Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Hemoroidy operují lékaři ve Valašském Meziříčí pacientům z celé republiky

2. 8. 2021

Nemocnice se v červnu 2011 zařadila mezi dvě tuzemská pracoviště, která léčila hemoroidy novou metodou RFITTH.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Michal Václav, DiS.

Nejen pacientům z Valašského Meziříčí a blízkého okolí, ale z celé Moravy již deset let metodou RFITTH pomáhají od bolesti chirurgové z Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Pomocí této speciální metody, jež spočívá v radiofrekvenční ablaci příslušné postižené cévní pleteně, za deset let pomohli desítkám pacientů. Meziříčská nemocnice se v červnu 2011 zařadila mezi dvě tuzemská pracoviště, která léčila hemoroidy metodou RFITTH. Dnes její pomocí operují chirurgové v řadě tuzemských nemocnic. Metoda RFITTH je charakteristická menší bolestivostí a kratší dobou léčení. „Výhodou je kromě minimálních pooperačních potíží také mnohem kratší doba hospitalizace pacienta. Zatímco u klasické chirurgické léčby trvá doba rekonvalescence minimálně tři týdny, u této metody je pacient propouštěn domů hned druhý pooperační den,“ sdělil chirurg Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí MUDr. Tomáš Musil. 

Metoda RFITTH spočívá v radiofrekvenční ablaci příslušné postižené cévní pleteně. „Při této metodě používáme radiofrekvenční generátor a speciální mikroelektrody, pomocí kterých v krátkodobé celkové anestezii provádíme uzavření cév uvnitř konečníku,“ upřesnil doktor Musil s tím, že výhodou léčby je krátkodobá hospitalizace a minimální pooperační obtíže pacienta. „Samotný zákrok trvá zhruba 10 minut,“ doplnil. Hemoroidy jsou typickým onemocněním lidské populace. U zvířat se například vůbec nevyskytují. Lékaři je zařazují do skupiny civilizačních chorob, jelikož problémy často souvisejí s uspěchaným životním stylem a nezdravými stravovacími návyky. Důležitou roli hraje také například sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Odhaduje se, že hemoroidy trpí až 70 procent dospělé populace.

Nejčastěji se hemoroidy objevují u pacientů ve věku 40 až 65 let. Výjimkou však nejsou ani mladí pacienti ve věkové skupině 20 až 30 let. Ženy v těhotenství a po porodu mohou trpět zhoršením hemoroidálních potíží i ve velmi mladém věku. Existuje několik metod, jak onemocnění léčit. Dříve existovaly pouze chirurgické invazivní metody, při nichž jsou odstraněny postižené úseky sliznice konečníku s příslušnou cévou, nebo se kompletně odstraňuje část sliznice s přilehlými cévami. „Tyto metody jsou zatíženy pooperačně výraznou bolestivostí a otokem. Výjimkou nejsou ani pozdní komplikace ve smyslu zúžení konečníku. Doba léčení je přitom minimálně tři týdny,“ podotkl lékař valašskomeziříčské nemocnice s tím, že nyní jsou zaváděny do praxe již moderní invazivní metody, u nichž je pooperační průběh výrazně méně bolestivý a celková doba léčení je výrazně kratší. Jednou z nich je i metoda RFITTH. 

Jednou z dalších metod v současnosti prováděných na chirurgii Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí je radikální miniinvazivní metoda staplerové resekce hemorhoidů dle Longa, která se hodí spíše pro vyšší stadia hemorhoidálního onemocnění a je zde prováděna vzhledem ke spektru hemorhoidálních nálezů zřejmě nejčastěji. „Z dalších miniinvazivních metod dále provádíme metodu ultrazvukem navigovaného opichu příslušné hemorhoidální cévy – tzv. metoda Dg HAL,“ uvedl Doktor Musil a dodal: „Léčení hemorhoidálních obtíží na našem pracovišti má dlouhou tradici a je postaveno na kontinuitě vyšetření ambulantním chirurgem – proktologem, následném endoskopickém vyšetření endoskopujícím chirugem, který je současně proktologem. Ten se v diagnostice a návrhu chirurgické léčby orientuje nejlépe, proto zvolí pro pacienta nejvhodnější způsob léčby, postará se o její provedení a následně doléčení v gastroenterologické a proktologické ambulanci. Tento postup nám přijde z hlediska pacienta nejvýhodnější, protože je celým procesem vyšetřování, operace a další léčby veden jedním pracovištěm.“