Nový screeningový program urychlí odhalení karcinomu prostaty
7. 11. 2024
Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se díky svému vybavení a zkušenosti lékařů zapojila do nového celorepublikového projektu, který má za cíl snížit úmrtnost na rakovinu prostaty
Co nejrychleji diagnostikovat rakovinu prostaty – to je cílem nového screeningového programu, do kterého je od ledna zapojena Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Díky mezioborové spolupráci urologů a radiologů mají pacienti nejen větší šanci na přežití, ale i na úplné vyléčení. O screeningu i prevenci této nemoci jsme mluvili s primářkou valašskomeziříčské radiodiagnostiky MUDr. Gabrielou Chudárkovou a primářem tamější urologie MUDr. Petrem Dolákem.
Screeningový program, do kterého se zapojila vaše nemocnice, je v rámci České republiky novinkou. V čem je převratný?
MUDr. Petr Dolák (dále PD): Převratnost screeningu je z pohledu urologa v možnosti včasně diagnostikovat a případně zahájit léčbu u mužů ve věku 50–69 let, což je skupina mužů, která může nejpravděpodobněji z včasné diagnostiky a včasněji zahájené léčby profitovat.
MUDr. Gabriela Chudárková (dále GCh): Podobně jako u všech nádorových onemocnění platí, že čím dříve je nemoc odhalena, tím méně náročná léčba bude potřeba. Současně platí, že prognóza časných stádií je celkově lepší.
Jde s tímto programem snadněji odhalit rakovinu prostaty?
GCh: Screeningový program spočívá v několika návazných krocích, které pohromadě vedou ke snazší a rychlejší detekci případného nádorového onemocnění. V první fázi praktický lékař nebo urolog u mužů v rizikovém věku stanoví hladinu PSA v krvi (prostatického specifického antigenu – enzymu produkovaného prostatou, jeho vyšší hodnoty mohou poukazovat na nádor pozn. red.), a pokud je hodnota vyšší než 3 μg/l, tak pacienta odešle na pracoviště ambulantní urologie s certifikací k provádění screeningu. Urolog provede další vyšetření a pak posílá pacienta na vyšetření magnetickou rezonancí. V případě pozitivního nálezu na cílenou biopsii prostaty. Následuje histologické vyšetření z odebraných vzorků prostaty k potvrzení přítomnosti nádorových buněk.
Jaké má vlastně toto onemocnění příznaky?
GCh: Onemocnění nemusí mít žádné příznaky, proto může být za normálních okolností karcinom v časném stádiu obtížně zjistitelný. Později se může projevovat potížemi při močení. Například častější a naléhavá potřeba močení. Obtížný a opožděný začátek močení. Slabý a přerušovaný proud při močení. Pocit nevyprázdněného měchýře po močení. Pociťované pálení a řezání při močení. U velmi pokročilých onemocnění, kdy již dochází k diseminaci do skeletu, bývá přítomná bolest zad, kyčlí a končetin.
Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů – v kolika případech se u vás potvrdí predikce s diagnózou?
PD: Přítomnost karcinomu prostaty u mužů s přibývajícím věkem stoupá a riziko přítomnosti karcinomu prostaty u mužů nad 50 let se pohybuje řádově v desítkách procent. Ročně je nově diagnostikováno přibližně 7 700 případů. Bez ohledu na pohlaví karcinom prostaty představuje 5. nejčastější příčinu úmrtí na onkologická onemocnění, ročně na toto onemocnění umírá okolo 1 400 mužů. Nicméně je potřeba podotknout, že ne každý karcinom je stejně agresivní, a tedy zejména starší muži a muži s méně agresivními nádory na něj nakonec nezemřou ani nebudou postiženi jeho příznaky.
Jaká je prognóza rakoviny prostaty pro úplné vyléčení? Případně na čem závisí?
GCh: Prognóza závisí na včasnosti záchytu v raném stadiu. V současnosti je přibližně 65 % pacientů diagnostikováno v klinickém stadiu I nebo II. U těchto pacientů dosahuje pětileté přežití až 100 %. Naopak u pacientů diagnostikovaných ve stadiu IV je uváděno pětileté přežití pouhých 50 %. Prognóza tedy závisí na včasné diagnostice.
A tomu právě pomáhá nový screeningový program. Můžete popsat, co pacienta konkrétně čeká?
PD: Screening obnáší zmíněný PSA test, tedy odběr pacientovy krve na stanovení PSA a pohmatové vyšetření prostaty přes konečník.
GCh: Pokud výsledky ukážou vyšší hladinu PSA, tak urolog udělá další vyšetření jako ultrazvuk ledvin, močového měchýře a prostaty a dle výsledků posílá pacienta k vyšetření prostaty na magnetické rezonanci. To je zcela nebolestivé, v rámci screeningového vyšetření není podávána žádná kontrastní látka. Samotné vyšetření trvá asi 20 minut. Před vyšetřením je třeba dodržet 3 dny bez ejakulace, 1–2 dny před vyšetřením je třeba lehká strava, v den vyšetření ráno zavést glycerinový čípek do konečníku a vyprázdnit se. Výsledný obraz v případě pozitivního nálezu ukáže lokalitu podezřelého ložiska, ze kterého může být následně cíleně odebrán vzorek tkáně.
Co obnášelo úspěšné zapojení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí do projektu?
GCh: Nemocnice musela splnit řadu náročných kritérií. Pracoviště musí zajistit návaznost péče v Komplexním onkologickém centru. Na radiologickém pracovišti musí být provedeno alespoň 200 magnetických rezonancí prostaty ročně. Lékař radiolog popisující samostatně vyšetření v rámci programu musí mít specializovanou způsobilost v oboru radiologie a praxi zahrnující minimálně 200 magnetických rezonancí prostaty za rok. Přístroj musí být mladší 10 let a musí splňovat konkrétní technické parametry a požadavky na nastavení protokolu pro zobrazení prostaty.
PD: Nemocnice musela také potvrdit kompetenci k provádění screeningu získáním speciálního certifikátu vydaného MZČR.
Kolik jste zatím vyšetření prostaty magnetickou rezonancí udělali?
GCh: V roce 2023 jsme provedli kolem 250 vyšetření prostaty (každé s druhým čtením). V prvním pololetí roku 2024 jsme provedli již 150 vyšetření prostaty. Screeningů jsou vzhledem k letošnímu zahájení programu teprve nízké počty v řádu desítek.
Program je stále novinkou, myslíte ale, že už nyní můžete říct, jak velkou pomocí v boji s karcinomem prostaty ve vašem regionu bude?
GCh: Program je otevřen teprve krátce, bylo však již prokázáno vícero karcinomů. Vzhledem k tomu, že do programu vstupovali pacienti bezpříznakoví, je zřejmé, jaký záchranný potenciál vyšetření měla. Populační pilotní program časného záchytu karcinomu prostaty v ČR však na 100 tisíc obyvatel předpokládá řádově vyšší počty vyšetření a záleží tedy na tom, jak často budou pacienti k preventivnímu vyšetření svým urologem nebo praktickým lékařem odesíláni.
KNÍREM PROTI RAKOVINĚ
Na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat, a především na prevenci, která může mužům zachránit život upozorňuje každoročně v listopadu celosvětová charitativní kampaň Movember. Viditelná je už na začátku měsíce, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek, jako typicky mužský znak. Právě spojení dvou anglických slov, knír (moustache) a listopad (November) dalo akci také název.
PROGRAM ČASNÉHO ZÁCHYTU KARCINOMU PROSTATY
PRO KOHO: Pro muže ve věku 50–69 let, kteří nejsou již sledováni nebo léčeni pro rakovinu prostaty.
KDE: V rámci Skupiny AGEL jsou do projektu zapojena tato pracoviště: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, Nemocnice AGEL Nový Jičín, Nemocnice AGEL Prostějov, Nemocnice AGEL Přerov.
JAK: Pacienta, který splňuje kritéria, oslovuje praktický lékař či urolog, který provede odběr krve pro diagnostický PSA test. V případě pozitivního výsledku je pacient odeslán na klinické urologické vyšetření na Certifikovaném pracovišti ambulantní urologie, které jej dále odesílá na akreditované radiologické screeningové MRI vyšetření. Radiolog zhodnotí vyšetření a v případě nálezu dochází k biopsii prostaty. Pokud nález vyžaduje léčbu, tak pacient míří do péče Komplexního onkologického centra.
✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK A MICHAL VÁCLAV, DIS. MICHAL VÁCLAV, DIS.
Facebook