Kompletní průvodce letní lékárničkou
15. 7. 2025
Praktické rady od odborníků, jak se v létě vyhnout zdravotním problémům.
Léto je na spadnutí, a přestože se jedná o čas odpočinku s rodinou, výletů, sportovních aktivit, ruku v ruce s ním přichází stále více zdravotních rizik. V roce 2020 se Země oteplila o 1,2 stupně Celsia, o celý stupeň více než během předchozích let. Od roku 1950 také postupně ubývá počet chladných dnů a nocí. Správně vybavená letní lékárnička také proto může představovat rozdíl mezi příjemnou dovolenou a katastrofou. Jak ji poskládat a na co se připravit radí interní školitelka Lékárny AGEL Rita Smolková. Nejčastější zdravotní obtíže spojené s letními měsíci představují úžeh (způsoben dlouhým pobytem na slunci) a úpal (pobyt v horkém vlhkém prostředí), zažívací potíže a průjmy způsobené nevhodnou úpravou stravy nebo kontaminovanou vodou. Vše je doprovázeno také klasickými úrazy jako puchýře, nebo následky pádů.
CO BY TEDY NEMĚLO CHYBĚT V LÉKÁRNIČCE?
„Základem je dezinfekce, náplasti a léky na bolest a teplotu,“ odpovídá Smolková. Nezbytné jsou také přípravky zmírňující průjmy (černé uhlí), popřípadě podporující trávení, antihistaminika pro zvládnutí alergických reakcí a dezinfekční kapky do očí. Na dovolené by lidé neměli zapomínat na léky proti kinetóze (cestovní nemoci), pomůcky k odstranění klíšťat a samozřejmě fotoprotekční (opalovací) krém. Co se týče obsahu lékárničky pro děti, neliší se příliš od té pro dospělé – klíčové je pouze volit formy léků určené věku dítěte, například sirupy místo tablet.
POZOR NA SLUNCE
Vysoké teploty představují riziko i pro léky samotné, způsobují totiž jejich předčasné znehodnocení a ztrátu účinnosti. „Znehodnocení můžeme poznat třeba u krémů a mastí tím, že změní konzistenci, ale u tablet jej jen těžko poznáme,“ varuje Smolková. Ideální skladovací teplota se pohybuje v rozmezí patnáct až dvacet stupňů Celsia a mimo působení přímého slunce. To znamená, že lékárničku není vhodné trvale přechovávat například v autě.
ÚPRAVA LÉKÁRNIČKY
Po vytvoření pevného základu stačí lékárničku vždy pouze doplnit o specifické přípravky vhodné do daného prostředí. Například při pobytu v přírodě se do lékárničky přibalí repelent a vazelína k prevenci puchýřů. Na dovolených u moře je třeba myslet i na možnost požahání mořskými živočichy, například medúzami. Pro tyto případy je ideální mít v lékárničce vedle antihistamik také přípravky obsahující čpavek a mírnící alergickou reakci.
PREVENCE A OŠETŘENÍ NEJBĚŽNĚJŠÍCH PROBLÉMŮ
Smolková radí, že obecná prevence spočívá hlavně v dodržování pitného režimu a ochrany před slunečním zářením nošením pokrývky hlavy nebo slunečních brýlí. Doporučuje také volit opalovací krém s vysokým UVA a UVB faktorem. Pokud očekáváme zvýšenou fyzickou aktivitu, není od věci také navýšit příjem hořčíku ve formě doplňků stravy. Úžeh, úpal a spáleniny od slunce či ohně se léčí víceméně stejným způsobem. Důležitá je hydratace v malých dávkách, přenesení poraněného do chladného prostředí, chlazení popálených míst vodou, ledem či pěnami s panthenolem. Není třeba se bát také podat léky tlumící bolest.
Pro zvládnutí cestovní nemoci můžeme přibalit přípravky obsahující zázvor nebo žvýkačky potlačující nevolnost. Již výše stojí, že během turistiky je možné vyvarovat se puchýřům potřením paty vrstvou vazelíny. Pokud by i tak k vytvoření puchýře došlo, pak jej nepropichovat, pouze přelepit hydrokoidní náplastí. Již prasklé puchýře pak vydezinfikovat a opět pouze přelepit. Jestli se na nás během výletu přisaje klíště, jako první bychom jej měli postříkat sprejem nebo namazat gelem, který jej usmrtí, následně klíště vytáhnout kleštičkami nebo pinzetou a místo vydezinfikovat. S letním obdobím je také spojena návštěva bazénů, kde se nalézá vyšší riziko výskytu plísní. Pro prevenci je nutné po vykoupání tělo důsledně osušit, včetně nohou a rukou. Následně lze použít sprej s antimykotickým účinkem, který se dá aplikovat i do obuvi.
✒ THEO MARIÁNEK AGEL
Facebook