Nemocnice AGEL Přerov

Operace s milimetrovou přesností

10. 4. 2025

Přerovští chirurgové mají novou zbraň v boji s rakovinou prsu – magnetické zrno Sirius Pintuition.

Přesně lokalizovat nádor prsu, jeho velikost i hloubku v těle a tím pomoci chirurgům jej co nejlépe a nejšetrněji odstranit – to umí nová metoda magnetického zrna Sirius Pintuition, kterou od loňska využívají lékaři v Nemocnici AGEL Přerov. „Po zavedení mamografického screeningu jsme schopni detekovat čím dál tím menší tumory, které ale mnohdy nejsou hmatné, dostáváme se totiž do velikostí menších než 1 cm a tady je nutné označení tumoru pro lokalizaci při operačním řešení,“ říká MUDr. Kateřina Zatloukalová z chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov. Právě ona má na starost nejnovější lokalizační neradioaktivní marker – magnetické zrno Sirius Pintuition.

JEDNODUCHÁ APLIKACE
Konkrétně jde o drobný kousek magnetu v titanovém obalu, který lékaři zavádějí přímo do nádoru, kde slouží jako přesný orientační bod. Při operaci pak chirurgové pomocí speciální sondy přesně zaměří jeho polohu. „Celý proces aplikace magnetického zrna probíhá tak, že v den přijetí jde pacientka na mamodiagnostické pracoviště, kde je pod ultrazvukovou kontrolou zavedeno zrno přímo do nádoru. Poté na operačním sále pomocí sondy Sirius Medical zrno detekujeme, a to s velkou přesností. Známe totiž nejen vzdálenost, ale i hloubku umístění. Dříve to bylo spíš orientační, ale teď jsme schopni pracovat s přesností na milimetry. Díky tomu jsme schopni přesně odstranit tumor s lemem okolní zdravé tkáně. Té se ale pomocí této metody odebírá méně, její přesnost pak snižuje riziko reoperace,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Zatloukalová. 

Operační výkon je tedy menší a rekonvalescence kratší. „Pro pacientku to znamená jen benefity – zmenšuje se rozsah výkonu a návrat domů je rychlejší. V Přerově už jsme tímto způsobem odoperovali více než třicet pacientek,“ dodává. Nemocnice AGEL Přerov začala tuto metodu zkoušet loni v létě, po dobrých výsledcích se na podzim rozhodla zakoupit vlastní přístroj v hodnotě přibližně 600 000 korun. V oblasti značení mamárních tumorů v posledních letech probíhá velký rozvoj, do praxe se zavádí různé lokalizátory, nejběžněji používaným je jodové zrno, magnetické zrno MagSeed a nyní nově právě magnetické zrno Sirius Pintuition. „Věříme, že tato technologie přinese významné zlepšení jak z hlediska přesnosti chirurgického zákroku, tak z pohledu komfortu pacientek,“ zdůrazňuje MUDr. Zatloukalová.

PŘIJÍT VČAS
Podle lékařky je přesto stále pro úspěšnou léčbu nejdůležitější přijít včas. „Velmi oceňujeme mamografický screening, kdy nádory nalézáme v době, kdy jsou ještě nehmatné. Jak jsem řekla, není výjimkou, že operujeme i ty, které jsou menší než centimetr – to znamená, že vlastnosti nádoru jsou příznivé a pacientky mají vysokou šanci na úplné vyléčení. Ženy by si měly každý měsíc provést samovyšetření prsu a jednou ročně podstoupit mamografický screening. Samozřejmě, že ve chvíli, kdy pacientka cokoliv nahmatá, měla by přijít k lékaři ihned,“ uzavřela.

POHLEDEM PACIENTEK:
Anastázie Lévová a Věra Rokytová se spolu potkaly 11. prosince na pokoji chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov. Obě čekala operace prsu a u obou lékaři využili novou metodu magnetického zrna Sirius Pintuition. „Paní doktorka nám vysvětlila, jak zrno funguje a také to, že se díky němu předejde reoperaci prsu. Už první operace by měla být dostatečně přesná, což bylo jedno z největších pozitiv této metody, a samozřejmě i to, že se odebírá méně tkáně. Samotný zákrok těžký nebyl, i po operaci se cítím dobře, a to i včetně vzhledu operovaného prsu,“ říká Věra Rokytková. Stejně optimisticky se na své zkušenosti dívá i Anastázie Lévová. „Celý zákrok hodnotím pozitivně, byla jsem s péčí nemocnice nadmíru spokojena,“ říká pacientka, která oceňuje především rychlost celého procesu. „V listopadu jsem byla na vyšetření a hned v prosinci na operaci.“ Rychlost vyzdvihuje i Věra Rokytová: „Byla jsem na běžné prohlídce na mamografu, nic jsem si předtím nenahmatala, nic mne nebolelo, ale lékaři něco našli a následná vyšetření odhalila centimetrový nádor v prsu. Potom to bylo jako v letadle, vše bylo velmi rychlé a už jsem byla na operaci.“ Obě ženy prošly chirurgickým zákrokem v prosinci a shodně potvrzují, že se cítí výborně. V únoru pro ně začala další fáze onkologické léčby, která bude zahrnovat ozařování, případně hormonální léčbu či chemoterapii.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK