ZDRAVOTNÍ TÉMA

Darovaná krev pomohla muži při těžké operaci

18. 10. 2019

Během léčby prasklého žaludečního vředu pacienta v přerovské nemocnici zdravotníci museli použít 12 transfúzních jednotek krve.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Shutterstock

Zdravotníci Nemocnice Přerov, díky darované krvi, zachránili život čtyřicetiletému pacientovi. Muž přišel do přerovské nemocnice s náhle vzniklou slabostí a bolestmi břicha. Proti bolesti si vzal několik druhů léků, ovšem jeho problémy nezmizely a bolesti se naopak stupňovaly. Po příchodu do nemocnice muž ztratil vědomí a okamžitě byl hospitalizován na interním oddělení, kde se ho podařilo stabilizovat. Současně absolvoval řadu vyšetření. Gastroskopické vyšetření žaludku a dvanástníku ukázalo na krvácení, ovšem lékaři nezjistili zdroj způsobující problémy. Po několika hodinách se pacientovi přitížilo, ve stolici byly známky krve, projevila se výraznější chudokrevnost, svědčící pro další krvácení.

Po konzultacích se lékaři rozhodli pacienta přeložit na chirurgickou jednotku intenzivní péče. I přes podávání léku na zástavu krvácení, transfúzí krve a plazmy docházelo k dalšímu zhoršování celkového stavu pacienta – pokles krevního tlaku, zrychlená srdcová akce, klinické známky pokračujícího krvácení a další zvýraznění chudokrevnosti. Vážný stav vyžadoval rychlé rozhodnutí přerovských chirurgů, protože hrozila také možnost vykrvácení. Lékaři proto o půlnoci přistoupili k operačnímu zákroku. Na začátku laparoskopické operace lékaři zjistili, co předpokládali – krvácení způsobil prasklý duodenální (dvanáctníkový) vřed. 

Během 90minutové operace, při které museli lékaři pacientovi podat další jednotky krve a plazmy, se podařilo finálně ošetřit krvácející vřed a pacienta opět stabilizovat. Celkem musel pacient dostat 12 transfúzních jednotek krve a 2 transfúzní jednotky mražené plazmy. Přestože cena nejcennější tekutiny se nedá vyčíslit, podle tabulkových hodnot lékaři u této operace použili krev v hodnotě téměř 30 tisíc korun. Stav pacienta se po operaci rychle začal zlepšovat. Po čtyřech dnech byl pacient ve stabilizovaném stavu přeložen na standardní lůžkové oddělení. Postupně začal s dietní stravou a pohybovou rehabilitací, takže byl za další tři dny propuštěn do domácího léčení. Muži byl doporučen klidový režim a přísnější šestitýdenní dieta. Prasklý žaludeční nebo dvanáctníkový vřed je nebezpečná komplikace vředové choroby. Bez rychlého a správného vyhodnocení příznaků a adekvátního léčení – konzervativního nebo i chirurgického – může být tato diagnóza i smrtelná.

Bez léků se již existující vřed může zřídka vyhojit, většinou se dále prohlubuje a zvětšuje. V určité chvíli může stěna žaludku nebo dvanáctníku narušená vředem prasknout. Prasknutí vředu se projeví nejčastěji prudkou bolestí břicha. Ta je zprvu lokalizována do nadbřišku, pak se kvůli vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní přesunuje spíše směrem dolů k podbřišku. Břišní stěna ztuhne, pohmatově a poklepově je bolestivá. Rozvíjející se zánět pobřišnice vede k zastavení střevní činnosti a vzniká paralytický ileus – střevní neprůchodnost. Plně vyjádřený zánět pobřišnice je spojen s bolestí, horečkou, celkovým zhoršením stavu a postupně přechází v septický stav (otravu krve) a šokový stav. Dochází k destabilizaci dýchací, oběhové soustavy a multiorgánovému selhávání s poruchou funkce ledvin a možným plošným krvácením, což nakonec může vyústit ve smrt.