Od diplomové práce k vedoucí laboratoře
11. 9. 2024
Mgr. Zuzana Birkáš odstartovala svou kariéru v AGELLABu v Novém Jičíně ještě jako studentka přírodovědecké fakulty. Její diplomová práce rozšířila portfolio nabízených služeb ve zdejší laboratoři a stala se základem pro její další profesní úspěchy.
Jak jste se dozvěděla o možnosti pracovat na diplomové práci právě s panem doktorem Guckým? A co vás vedlo k výběru právě tohoto tématu?
Pan doktor na univerzitě vyučuje a vypisoval témata diplomových prací. Když jsem viděla možnost pracovat na projektu, který bude aplikovaný v rutinní klinické praxi, neváhala jsem. Byla jsem tehdy jedna z mála z ročníku, kdo se rozhodl opustit tradiční cestu rostlinné biochemie, která byla na naší fakultě preferovanější, a vydat se cestou lékařské biochemie.
Můžete více přiblížit, co přesně vaše diplomová práce obnášela?
Původně se v Laboratoři AGEL v Novém Jičíně antiepileptika stanovovala pomocí kapalinové chromatografie s detekcí diodového pole, což bylo omezené jen na některá antiepileptika. Nebylo možné monitorovat celé portfolio. Díky tomu, že se tehdy do laboratoře nově pořídil kvalitní a citlivý přístroj LC–MS, jsme mohli rozšířit spektrum analyzovaných látek. Takže díky mé diplomové práci tehdy došlo k rozšíření analýzy na celé portfolio antiepileptik.
Jaké byly vaše další kroky po dokončení diplomové práce, zvlášť když jste začala v laboratoři takto úspěšně?
Již během mého magisterského studia, mezi lety 2013 a 2014 jsem se rychle zapojila do plnohodnotné práce v laboratoři. I když jsem začínala na pozici laboranta, získala jsem brzy po svém nástupu odpovědnost za důležité projekty. Dokončení magisterského studia totiž neznamená automatický posun na pozici odborného pracovníka, začínala jsem tedy jako laborantka.
Jakým způsobem se laboratoř změnila od doby vašeho nástupu? Jednoznačně vás můžeme označit za jednu z osobností, která se na rozvoji pracoviště významně podílela.
Od mého nástupu jsme zaznamenali značný rozvoj jak v technologickém vybavení, tak ve spektru nabízených služeb. Od roku 2006, kdy laboratoř začínala provádět terapeutické monitorování léků (TDM), se můžeme pochlubit nárůstem počtu stanovovaných léků z 12 na 142. Cílem TDM je personalizovaná farmakoterapie s maximálním efektem léčiva a minimem nežádoucích účinků. Na základě znalosti principů TDM jsme schopni doporučit lékaři vhodné dávkování léku pro pacienta. Samozřejmě bez podpory ze strany vedení společnosti, které nás vždy povzbuzovalo jak v odborném rozvoji, tak poskytovalo prostředky na zavádění nových metod, bychom toho nedosáhli. Zavedli jsme tedy nové metody v oblasti klinické farmakologie, toxikologie, biochemie a pracovního lékařství, což znamenalo nejen zlepšení kvality služeb. Přilákali jsme nové klienty a rozšířili tak spolupráci s dalšími zdravotnickými zařízeními i mimo Skupinu AGEL.
Vašeho profesního nasazení si všimli i vaši nadřízení a postupně jste se stala vedoucí Laboratoře farmakologie a klinické toxikologie.
I přes to, že jsem se v počátku cítila trochu nedoceněná, vždy jsem byla odhodlaná prokázat své schopnosti. Snažila jsem se přijímat stále větší odpovědnost, vedla jsem klíčové projekty a stále zaváděla nové a nové metody. Vždy jsem chtěla také zkvalitňovat a zefektivňovat práci v rámci interních postupů. Než jsem se stala vedoucí, trvalo to deset let.
Vedoucí laboratoře jste od začátku roku 2023. Co se změnilo se vstupem do role manažerky?
Přibyla mi administrativní a byrokratická práce. Začala jsem více komunikovat s našimi klienty – lékaři, setkávám se s nimi také osobně v tandemu s obchodním oddělením. Několikrát do roka vyjíždím na kongresy a konference prezentovat naše pracoviště a můžu říci, že v porovnání s konkurencí patří naše laboratoř v této oblasti rozhodně mezi aktivnější pracoviště.
Co bylo při vstupu do nové role nejtěžší?
Když se ohlédnu zpět, tak se mi i teď vybaví pocit, který jsme mívala, a to že jako nejmladší v týmu musím svou pozici obhájit před kolegy. Rovněž úkolovat starší kolegyně s desítkami let zkušeností pro mne bylo z počátku ne úplně komfortní.
Co je vám bližší, práce v laboratoři nebo role vedoucí?
Do laboratorních činností se stále ráda zapojuji a práci v laboratoři vyhledávám. Když můžu, tak v rutinním provozu pomůžu a stále se také podílím na vývoji metod. Ale samozřejmě, na laboratorní rutinní činnost mám nyní mnohem méně prostoru.
Když se podíváte na vaši laboratoř nyní, na co jste nejvíce pyšná?
Neustále rozšiřujeme spektrum terapeutického monitorování antibiotik, antimykotik a antipsychotik. Také sledujeme trendy a reflektujeme aktuální potřeby klientů v oboru toxikologie, a tak jsme například zavedli metodu na stanovení HHC a kratomu. V oblasti TDM má naše laboratoř nejširší portfolio nabízených léků v České republice, proto i některé velké pražské fakultní nemocnice posílají své vzorky k nám do Nového Jičína. Což vnímám jako určitou prestiž a jsem na tyto spolupráce opravdu hrdá. Každý den interpretujeme TDM antiinfektiv a doporučujeme lékaři optimální dávkování pro každého pacienta. Velmi si vážím spolupráce s lékaři a našimi ATB středisky, bez kterých by to dobře nešlo. Personalizované TDM opravdu stojí na multioborové spolupráci, která u nás velmi dobře funguje.
S pražskými pracovišti spolupracujete aktivně i v publikační činnosti.
Ano, mí kolegové RNDr. Tomáš Gucký, Ph.D., a RNDr. Martin Švidrnoch, Ph.D., se podíleli také v oblasti výzkumu a podařilo se publikovat řadu odborných vědeckých článků.
Jste také maminka dvou malých dětí. Jak zvládáte skloubit profesní a rodinný život?
Je to velmi náročné a bez podpory rodiny by to zvládnout nešlo. Dcery mají dva a čtyři roky. Do práce jsem se vracela hned, co to bylo možné, a to proto, že má profese je pro mne i koníček. Společnost mi umožnila vrátit se do práce nejdříve na částečný úvazek, na plný úvazek jsem nastoupila až s počátkem letošního roku.
MEDAILONEK
Mgr. Zuzana Birkáš Po maturitě na všeobecném gymnáziu ve Frýdku-Místku v roce 2009 se rozhodla pro studium oboru Biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Diplomovou práci vypracovala pod vedením RNDr. Tomáše Guckého, Ph.D., což byl klíčový moment, který její kroky svedl do Laboratoří AGEL. Nyní působí Mgr. Birkáš jako vedoucí Laboratoře farmakologie a toxikologie AGELLAB v Novém Jičíně a kromě toho, že je úspěšnou manažerkou a odbornou pracovnicí, je také maminkou dvou malých dětí.
✒ MGR. RADKA MILOŠEVSKÁ LUKÁŠ KABOŇ
Facebook