Kardiologické Centrum AGEL

Kardiologické centrum AGEL nabízí pacientům revoluční metodu léčby poruch srdečního rytmu

26. 2. 2025

Lékaři nově využívají elektrického pulsního pole, které snižuje riziko komplikací na 1 %.

První pacienti Kardiologického centra AGEL v Pardubicích vyzkoušeli revoluční léčbu poruch srdečního rytmu využívající elektrické pulsní pole. Pardubičtí lékaři začali s inovativní léčbou poruch srdečního rytmu, především fibrilací síní, loni v říjnu. Úplně první pacientkou, která novou a šetrnější metodu léčby fibrilace síní podstoupila, byla osmašedesátiletá paní Hana. „Zákrok je opravdu rychlý a bezbolestný. Rádi bychom do budoucna ablaci pomocí pulsního pole nabídli co největšímu počtu nemocných, kteří trpí nejčastěji se vyskytující arytmií, tedy fibrilací síní,“ uvedl MUDr. Aleš Havlíček, vedoucí lékař Oddělení arytmologie z Kardiologického centra AGEL, s tím, že léčba pacientky proběhla bez komplikací.

Od konce října do začátku prosince léčbu úspěšně absolvovalo prvních deset pacientů. Novinku, kterou zavedlo Kardiologické centrum AGEL v Pardubicích k léčbě fibrilace síní, považuje MUDr. Aleš Havlíček opravdu za průlomovou technologii, protože využívá elektrické pulzní pole. „Nový přístroj FARAPULSE je nejen efektivní v léčbě, ale současně oproti dosud používané termické metodě redukuje riziko komplikací ze 3 % na 1 %. Významné je rovněž zkrácení délky zákroku, a tím i čekací doby na léčebný výkon,“ dodal Havlíček. Efektivita metody je velmi vysoká. Vzhledem k vyloučení termického působení nedochází k riziku poškození okolních tkání v bezprostřední blízkosti srdce. „Zákrok je poměrně krátký, trvá 40 až 60 minut a velká část proběhne v celkové anestezii,“ doplňuje MUDr. Aleš Havlíček. Používány jsou velmi krátké, mikro až nanosekundové stejnosměrné elektrické pulsy s vysokým napětím, které zasahují obaly srdečních buněk zodpovědné za vznik arytmie. 

Kardiologické centrum investovalo do kompletního pulsního systému více než 3 miliony korun. „Léčebný zákrok katétrová ablace fibrilace síní vede u velké většiny nemocných při včasném provedení k plnému vyléčení nebo alespoň k významné redukci potíží. S příchodem léčby této arytmie pomocí pulsního pole se rozšířilo spektrum pacientů, kteří mohou zákrok podstoupit,“ zakončil vedoucí lékař.

JAK TO VIDÍ...MUDr. Jan Chovančík, Ph.D., primář Telemedicínského centra a vedoucí lékař Elektrofyziologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Ablace je léčebná metoda, která pomáhá pacientům s poruchami srdečního rytmu. Odstraňuje zdroje nesprávných elektrických signálů v srdci a obnovuje pravidelný srdeční rytmus. Pacientům to přináší zlepšení kvality života, úlevu od obtěžujících příznaků, jako jsou bušení srdce nebo dušnost, a snižuje i riziko komplikací, například mozkové mrtvice. V Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí máme s těmito zákroky bohaté zkušenosti. Jen v loňském roce jsme provedli 1004 katetrových ablací, což nás řadí mezi největší centra v České republice. Dosáhnout takového čísla vyžaduje nejen dobře organizovaný tým a špičkové vybavení, ale také neustálou snahu o zlepšování procesů. Těchto 1004 ablací odráží nejen naši odbornou kompetenci, ale i důvěru, kterou nám pacienti svěřují. Je to důkaz, že držíme krok s nejvyššími standardy péče. O své zkušenosti se samozřejmě dělíme s ostatními kolegy ze Skupiny AGEL, protože spolupráce mezi centry je v kardiologii klíčová. Jedním z takových center je také naše partnerská nemocnice v Pardubicích, se kterou si vzájemně pomáháme i při zavádění nových technologií, jako je jedinečná metoda ablace pomocí pulsního pole. Sdílíme ale nejen zkušenosti, ale vzájemně školíme i personál. Našim společným cílem je zajistit, aby pacienti v celé síti měli přístup k nejmodernější péči. Proto se neustále snažíme inovovat – zavádět nové technologie při provádění ablací, zkracovat čekací lhůty a zlepšovat péči o pacienty po zákroku.

✒ REDAKCE AGEL