ZDRAVOTNÍ TÉMA

Léky přes internet? Dejte raději na doporučení lékárníka

22. 2. 2021

Vedoucí Lékárny v AGEL Hornické poliklinice v Ostravě Mgr. Irena Kiliková varuje před internetovým nakupováním léků na předpis.

Text. Ing. Tomáš Želazko, Ing. Iva Sokolovská / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Nákupy na internetu jsou v posledních letech běžnou součástí našeho života. Mnoho lidí objednává on-line oblečení, spotřební zboží, elektroniku, ale výjimkou nejsou ani nákupy léků. U těch však platí přísnější pravidla. Na internetu lze zakoupit jen volně prodejná léčiva, která nejsou vázána na předpis. Nabízet léky prostřednictvím e-shopu může pouze schválená „kamenná“ lékárna, která má tento způsob výdeje povolen Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL), přičemž na jejich webových stránkách je zveřejněn seznam všech takových lékáren. Lékárny mohou v e-shopech nabízet pouze volně prodejné léky registrované v České republice. Jedná se o preparáty, jejichž použití je při samoléčbě bezpečné, tedy mají nízké riziko závažných nežádoucích účinků a zároveň i nízkou toxicitu. Tyto léky jsou určené k léčbě onemocnění, která si je pacient schopen bezpečně určit sám. O svůj pohled na prodej léků přes internet se s námi podělila Mgr. Irena Kiliková, vedoucí Lékárny AGEL v Ostravě: „Když si léky, které jsou pouze na předpis, kupujete bez receptu na internetu, riskujete své zdraví, protože není jasné, co v nich ve skutečnosti je. Hazardu při shánění léků se nestačím divit.“

Je rozumné, aby si lidé kupovali léky na internetu?
Podle zákona o léčivech je možné zásilkovou službou dodat pouze takové léčivé přípravky, které nejsou vázány na lékařský předpis, jsou tedy volně prodejné. Zároveň se samozřejmě velmi rozšířil zásilkový prodej různých doplňků stravy, které ovšem neléčí, jen příznivě ovlivňují funkce a činnost lidského těla. Jejich užívání nepředstavuje zásadní riziko a z velkého výběru přípravků si každý může vybrat přípravek na míru.

Přesto není tajemstvím, že řada lidí si přes internet léky na předpis objednává.
Pokud si u někoho na internetu koupíte léky, které jsou vázány na recept, jedná se o nelegální prodej. Takové léky nepodléhají státní kontrole obsahu ani skladování a tím se kupující vystavuje po užití zdravotnímu riziku, protože vlastně není jasné, co požil. Navíc laik nezná možné interakce s jinými léčivy, která již užívá. Takže pokud se člověk rozhodne riskovat a objedná si léky na předpis na internetu, je nutné při jakýchkoli potížích informovat lékaře o tom, co si vzal. Nejlépe je ukázat lékaři obal daného přípravku. V mnoha případech se jedná o padělky. Výjimkou není ani to, že pacient nelegální léky objedná, předem zaplatí, ale zásilka nikdy nedorazí.

Jaké léky by se neměly přes internet prodávat?
Jde například o amninotadafil, homosildenafil, xanthontfrafil, sibutramin, což jsou takzvané nedeklarované látky. Přípravek, který je obsahuje, neprochází klasickým procesem registrace a kontrolou bezpečnosti. Na černém trhu je největší zájem o přípravky na podporu potence, hubnutí, o anabolika, antidepresiva. Proto ty výše uvedené látky, které jsou velmi podobné registrovaným léčivům, a tím vzbuzují neoprávněně větší důvěru spotřebitele.

Počet lidí kupujících léky přes internet stále roste. Co s tím?
Před časem se dělal průzkum a podle něj zhruba jedno procento Čechů přiznalo, že aspoň jednou v životě využili nelegální nabídky prodeje léků na internetu. Objednali si medikamenty, které je možné získat jen na předpis. Z pohledu farmaceuta se nestačím divit lidem, kteří jsou schopni takto nezodpovědně hazardovat se svým zdravím. Ale těmto experimentům nezabráníme. Takže na nás i dalších odbornících je hlavně osvěta a vysvětlování, že varování, kterými neustále spotřebitele „obtěžujeme“, jsou opravdu v zájmu jejich zdraví. Lékárníci jsou dnes často prezentováni jako obchodníci, jejichž jediným zájmem je zisk. Ve společnosti se vytrácí povědomí, že lékárenství je vlastně zdravotní služba. Každý farmaceut je přitom vzdělaný odborník, který má přehled o registrovaných lécích. Takže je naprosto nepochopitelné, že lidé víc věří anonymním webům se zavádějícími informacemi.

Řada lidí dnes nemá čas a nemoci si léčí sami a po internetu. Přece by se měli mít napozoru, vždyť to slyší ze všech stran.
Rady na internetu různých firem dokážou být velmi přesvědčivé. Všechno je „bezpečné“, účinky „ověřené“, pomohlo to spoustě osob, velké množství děkovných dopisů. Nedivím se, že člověk řešící nějaký zdravotní problém tomuto mámení podlehne a má tendenci daný přípravek vyzkoušet. Je hodně těžké těmto lidem vysvětlit, že ne všechny příběhy se zázračným uzdravením jsou pravdivé.

Lékárna AGEL také nabízí zákazníkům nákup přes internet. O co je největší zájem?
Ano, Lékárna AGEL má zásilkový prodej léčiv certifikovaný Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) pro lékárnu v Opavě, kde je centrum a výdejna našeho e-shopu na www.lekarnaagel.cz. Zákazníci mají zájem o doplňky stravy například na hubnutí, kolagenové přípravky a vitamíny, dále kosmetiku i dětskou výživu. V současné době se zvýšil zájem o dezinfekce rukou a ploch, osobní ochranné prostředky jako roušky, respirátory a rukavice. Volně prodejné registrované léčivé přípravky jsou spíše doplňkem nákupu. Všechny jsou většinou na e-shopu levnější, což bývá nejčastější důvod nákupu.Lékárna

AGEL nabízí rezervaci léků na recept přes internet. Jaký je rozdíl mezi prodejem a rezervací?
Rezervace léků na předpis v lékárně je nová služba, kterou nabízí i Lékárna AGEL. Rezervaci je možné provést přes internet vyplněním identifikačního kódu receptu. Pacient obratem zjistí, jestli má lékárna, kterou si vybral, léky skladem, a tím si ušetří cestu, protože do lékárny může přijít až ve chvíli, kdy dostane e-mailem nebo sms avízo, že všechny jeho léky jsou připraveny k vyzvednutí. Podmínkou je však fyzické vyzvednutí v kamenné lékárně, léky na recept nelze zasílat jako volně prodejné léky v zásilkovém prodeji e-shopu.