AGEL Transfúzní služba

Nová budova AGEL Transfúzní služby v Šumperku přivítala první dárce

25. 7. 2024

Nové prostory nejenže zvyšují komfort pro dárce a zaměstnance, ale rovněž poskytují zázemí s velkorysou kapacitou pro moderní technologie.

Prostory nové budovy přinášejí estetické, ale i praktické změny. „Ačkoli jsme se přestěhovali jen několik set metrů od původní adresy, fakticky je to pro nás a naše dárce obrovský posun. Interiéry jsme pojali méně formálně, více než zdravotnické zařízení připomínají kavárnu,“ uvedl předseda představenstva AGEL Transfúzní služby Ing. Václav Kokeš a doplnil, že součástí nových prostor pro dárce je například pult s obsluhou, automat na kávu a vodu, audiovizuální výbava čekárny, samozřejmostí je klimatizace a připojení na Wifi, vyvolávací kiosek, skříňky pro uschování věcí či automatický obouvač návleků. „Nově jsou k dispozici daleko větší prostory, a to jak pro dárce, tak i pro samotné zpracovávání krve a krevních složek, což nám umožní také inovovat přístrojovou techniku,“ dodal Ing. Václav Kokeš.

LABORATORNÍ VYBAVENÍ

Laboratoře jsou v novém zázemí vybaveny nejmodernějšími přístroji. „Máme kompletně nové moderní vybavení laboratoře virových markerů a laboratoře imunohematologie. Transfúzní přípravky jsou pro příjemce transfúze bezpečnější díky novému NAT analyzátoru Panther od firmy Grifols. Nový je i analyzátor na vyšetření sérologie virových markerů Alinity i od firmy Abbott. Vybavení naší laboratoře jsme rozšířili i o nový analyzátor Erytra od firmy Grifols pro vyšetření krevní skupiny, Rh fenotypu a screeningu protilátek u dárce. Vyšetření budou díky analyzátoru nejen rychlejší, ale přístroj umožňuje testy, které se doposud dělaly ručně, provádět automaticky,“ vysvětlila Mgr. Michaela Šimečková, vedoucí laboratoře AGEL Transfúzní služby.

EFEKTIVNÍ ORGANIZACE

Efektivnější a bezpečnější je také proces odběrů krevních složek a jejich předávání ke zpracování. Odběrový sál s centrálním pultem sester je koncipován pro maximální přehled o stavu dárců a doprava odebraných vzorků a odebrané plazmy a krve je zajištěna dopravním výtahem, který funguje mezi patry. Urychlí se tak transport odebrané krve a plazmy a vzorky krve pro analýzu v laboratoři a tento transport bude i bezpečnější. „V přízemí nové budovy jsou umístěny mrazící a chladící boxy, prostory pro přípravu zásilek pro expedici, expedice samotná a také šatny zaměstnanců. V prvním patře se nachází dárcovská sekce, odběrové sály a čekárna dárců s vyvolávacím systémem. V druhém patře je výrobní provoz a laboratoře, ve třetím pak administrativa a vedení společnosti. Ve čtvrtém patře jsou umístěny veškeré technologie, rozvodny a vyhrazená technická zařízení sloužící k celkovému provozu budovy, plus také prostor pro skladování písemností, které jsme ze zákona povinni uchovávat po dobu 30 let,“ popsal strukturu nové budovy Ing. Václav Kokeš. Na přilehlém pozemku je vybudována vlastní trafostanice pro napájení nové budovy a pro zajištění bezproblémového provozu AGEL Transfuzní služby. Pro případ výpadku elektrické energie je budova vybavena záložním dieselagregátem, který spolehlivě zabezpečí provoz primárních úseků a zařízení za jakékoliv situace.

JAK TO VIDÍ

MUDr. Štefan Repovský primář hematologicko–transfuzního oddělení,

Nemocnice AGEL Přerov Primárně pocítí benefity nové budovy dárci a zaměstnanci v Šumperku, druhotně se projeví i v dalších transfuzních střediscích skupiny, jako je i to naše v Přerově. Z medicinského hlediska spatřuji největší přínos v zakoupení nového přístrojového vybavení pro vyšetřování a zpracování krve, což maximalizuje bezpečnost produkovaných transfuzních přípravků. Nová technika urychlí vyšetření krevních skupin, nepravidelných protilátek a dále zrychlí vyšetření krví přenosných infekčních onemocnění jako jsou žloutenky, HIV a syfilis. Nový přístroj Panther navíc umožní přímou detekci virové nukleové kyseliny v odebrané krvi dárce, a tím pádem minimalizuje riziko přenosu vírové infekce na nejvyšší možnou míru. 

✒ REDAKCE  ARCHIV AGEL