AGEL Transfúzní služba zahájila mobilní odběry krve
1. 5. 2025
První mobilní odběr přilákal ve Vojenské škole sedmnáct dárců.
Mobilní odběry krve – novinka v nabídce AGEL Transfúzní služby se naplno rozběhla již na konci února, když mobilní tým poprvé vyjel do terénu, konkrétně do Moravské Třebové, kde na něj čekalo v tamější Vojenské střední škole a Vyšší odborné škole Ministerstva obrany hned 17 dárců, mnozí z nich se rozhodli krev darovat vůbec poprvé. „Mobilní odběry bereme jako službu pro dárce, kterou jim chceme přiblížit možnosti dárcovství, a to i v místech, kde transfúzní zařízení nemáme,“ vysvětluje MUDr. RNDr. Michal Řiháček, Ph.D., EuSpLM, předseda představenstva AGEL Transfúzní služby, proč novou službu zavádí, a zároveň dodává: „Začali jsme zatím s odběry krve, ale časem bychom chtěli takto nabídnout i možnost darování krevní plazmy.“ První ostrý mobilní odběr pak splnil všechna očekávání, především přilákal prvodárce. „Celý projekt je zaměřen na rozšiřování působnosti transfúzní služby a navyšování počtu dárců v různých lokalitách s cílem zabezpečit dostatečný počet transfuzních přípravků pro zdravotnická zařízení, a to se nám během prvního mobilního odběru podařilo,“ zdůrazňuje Řiháček.
VOJÁCI JAKO VZOR
Premiérový mobilní odběr v Moravské Třebové si pochvaloval i pplk. Ing. et Ing. Ondřej Kropáček, náčelník oddělení vzdělávání Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany: „Myšlenka pomáhat společnosti je provázána celým studiem našich žáků a je nám blízká, takže darování krve se vyloženě nabízí, kdo jiný by to měl dělat?“ Podle něj darování krve obecně k vojákům patří. „Spousta vojáků z povolání krev daruje, protože si samozřejmě jsme vědomi potřeby krve, a to i v případech nějakých nenadálých událostí,“ vysvětlil. Proces realizace mobilního odběru začíná buď výběrem místa ze strany AGEL Transfúzní služby, nebo na základě poptávky z konkrétní instituce či firmy.
Po navázání kontaktu následuje kontrola prostor z hlediska hygienických a prostorových podmínek včetně zajištění soukromí pro pohovor lékaře s dárcem. Pokud vše vyhovuje, a to i počet dárců, stanoví se termín odběru. Podobně to probíhalo i v Moravské Třebové. Mobilní odběr je pak pro školu výhodnější než klasický, především z pohledu dopravy studentů. „Limitovala nás velikost autobusu, takhle můžeme odběry dělat ve větším počtu. Studenti jsou navíc ve svém prostředí, navzájem se k darování krve motivují, a když už některý podle vyšetření nemůže darovat krev z nějakého důvodu, tak se vrací ke studiu a neztrácí celý den,“ ocenil podplukovník Kropáček, který zároveň vyjádřil zájem pokračovat v mobilních odběrech i v budoucnu.
SPOLUPRÁCE V RÁMCI AGELU
Vojenská škola ale není jediná, koho nová služba zaujala. Zájem o ni mají i zařízení Skupiny AGEL, které nemají Transfúzní oddělení, příkladem je Nemocnice AGEL Šternberk. „Tam k prvnímu mobilnímu odběru došlo 24. března. Obecně chceme spolupracovat s dalšími zdravotnickými středisky skupiny AGEL tak, aby si na to dárci do budoucna zvykli, a poté v těchto místech můžeme vybudovat třeba i nová odběrová centra,“ dodává MUDr. Řiháček a připomíná, že mobilní odběry jsou ideálním místem, kde oslovit a navázat spojení s prvodárci.
„Během mobilního odběru jsme schopni registrovat nové dárce a zvát je potom do nejbližšího odběrového centra. Do budoucna bychom chtěli, aby se k našemu mobilnímu týmu připojily i sestry ze spolupracujících transfúzních oddělení skupiny AGEL a oslovovaly dárce, vysvětlovaly jim, jak to u nich funguje. Mobilním odběrem totiž můžeme získat i lidi, kteří by chtěli darovat, ale bojí se přijít. Tito potenciální dárci se mohou účastnit dárcovství v rámci mobilního odběru s kamarády, kolegy a známými a pak se třeba v budoucnu stanou pravidelnými dárci.“
✒ MGR. LUKÁŠ HORÁK AGEL
Facebook