíněná studie s devětadevadesáti pacienty. 

„Po pětidenní intenzivní rehabilitaci jsme pozorovali významné zlepšení hybnosti ramenního kloubu, zlepšení soběstačnosti při běžných denních aktivitách a snížení bolesti. Například z naší studie vyplynulo, že po první a druhé intervenci a rehabilitaci došlo k významnému zlepšení o 68° v ohybu a 63° v odtažení v ramenním kloubu,“ říká primář Konečný. Intervenční rehabilitace horní končetiny se nejvíce osvědčuje u pacientů s omezenou hybností ramenního kloubu, zejména v případech tzv. zmrzlého ramene, kdy je pohyb ramenního kloubu omezen do všech směrů, po zhmoždění ramene nebo zlomenině proximální části pažní kosti.

INTENZIVNÍ REHABILITACE

Samotný rehabilitační proces v prostějovském centru trvá pět až deset dní s intenzivními denními sezeními. „V rámci intervenční rehabilitace horní končetiny kombinujeme regionální anesteziologické techniky s klasickou fyzioterapií a roboticky asistovanou rehabilitací. Tento komplexní přístup nám umožňuje dosahovat výrazně lepších výsledků než při použití jednotlivých metod samostatně,“ zdůrazňuje primář Konečný. Podle něj je při využití této metody také důležitý diferenciovaný přístup k různým diagnózám. „Zatímco u pacientů po cévní mozkové příhodě se terapie zaměřuje především na obnovení motorické funkce a koordinace s důrazem na neuroplasticitu, u úrazových pacientů je klíčová mobilizace postižených struktur a prevence komplikací,“ uvedl Konečný.

DOC. MUDR. PETR KONEČNÝ,
PH.D., MBA Primář Centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov je renomovaný lékař, vědec a pedagog působící v oblasti rehabilitace a fyzikální medicíny, myoskeletální medicíny a neurorehabilitace. Díky své široké odbornosti a bohatým zkušenostem se řadí mezi významné osobnosti české medicíny a akademické sféry. Je členem akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR pro obor rehabilitace a fyzikální lékařství a členem zkušební atestační komise MZ ČR ve stejném oboru. Aktivně přispívá k rozvoji rehabilitační medicíny v rámci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, kde působí jako člen výboru pro rehabilitační a fyzikální medicínu a jako vědecký sekretář a člen výboru myoskeletální medicíny.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL