První žena s certifikátem pro robotickou ORL chirurgii je z Nemocnice AGEL Nový Jičín
16. 7. 2025
Desítky hodin na simulátoru, certifikace ve Štrasburku, školitel z Frankfurtu a především podpora rodiny i novojičínské nemocnice umožnili MUDr. Kataríně Zogatové stát se první lékařkou z Česka a Slovenska, která získala speciální certifikát pro robotické ORL operace.
V minulosti lékaři operovali pouze vlastníma rukama, dnes mohou některé operace provádět doslova „vzdáleně“ – ze speciální konzole, ovládající chirurgického robota s precizností, o jaké se dříve mohlo jen snít. V českém zdravotnictví se právě otevírá nová kapitola a její součástí je i MUDr. Katarína Zogatová z Nemocnice AGEL Nový Jičín. Jako první žena v České republice i na Slovensku totiž získala prestižní certifikaci pro robotickou chirurgii v oblasti ORL. Za jejím úspěchem stojí dva roky intenzivní přípravy, podpora rodiny i primáře Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Jakuba Syrovátky. „Spíš je to jen otázka času, kdy přibydou další ženy,“ říká skromně lékařka, která díky robotické chirurgii dokáže operovat nádory v místech, kam by se klasickými metodami dostávala jen obtížně – přesněji, s větší zátěží pro pacienta. V rozhovoru prozrazuje nejen detaily své cesty k zisku certifikace, ale i to, co ji přivedlo k medicíně.
Jaký je to pocit být úplně první lékařka v Česku a na Slovensku s tímto certifikátem?
Pocit je to úplně normální. V Česku a na Slovensku jsem sice první ženou v ORL oblasti, ale v jiných specializacích, jako chirurgii nebo urologii, je žen operujících pomocí robota již mnoho. Spíš je to jen otázka času, kdy přibydou další ženy i v našem oboru, protože tato oblast je rychle se rozvíjející a poměr žen oproti mužům studujících a pracujících v medicíně je rok od roku vyšší.
Překvapilo Vás, že jste první ženou?
Překvapení to nebylo. Věděla jsem, že budu první, protože ORL pracovišť operujících pomocí robota není mnoho a víme o sobě, víme, kdo se tomu věnuje.
Jak jste se k robotické chirurgii dostala?
Díky tomu, že Nemocnice AGEL Nový Jičín získala druhý robotický systém, se mohla rozšířit robotická chirurgie i do dalších oborů a prostor dostalo také ORL. Hlavním chirurgem se měl stát pan primář Syrovátka, a protože v robotice je potřeba vždy tým dvou lidí, chirurga a asistenta, přišla od pana primáře nabídka, abych se stala jeho asistentkou. Postupně po dvou letech asistování mi nabídl i postup do funkce konzolového chirurga.
Jak dlouho trvalo, než jste dosáhla této specializace a certifikace?
Od nabídky pracovat na robotickém systému po certifikaci uběhly přibližně dva roky.
Co všechno jste musela splnit, abyste certifikát získala?
K získání certifikátu je potřeba nejdřív příprava technická – naučit se základní věci ohledně manipulace, nastavení robota, naučit se možné technické chyby robota a jak je řešit. Tato příprava probíhá jednak online na stránkách firmy, která robotické systémy dodává, a také se zástupcem firmy přímo na operačním sále. Na konci technické přípravy je test, který je potřeba splnit. Následuje příprava chirurgická. Probíhá na robotickém simulátoru, kde je několik desítek úkolů zaměřených na zručnost a práci s robotem. Jednotlivé úkoly je potřeba splnit nad určitou procentuální hodnotu. Současně je potřeba se připravovat jako tým, nacvičit spolupráci s asistentem. Po této přípravě následuje certifikace ve výukovém centru. V mém případě to bylo ve Štrasburku. Tam náš technický školitel nejdřív prověřil naši připravenost úkoly ze simulátoru a potom jsme se jednotlivé operační techniky učili operováním na zvířeti.
Kdo byl vašim školitelem?
Byl nám přidělen Dr. Lörincz z ORL kliniky ve Frankfurtu, který se robotické chirurgii věnuje již 15 let. Přijel za námi i do Nového Jičína a při prvních operacích nás učil, sledoval a usměrňoval. Dal nám velmi cenné rady.
