Moderní přístupy i robotická chirurgie mění tvář ORL medicíny
16. 7. 2025
Primář MUDr. Jakub Syrovátka z Nemocnice AGEL Nový Jičín o tom, proč je ORL jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů současné medicíny.
Z měny a pokroky v medicíně jsou neustálé, avšak některé obory se rozvíjejí rychleji než jiné. Jedním z nejprogresivnějších je bezpochyby otorinolaryngologie (ORL – obor zaměřený na léčbu nemocí uší, nosu a krku) a chirurgie hlavy a krku. Tento obor v posledních letech zaznamenal zásadní posun v mnoha oblastech, jako je spánková medicína, biologická léčba chronické rýmy nebo robotická chirurgie. „Velmi slibný je výhled do budoucnosti, kdy budeme přesouvat část naší péče do schématu jednodenní chirurgie. Péče se bude centralizovat na onkologická centra. Již nyní se to úspěšně děje v rámci Skupiny AGEL, kdy jsou nádorová onemocnění léčena právě u nás. Navíc nám bude stále více do vedení dokumentace i samotné diferenciální diagnostiky promlouvat elektronizace a AI. Díky tomu by se i nádorová onemocnění mohla léčit ještě úspěšněji a také v časnějších stádiích,“ říká MUDr. Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice AGEL Nový Jičín a odborný garant pro obor ORL a chirurgie hlavy a krku společnosti AGEL.
ROBOTICKÁ CHIRURGIE
Jedním z největších průlomů v oblasti ORL medicíny je robotická chirurgie. V Nemocnici AGEL Nový Jičín se jí věnují již od roku 2008. „Robotický systém přenáší pohyby chirurga s obrovskou přesností a pod zvětšením endoskopu umožňuje operace v obtížně přístupných místech, kam dříve nebylo možné se dostat. Ramena jsou navíc zavedena ústy, bez nutnosti zevního řezu. Lidé se tak hojí po těchto výkonech lépe a s nižším rizikem komplikací. U nádorových onemocnění je tak můžeme uchránit například od tracheostomie (vytvoření otvoru v krku pro dýchání pozn. red.),“ vysvětluje MUDr. Syrovátka. Robotické systémy lékařům umožňují například léčbu nádorů patrové mandle, kořene jazyka a dalších nádorů v oblasti parafaryngu, prostoru mezi hlavními krčními tepnami a páteří, ale také řeší poruchy dýchání během spánku, tzv. spánkové apnoe. „Robotická operace je v těchto případech vždy výhodnější. Jedinou výjimkou, kdy k ní nepřistupujeme, jsou rozsáhlé nádory, při kterých musíme přerušit čelist a rekonstruovat polykací a dýchací cesty pomocí kožně-svalových laloků,“ dodává primář Syrovátka. Díky těmto pokrokům mohou pacienti počítat s kratším pobytem v nemocnici, rychlejším uzdravením a menšími jizvami než při tradičních operacích.
VÝBORNÉ VÝSLEDKY
Velmi dobré výsledky Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku přivádějí do Nemocnice AGEL Nový Jičín pacienty z celé Moravy, Slovenska i Čech. „Jsme známí pro naše výsledky, ale někdy musíme tlumit očekávání pacientů. Rakovina je závažné onemocnění a úspěch záleží i na spolupráci pacienta. Pokud nám nepomohou samotní pacienti, úpravou životního stylu u kuřáků či dbáním na správnou nutriční přípravu před operací, nemusí být naše snaha a mnohahodinová operace úspěšná,“ zdůrazňuje primář.
KOMBINACE MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ A OSOBNÍHO PŘÍSTUPU
Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku v Novém Jičíně je jedním z předních pracovišť nejen v regionu, ale i v rámci České republiky. V porovnání s velkými fakultními nemocnicemi nabízí pacientům výhodu menšího, ale vysoce specializovaného týmu. Kromě robotické chirurgie se zabývají širokým spektrem medicínských výkonů, od dětské chirurgie po specializovanou péči o onkologické pacienty. „Naše onkologické centrum se odlišuje především osobním přístupem a až rodinnou atmosférou, což bývá ve velkých fakultních nemocnicích méně časté,“ popisuje MUDr. Jakub Syrovátka. Radost primáři dělá i vysoká úroveň publikační činnosti či vedení odborných sekcí v rámci odborné společnosti. To rozšiřuje dobré jméno novojičínského pracoviště až za hranice České republiky. Podle něj je nyní důležité nejen udržet vysokou úroveň péče o pacienty, ale i vzdělávat mladé lékaře a sledovat nové trendy. „S rozvojem péče ale narážíme na kapacitu oddělení a našich ambulancí. Momentálně čekáme na rekonstrukci našich prostor, tak aby pacienti byli nejenom výborně léčení, ale aby se to dělo v novém, moderním prostředí,“ prozrazuje primář Syrovátka.
RADY PRO MLADÉ LÉKAŘE
MUDr. Jakub Syrovátka vidí ORL jako jeden z nejhezčích oborů medicíny, který díky své rozmanitosti dokáže udržet lékaře motivované. „Věnujete se malým dětem – záněty uší, operace „nosních mandlí“, mladým mužům – spánková apnoe, robotická chirurgie, mladým ženám – onemocnění štítné žlázy, až po starší pacienty s nádorovými onemocněními hlavy a krku, a často tou nejsložitější chirurgií s rozsáhlými resekcemi a lalokovými plastikami. Je to samozřejmě zjednodušené, ale tím, že se věnujete všem věkovým kategoriím a provádíte výkony od těch drobných po ty velmi složité, medicína vás stále velmi baví,“ uzavírá s úsměvem.
Nejčastější otázky pacientů k oblasti ORL
Bolí mě ucho a často v něm „praská“. Je to nebezpečné?
Bolest ucha může signalizovat zánět zevního zvukovodu, středního ucha nebo může souviset s problémy čelisti. Pokud bolest doprovází horečka či výtok z ucha, je nutné ORL vyšetření. Většinou ale i u zánětů uší stačí léky proti bolesti a zánětu. „Praskání“ v uchu často souvisí s dysfunkcí Eustachovy trubice – zkuste polykání, zívání nebo jemné zatínání se zavřenými ústy. Pokud problémy přetrvávají více než týden, ev. jsou provázeny ztrátou sluchu, navštivte ORL lékaře.
Mé chrápání obtěžuje mě i mé okolí. Můžete mi pomoci?
Chrápání může mít různé příčiny – od zúžení dýchacích cest, přes polohu během spánku až po závažnější spánkovou apnoe. Nejprve zkuste spát na boku, vyhnout se alkoholu před spaním a udržovat zdravou hmotnost. Pokud chrápání doprovází zadržování dechu během spánku, nadměrná únava nebo problémy se soustředěním, je nutné vyšetření spánkové apnoe u odborníka. Moderní medicína nabízí různé možnosti léčby od konzervativních po chirurgické.
Mám často ucpaný nos a špatně dýchám. Co s tím?
Ucpaný nos může mít několik příčin – chronickou rýmu, alergii, polypy v nose nebo zakřivení nosní přepážky. Pro úlevu můžete použít nosní spreje se solnou vodou nebo na krátkodobé použití dekongestivní spreje (maximálně 5–7 dní). Pokud problémy přetrvávají déle než několik týdnů a praktický lékař si s příčinou potíží neví rady, je nutné ORL vyšetření pro určení přesné příčiny a vhodné léčby.
Ztratil jsem čich a chuť po prodělání covid-19. Vrátí se to?
Ztráta čichu a chuti po virových onemocněních, včetně COVID–19, je relativně častá. U většiny pacientů se čich a chuť postupně vrací během 2–6 měsíců. Pomáhá čichový trénink – pravidelné vnímání intenzivních vůní (citron, eucalyptus, růže, hřebíček) několikrát denně. Důležité je být trpělivý a nevzdávat se. Pokud se stav nezlepšuje po 3 měsících, je vhodné ORL vyšetření pro posouzení dalších možností léčby. Pozor, ve výjimečných případech může stát za poruchou čichu i nádorové onemocnění!
Často mám angíny a bolesti v krku. Pomohlo by mi odstranění mandlí?
Časté angíny (více než 3 – 4× ročně) mohou výrazně snižovat kvalitu života. Indikace k odstranění mandlí (tonsilektomii) se zvažuje při opakovaných bakteriálních angínách, chronickém zánětu mandlí nebo při jejich výrazném zvětšení způsobujícím potíže s polykáním nebo dýcháním. Operace se provádí v celkové narkóze, rekonvalescence trvá 1–2 týdny. Rozhodnutí o operaci vždy zváží ORL lékař po komplexním vyšetření a posouzení celkového stavu pacienta.
PRAVDA
Poškození sluchu hlukem je nevratné
Poškození sluchu způsobené hlukem je skutečně nevratné, protože lidské tělo nedokáže regenerovat poškozené vláskové buňky ve vnitřním uchu. Při akutním vystavení hluku nad 120 dB dochází k okamžitému poškození těchto buněk, zatímco chronická expozice zvukům nad 85 dB denně vede k jejich postupné degeneraci. Riziko zvyšuje vyšší věk, genetické předpoklady, užívání ototoxických léčiv jako jsou aminoglykosidy či chemoterapeutika, a také kouření či diabetes. Prevence je zásadní – používání ochranných pomůcek, dodržování limitů hlukové expozice a pravidelné kontroly sluchu.
MÝTUS
Ušní maz je špína a měl by se pravidelně odstraňovat vatovými tyčinkami
Ušní maz není špína, ale přirozená ochrana ucha. Obsahuje antimikrobiální látky a vytváří kyselé prostředí, které brání infekci. Také zachytává nečistoty a přirozeně se odstraňuje pohyby čelisti při mluvení a žvýkání. Čištění vatovými tyčinkami je rizikové – mohou zatlačit maz hlouběji k bubínku a vytvořit zátku, poškodit citlivou kůži zvukovodu nebo v krajním případě i perforovat bubínek. Paradoxně, časté čištění stimuluje větší produkci mazu jako obrannou reakci těla.
✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL
Facebook