ZAJÍMAVOSTI

Ania Jiravská nakreslila maskota Agi

4. 11. 2020

Desítiletá vítězka soutěže má ráda hodiny kreslení a za své kresby získala již několik ocenění.

Text: Ing. Tomáš Želazko

Celkem 37 dospělých i dětí se zapojilo do soutěže o nového maskota NADACE AGEL. Zvítězil nakonec obrázek desetileté žákyně Anie Jiravské, která v Horní Suché navštěvuje Základní školu s polským jazykem vyučovacím. Mladé slečně jsme položili několik otázek.

Tvůj maskot se jmenuje Agi? Co představuje?
Je to medvídek – mládě, které je milé, umí přitulit a pohladit, je nápomocné, ochranitelské a silné. Rádo pomáhá všem nemocným. Ano, jmenuje se Agi.

Proč jsi ho pojmenovala Agi?
Jmenuje se Agi, protože maskot má být přítulný i ve jménu.

Kde jsi se inspirovala?
Velice ráda přemýšlím o tom, co bych vždy mohla nakreslit a také Agi se nejprve objevil v mé fantazii. Pak už jsem sedla a začala kreslit. Agi nebyl desátý pokus, nebyl překreslovaný. Je to výsledek mé fantazie na myšlenku maskota.

Jak dlouho jsi obrázek maskota kreslila?
Celé tvorba není rychlá, první skica postupně nabírá tvar, pak přesné okraje, nakonec kolorizace a stínování.

Pomáhal Ti s kreslením maskota někdo?
Moji rodiče umí moc věcí, ale kreslení jim určitě nejde. Kdyby mi pomáhali, asi bych nevyhrála. Můj bratr umí kreslit moc dobře mapy, ale ne maskoty. Moje sestra umí kreslit obličeje a postavy, to jí jde moc dobře. Maskota jsem malovala zcela sama, až výsledek jsem přinesla ukázat – zda bych toto mohla poslat, rodiče souhlasili, a tak to táta poslal.

Zúčastnila ses již dříve nějaké soutěže? Pokud ano, získala jsi nějaké ocenění?
V roce 2018 jsem získala 2. cenu v soutěži nadace „Svět na Ano“ – původní název: „Świat na Tak“. Společně se mnou získala 2. cenu i moje sestra Bogna za svůj obrázek. Moc nás to potěšilo a pro cenu jsme jely do Varšavy. Byl to velký zážitek. Také jsem získala cenu v soutěži v lokálních novinách. Mojí sestře se povedlo přední umístění v havířovské soutěži Mapík.

Jak často kreslíš? A co nejraději?
Kreslím velmi často a období on-line školy bylo velkým přínosem pro malování, protože jsem měla více času. Velice ráda mám hodiny kreslení, které mám společně se sestrou pod vedením paní malířky Mgr. Barbary Kowalczykové. Je to přímo skvělá relaxace a máme z toho radost. Minulé léto jsme se s ní zúčastnili plenéru v Jaworzynce v Polsku.

Tví rodiče jsou oba lékaři. Čím chceš být Ty?
Ještě nevím zcela přesně, ale uvažuji o architektuře nebo o medicíně, kde se mi líbí práce praktického lékaře.