Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí znovu potvrdila, že patří ke špičkám v oboru kardiovaskulární medicíny

5. 11. 2024

Zdejší lékaři jako první v České republice implantovali systém chlopní TricValve a také provedli stou českou implantaci mitrální chlopně Tendyne.

Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí je dlouhodobě známá pro své inovativní přístupy v oblasti kardiovaskulární medicíny a své pověsti v uplynulých měsících znovu dostála, stala se totiž první nemocnicí v České republice, která úspěšně provedla revoluční zákrok s využitím implantace systému chlopní TricValve. Ten pomáhá pacientům trpícím závažnou trikuspidální regurgitací, kdy trojcípá chlopeň v srdci správně nedovírá a krev se přes ni vrací zpět a neproudí správným směrem, což zhoršuje srdeční funkci. „Systém chlopní TricValve se skládá ze dvou umělých chlopní, které se vkládají do horní a dolní duté žíly, což jsou dvě velké žíly přivádějící krev zpět do pravé strany srdce. Tyto umělé chlopně pomáhají regulovat tok krve a zabránit jejímu zpětnému toku, čímž zlepšují celkovou funkci srdce a snižují příznaky spojené s těžkou nedomykavostí,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Hudec z kardiologického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, který vůbec první zákrok tohoto typu v Česku provedl.

Metoda je minimálně invazivní, což výrazně snižuje riziko komplikací pro pacienta a zkracuje dobu zotavení. „Zákrok se provádí prostřednictvím katetru vloženého do žíly a trvá pouze 30 až 40 minut,“ upřesnil Miroslav Hudec s tím, že díky těmto výhodám mohou nyní nabídnout řešení potíží také u pacientů, kterým dříve nedokázali pomoci. Tak tomu bylo také u první pacientky, která zákrok podstoupila. Jednalo se o 80letou ženu, jež přišla do nemocnice loni v létě s vážnými problémy s dechem a otoky dolních končetin. „Zadýchávala se i při chůzi po bytě a nebyla schopna takto dále žít,“ vzpomíná Hudec. Po důkladném vyšetření bylo zjištěno, že pacientka trpí masivní nedomykavostí trojcípé chlopně. Kvůli svému věku a přidruženým onemocněním, včetně dřívější kardiochirurgické operace, nemohla žena podstoupit další kardiochirurgický zákrok. „Zvažovaly se jiné miniinvazivní metody, jako je zavedení speciální svorky na trojcípou chlopeň nebo implantace nové chlopně do trikuspidální pozice, ale žádná z nich nebyla kvůli anatomickým důvodům vhodná. Proto jsme se rozhodli pro novou metodu léčby, byla to poslední možnost. Naštěstí byla anatomie pacientky vhodná pro implantaci chlopní do horní a dolní duté žíly a vše se sešlo tak, že jsme byli schopni zákrok provést,“ dodává lékař. Šest měsíců po implantaci se seniorka cítí výborně. Je schopna vykonávat běžné domácí práce, chodit na procházky a znovu si užívat každodenního života.

100. OPERACE V ČESKU

V rámci implantací chlopní dosáhla v srpnu třinecká nemocnice ještě jednoho úspěchu. Její lékaři provedli 100. implantaci mitrální chlopně Tendyne v České republice. „Po IKEMu jsme byli teprve druhé pracoviště v České republice, které tuto metodu nabídlo. To bylo na podzim 2020. Nyní jsme měli tu čest oslavit na našem hybridním sále prvních 100 implantovaných chlopní v České republice, z nichž jsme provedli u nás čtvrtinu. Máme tak nejvíce zkušeností v republice a jsme rovněž referenčním pracovištěm pro jiná kardiocentra ve střední a východní Evropě. Současně se nám podařilo provést 3 tyto výkony během jednoho dne, což je unikátní počet,“ uvedl vedoucí kardiologického týmu v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí MUDr. Jaroslav Januška, Ph.D, s tím, že Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí má na kontě nejen nejvyšší počet implantací, ale jako jediné centrum v ČR navíc implantuje Tendyne i ve speciálně indikovaných a složitých případech. Implantace mitrální chlopně Tendyne představuje revoluční řešení pro pacienty trpící závažným srdečním onemocněním, tzv. mitrální regurgitací, kdy se mitrální chlopeň zcela neuzavře a krev protéká zpátky do srdce.

Toto onemocnění se může projevovat celou řadou nepříjemných příznaků, včetně dušnosti, dráždivého kašle, otoky nohou, nadměrného močení, mdlobami či únavou. V důsledku těchto problémů bývají pacienti opakovaně hospitalizovaní a často vyžadují i intenzivní péči. „Po zákroku se tito pacienti vracejí k běžnému životu, jsou soběstační, chodí na procházky, konečně se dobře vyspí. Zlepšení stavu je neocenitelné,“ zdůraznil Jaroslav Januška. Navíc oproti tradičním kardiochirurgickým zákrokům je tato implantace šetrnější, a proto je vhodnou alternativou pro pacienty, kteří nejsou vhodnými kandidáty pro tradiční kardiochirurgickou léčbu, např. kvůli vysokému věku nebo jiným závažným onemocněním. Přístup k srdci získávají lékaři prostřednictvím malého řezu v hrudníku, skrz který provádí výměnu mitrální chlopně za chlopeň protetickou. „Vyhneme se tak mimotělnímu oběhu, a tím i zmenšíme ztráty krve pacienta. Podstatně se tak zkracuje doba rekonvalescence. Po standardní kardiochirurgické operaci trvá srůst hrudní kosti nejméně 6 týdnů, což u těchto výkonů odpadá,“ vysvětlil primář kardiochirurgického oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí MUDr. Piotr Branny.

SVĚTOVÝ PRIM

Tendyne je prvním schváleným systémem pro transkatétrovou náhradu mitrální chlopně, celosvětově byl implantován bezmála dvěma tisícům pacientů. Česká republika s nyní už více než 100 zákroky se tak řadí na první místo v počtu implantací na počet obyvatel ve světě. Důležitá je také součinnost lékařů s výrobci z Abbottu a distributory z CARDIONu. „U všech výkonů je vždy přítomen minimálně jeden klinický specialista (proktor) od Abbottu a jeden specialista z týmu CARDION. Kromě klinické podpory máme na starosti rovněž screening pacientů, kdy konzultujeme s kolegy z mezinárodního evropského týmu způsobilost konkrétního pacienta k implantaci s kolegy z mezinárodního evropského týmu,“ upřesňuje Krzysztof Skrzos, Senior Territory Manager ze společnosti Abbott, která je výrobcem chlopně Tendyne. Klíčové je ale i správné proškolení zdravotního personálu, to má na starosti klinický tým distributora, tedy společnosti CARDION. „Náš tým poskytuje maximální odbornou edukaci implantujícím centrům formou školení, uživatelských sympozií a také zajišťuje klinicko-technickou podporu při indikaci k výkonu a přímo u implantací chlopně. Navíc lze očekávat další rozvoj této technologie a postupné zavádění nových transkatétrových metod, především ještě méně invazivní implantace transseptálním přístupem,“ upozorňuje Mgr. Petr Havliš, MBA, vedoucí kardiochirurgické divize společnosti CARDION, která je v ČR výhradním distributorem Tendyne.

✒ REDAKCE  AGEL