Bylo náročné certifikát získat?
Celý proces je zdlouhavý a také časově náročný, ale mám skvělého manžela, který mě podporoval a pomáhal mi, díky němu to pro mě bylo mnohem jednodušší.
Kolik chirurgů z vašeho oddělení pracuje s robotem?
Momentálně jsme dva, já a pan primář, střídáme se v práci na konzoli a asistování. Do budoucna ale určitě bude potřeba tým rozšířit.
Jak je důležité pro robotickou chirurgii sdílet mezi sebou zkušenosti?
Sdílení zkušeností bylo a je nedílnou součástí nejen robotické chirurgie, ale celé medicíny. Pomáhá zlepšovat péči o pacienty, diagnostiku i samotnou léčbu. Sdílení znalostí rozvíjí vzdělanost. Také je prevencí chyb a komplikací, když mohu vzít zkušenosti ostatních lékařů v úvahu a vyhnu se problémům. Sdílením úspěšných praktik a metod můžeme společně pracovat na inovativních přístupech k léčbě a péči o pacienta.
Můžete vysvětlit, v čem spočívá robotická chirurgie v ORL? Jaké typy operací provádíte?
V ORL oblasti robotickou chirurgii využíváme nejčastěji při operacích některých zhoubných nádorů v hrdle – hlavně krční mandle a kořen jazyka a druhou indikací jsou vybraní pacienti se spánkovou apnoe a chrápáním, kteří ale musí před zákrokem projít sérií podrobných vyšetření.
Jaké jsou hlavní výhody robotické chirurgie?
Robotický systém nám umožňuje provádět složité operace z menších řezů, můžeme se dostat do oblastí, které nejsou běžnými přístupy dosažitelné, do míst, která jsou takzvaně „za rohem“. Použití robotického systému nám umožňuje provádět výkony daleko precizněji, než je to u stávajících metod. Pacienti se po těchto výkonech hojí mnohem lépe. Navíc je zde menší bolestivost a nižší riziko komplikací.
V čem je práce s robotickým systémem náročnější a v čem naopak jednodušší oproti klasickým operacím?
Náročnější určitě v přípravě operačního pole. Do prostoru dutiny ústní je potřeba nastavit ramena robota bezpečně, aby byla co nejlepší přehlednost. Také pracovat v tak úzkém prostoru je náročné. Všechno je ale o zvyku. Následně nám ale možnost zobrazení a přiblížení obrazu významně ulehčuje práci.
Co Vás vlastně přivedlo k medicíně?
Rozhodně jsem to nechtěla dělat od dětství. V dětství jsem chtěla být nejdřív zmrzlinářka a později ekonomka. K medicíně mě přivedla až učitelka biologie na gymnáziu. Organizovala kroužek Generace bez hranic, kde jsme navštěvovali seniory v LDN a také jsme navštěvovali mentálně postižené děti. Tehdy jsme si s nemocnými hlavně povídali a s dětmi si hráli, ale pochopila jsem, že mě to naplňuje a v práci s lidmi a pomáháním chci pokračovat v životě i nadále.
A k oblasti ORL?
ORL jako chirurgický obor jsem si vybrala, protože jsem chtěla pracovat i rukama, bavilo mě to na operačním sále a chtěla jsem používat při práci nějaké nástroje. No a také proto, že jsem si s fonendoskopem během studia nevytvořila užší citovou vazbu (smích).
Jak vidíte budoucnost robotické chirurgie v oboru ORL?
Robotická chirurgie obecně je určitě na vzestupu v oborech jako chirurgie, urologie či gynekologie. V ORL oblasti ale kvůli malým manipulačním prostorám (nos, ucho…) je a pravděpodobně bude omezena na již zmiňované indikace a nejeví se zatím jako možnost pro rozšíření na další oblasti ORL chirurgie. Ale technika jde kupředu a čas vše ukáže.
POHLEDEM PRIMÁŘE ...
„Jsem na mou kolegyni pyšný. Obecně musím říct, že jsou ženy často šikovnější než muži a bylo jenom otázkou času, kdy také v ORL oboru vynikne žena, která se nejnáročnějším operacím pomocí robota věnuje. Zcela jistě ji budou následovat další i na jiných pracovištích.“
MUDr. Jakub Syrovátka, primář Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice AGEL Nový Jičín
✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL
Facebook