Nemocnice AGEL Jeseník

Domácí hemodialýza – terapie ušitá pacientovi na míru

18. 4. 2025

Malé, intuitivní a uživatelsky přívětivé přístroje vracejí pacientům s chronickým selháním ledvin možnost mít léčbu ve svých rukou.

Svoboda rozhodovat o svém čase, možnost být s rodinou, a přitom se léčit – to vše nabízí pacientům s chronickým selháním ledvin domácí hemodialýza. Pro pacienty Dialýzy Šumperk, Nemocnice AGEL Jeseník, kteří byli odkázáni na pravidelné a časově náročné cesty do nemocnice, představuje tato moderní metoda revoluci v léčbě. A zájem o tuto službu, již nemocnice poskytuje už 8 let a v současnosti ji využívá šest pacientů, roste – především díky technologickému pokroku. Dnešní dialyzační přístroje jsou totiž uživatelsky přívětivější než kdy dříve. „Domácí hemodialýza je dnes plnohodnotnou a stále populárnější alternativou „střediskové dialýzy“, a to především pro pacienty, kteří musí na dialýze překlenout dobu čekání na transplantaci, pacienty, kteří vedou aktivní život, preferují určitý stupeň svobody a chtějí mít pocit, že léčbu mají pevně ve svých rukou. S výhodou ji využívají také lidé, již mají do střediska delší dojezdovou vzdálenost nebo pohybový handicap a nechtějí několikrát týdně trávit hodiny cestováním anebo nezvládají přítomnost na dialyzačním sále,“ říká Renata Ťulpová, vrchní sestra z Dialýzy Šumperk, Nemocnice AGEL Jeseník. 

Sama má s domácí hemodialýzou bohaté zkušenosti. Její synové totiž trpí vrozeným onemocněním ledvin a prošli si všemi dostupnými metodami léčby, včetně domácí hemodialýzy. „Naprostý zlom pro nás nastal, když před několika lety přišel Fresenius Medical Care s domácí hemodialýzou, tedy přesunem dialýzy ze specializovaných středisek přímo do domácnosti pacienta. Starší jednatřicetiletý syn Jirka díky tomu může mít na blízku svou tříletou dcerku. On sám říká, že při domácí hemodialýze se mu srovnal vysoký krevní tlak, daleko lépe si řídí v krvi draslík, může si tak dovolit jinak zakázané ovoce či zeleninu a dialýzu si plánuje dle svých časových možností. Za nás sestry, které docházíme do domácností pacientů, můžu konstatovat, že vidíme obrovské zlepšení zdravotního i psychického stavu nemocných, kteří přešli na domácí terapii selhání funkce ledvin. Největší odměnou je pro mě spokojený pacient, který si v klidu a v kruhu své rodiny provádí dialyzační léčbu, prospívá a nemá vedlejší účinky“, zdůrazňuje Renata Ťulpová.

VLASTNÍ REŽIM
Režim domácí hemodialýzy zahrnuje nejčastěji pět dialyzačních procedur po 2,5 hodinách týdně, čímž poskytuje pacientovi určitou volnost v dietním režimu. Načasování procedur si pacient přizpůsobí dle svého denního programu při dodržení týdenní dávky dialýzy. „Často se setkáváme s tím, že rodinní příslušníci se aktivně zapojí do léčby a asistují pacientovi při napojování a odpojování dialyzačního přístroje,“ podotýká vrchní sestra z Dialýzy Šumperk s tím, že přístroj pro domácí dialýzu je jednoduchý pro učení, ovládání a obsluhu pacientem či rodinným příslušníkem.

KOMPLEXNÍ EDUKACE
Základem úspěšného zvládnutí léčby domácí hemodialýzou je pak komplexní edukace pacienta i jeho rodinných příslušníků. Ta zahrnuje podrobné informace o jednotlivých metodách náhrady funkce ledvin. Dialyzační sestra s pomocí výukových a propagačních materiálů vše pacientovi ukáže a zodpoví mu všechny případné dotazy. „Součástí edukace bývají i společná sezení pacientů, jejich rodinných příslušníků a ošetřujícího personálu se zástupci firmy Fresenius, která dialyzační přístroje vyrábí. Během nich si mohou pacienti prohlédnout domácí dialyzační přístroj či zhlédnout instruktážní video. Osvědčila se nám i přítomnost pacienta, který si danou dialyzační metodu doma provádí a sdílí s ostatními vlastní zkušenosti z praxe. Díky tomu všemu mají naši pacienti možnost zodpovědně spolurozhodovat o vlastní léčbě,“ zdůrazňuje Renata Ťulpová.

ASISTOVANÁ HEMODIALÝZA
Zásadním průlomem v domácí dialyzační léčbě je možnost využití asistované domácí hemodialýzy prováděné vyškolenou sestrou z agentury domácí péče. Nabídka domácích metod je tak k dispozici i pacientům, kteří napojení na dialyzační přístroj nezvládnou ze zdravotních důvodů či pro které je dojíždění na dialyzační středisko komplikované. „Pacient, který má zpočátku obavy, že vše nezvládne, může začít svou domácí léčbu právě s pomocí sester agentury domácí péče, jež jsou řádně proškoleny v obsluze dialyzačního přístroje, a sestrou specializující se na domácí dialyzační léčbu v kanylaci arteriovenozních zkratů či napojování dialyzačních katetrů. Asistovaná domácí hemodialýza má své nezaměnitelné místo také v paliativní dialyzační léčbě, u klientů velmi starých, zmatených či imobilních. Pro tyto pacienty je také dojíždění do dialyzačního střediska velmi komplikované, často až nemožné,“ uzavírá Renata Ťulpová.

✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK DIALÝZA ŠUMPERK