Onkologickým pacientům pomůže nejnovější lineární urychlovač
17. 3. 2022
Za jeden den v Nemocnici AGEL Nový Jičín na lineárním urychlovači podstoupí špičkovou léčbu až 65 pacientů.
Text a foto: Martin Janík
Nový lineární urychlovač v hodnotě 124 miliónů korun slouží nyní k léčbě pacientů Komplexního onkologického centra v Nemocnici AGEL Nový Jičín. Špičkový přístroj v rámci cyklů periodické výměny nahradil předchozí verzi, které již skončila životnost. Lineární urychlovač slouží ke zničení nádorových buněk pomocí vysoce přesného vysokoenergetického záření. Tato léčba se v novojičínské nemocnici využívá u dospělých pacientů se širokým spektrem diagnóz a dle potřeby bývá doplňována nebo kombinována s dalšími léčebnými postupy, jako jsou například chemoterapie, biologická léčba či imunoterapie.
„Provozujeme dva tyto přístroje a k jejich pravidelné výměně dochází každých 10 let s tím, že my střídáme vždy jedno zařízení tak, abychom měli to nejmodernější na trhu každých 5 let,“ uvádí docent MUDr. David Vrána, Ph.D., vedoucí Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín. Pořízení přístroje bylo spolufinancováno prostřednictvím nového investičního nástroje REACT-EU určeného pro péči o zvlášť ohrožené – onkologické pacienty, a vlastních finančních prostředků nemocnice.
„Využívat jej mohou pacienti z Moravskoslezského, Olomouckého či Zlínského kraje, což je spádová oblast zdejšího onkologického centra. Za jeden den je obvykle na lineárním urychlovači ozářeno až 65 pacientů. Za rok se jedná o zhruba 1200 nových pacientů, kteří podstoupí tuto špičkovou léčbu,“ uvádí místopředseda představenstva Nemocnice AGEL Nový Jičín Ing. David Koribský, MBAce. Nový lineární urychlovač slouží nejen ke klasické radioterapii, ale také k pokročilé stereotaktické radioterapii, která umožňuje aplikaci vysoké dávky záření do nádorového ložiska, přičemž současně šetří okolní zdravé tkáně. Běžná léčba na lineárním urychlovači se v Novém Jičíně využívá nejčastěji pro karcinomy prsou, prostaty, plic a konečníku s tím, že obvyklý počet ozařovacích dnů dle typu nádoru je většinou mezi 20 až 40.
Jednou z výhod výše uvedené techniky stereotaktické radioterapie také je, že umožňuje aplikovat během jedné či jen několika málo návštěv pacienta plnou dávku radioterapie do nádorového ložiska, čímž je možné zásadně zkrátit délku radioterapie (na 1 týden či méně). Zároveň je tato metoda ultra přesná a maximálně šetrná vůči okolním zdravým tkáním. „Pacienti se léčby u nás nemusí obávat. Jde vlastně o jakýsi vysokoenergetický rentgen a vlastní léčba je neinvazivní a nebolestivá. Navíc naše pracoviště zajišťuje na vlastní náklady dovoz a odvoz pacientů i ze vzdálenějších oblastí, a to bez ohledu na to, zda má pacient nárok na jejich proplacení či nikoliv,“ uzavírá docent Vrána.
Facebook