Nemocnice AGEL Nový Jičín

Práce je pro ošetřovatelský tým novojičínské neurologie také potěšením

8. 3. 2013

Péče o pacienty na neurologickém oddělení v Nemocnici Nový Jičín je pro ošetřovatelky koníčkem.

Text: redakce / Foto: Bc. Radka Baková

Zleva: zdravotní sestry Jana Pekárková a Eva Hublová, ošetřovatelka Iveta Jezerská, zdravotní sestra Jana Kupčáková a Bohdana Bartoňová a staniční sestra Simona LipovskáNeurologické ošetřovatelství je aplikovaný obor, který se zaobírá péči o jedince s různými onemocněními nervového systému. Zaměřuje se také na prevenci onemocnění a v případě potřeby na co nejrychlejší obnovení zdraví a zmírnění následků nemoci. Východiskovými obory neurologického ošetřovatelství jsou neurologie, rehabilitace, neurochirurgie a vybrané humanitní disciplíny jako etika, psychologie, pedagogika, sociologie a logopedie.

Spolupráce s dobrovolníky

Neurologické oddělení poskytuje ošetřovatelskou péči pacientům s celou řadou onemocnění, z nichž k nejznámějším v podvědomí veřejnosti patří mozková cévní příhoda, epilepsie, vertebrogenní onemocnění a další. Hlavním úkolem ošetřovatelského týmu je uspokojování potřeb neurologického pacienta, aktivně jej zapojovat do procesu uzdravování, obnovy a podpory zdraví. „Ošetřovatelskou péči realizujeme metodou ošetřovatelského a edukačního procesu, kdy pracujeme formou skupinové péče. Naše oddělení zajišťuje multidisciplinární péči o pacienty, při které spolupracujeme s odborníky z oblastí logopedie, rehabilitace a následné sociální péče,“ popisuje staniční sestra neurologického oddělení Nemocnice Nový Jičín Mgr. Simona Lipovská a dodává, že poslední novinkou v poskytování péče o pacienty na oddělení je výborná spolupráce s dobrovolníky společnosti Adra, kteří docházejí v dohodnutých termínech a pomáhají pacientům zejména v oblasti psychické podpory. K příjemné atmosféře na neurologickém oddělení přispívají také společné akce, jako jsou vánoční a velikonoční besedy, které staniční sestra Simona Lipovská organizuje s dobrovolníky. „Tyto sváteční besedy jsou velice příznivě vnímány zejména pacienty, kteří nemají možnost být se svými blízkými v domácím prostředí,“ doplnila Mgr. Lipovská.

„Já dobře vím a ví to každá moje sestra, že to co děláme, je méně než kapka v moři. Ale bez této kapky by tu něco chybělo“.                        

Matka Tereza

Zmíněný citát Matky Terezy práci ošetřovatelek v podstatě shrnuje. „Jsme ženy, a to především. Náš úkol je nesnadný už ve své podstatě, a přesto zapomínáme na své běžné starosti, bolesti a trápení. Plně se věnujeme své profesi a dáváme ze sebe to nejlepší,“ svěřila se ošetřovatelka Milena Váňová, která pečuje o pacienty na novojičínské neurologii již šest let. „Ne každý den byl stejně úspěšný, ale když se ohlédnu, musím konstatovat, že zde prožívám nádherná profesní léta. Potkala jsem zde partu výborných lidí, kteří se snaží o jedno, a to pomoci pacientům, kteří k nám přicházejí. Zároveň jsme skvělý kolektiv, nejsou mezi námi rozdíly. Sestry a ošetřovatelky spolupracujeme na jedné úrovni a jsme kamarádky nejen v práci, ale i mimo ni. Jsme soukolí a každé kolečko do sebe těsně zapadá. Když vstupuji na oddělení, je to jako bych šla domů. Vidím známé tváře, a to je ta největší odměna, kterou může člověk dostat,“ doplnila Milena Váňová.

Práce ošetřovatelky není snadná, ale v Novém Jičíně ji vykonávají s láskou. Ošetřovatelky jsou s pacienty v úzkém kontaktu, mnohdy dochází k porušení jejich osobní zóny, a to je také důvodem, proč musí být velice šetrné při jejich ošetřování. Aby dokázaly správně reagovat na mnohé vzniklé situace, musí mít i mít i jisté znalosti z psychologie. „Jsme si dobře vědomy toho, jak jsou nemocní citliví a že reagují na každé slovo nebo mimiku z naší strany. Pečlivě sledujeme každého pacienta a své poznatky předáváme lékařům a sestrám,“ uzavřela Milena Váňová.