ZAJÍMAVOSTI

Mistr světa Lukáš Krpálek odpovídá...

10. 11. 2020

Vaše nová rubrika s Lukášem Krpálkem.

Dobrý den, posílám Vám několik otázek na nejlepšího sportovce Česka. 

Ing. Jan Sikora (Nemocnice AGEL Nový Jičín)

Vy jste v minulosti získával medaile v kategorii do 100 kilogramů. Již několik let ale závodíte v nejvyšší kategorii. Jaký je rozdíl v taktice i soupeřích v těchto dvou rozdílných kategoriích – vždyť v nejtěžší mají Vaši soupeři i o 50 kilogramů více. 

Je to velký rozdíl. V nižší bylo vše rychlejší a techničtější, v kategorii nad 100 kilogramů záleží hlavně na síle, čemuž jsem musel přizpůsobit přípravu i taktiku. Být v nejtěžší kategorii má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že o hodně těžší soupeři nevydrží celý zápas, zvlášť, když já nasadím ostřejší tempo. Pro mě je naopak daleko těžší začátek zápasu, kdy oni jsou plni energie a jdou do toho hodně silově, ale pokud se dostaneme do druhé třetí minuty, většinou jde zápas za mnou. To nastupuji ještě plný sil, zatímco oni je již nemají. Čím těžší soupeř, tím jsou první minuty náročnější. Nejtěžší, se kterým jsem zatím bojoval, byl 180 kilový Rumun. Hodně se mi změnila příprava, trénuji silověji, snažím se zesílit, ale současně hledím na to, abych neztratil svou rychlost, kterou jsem měl v nižší váhové kategorii. Rozdíl je to veliký, ale s odstupem rád přiznávám, že jsem si ani nepředstavoval, že by přechod mohl jít tak dobře.

Jak Vám „chutná“ popularita? A můžete srovnat – jak se projevuje (jak Vás znají) v Česku a například v Japonsku, kde patří judo mezi nejoblíbenější sporty? 

Pokud jde o Česko, tak svůj klid nemám, všude mě lidé poznávají a chtějí se se mnou fotografovat či získat autogram. V Japonsku nejsem tak známý, i když po loňském mistroství světa se to částečně změnilo, protože finále běželo všude a všichni viděli, jak jsem jim ve finále mistrovství porazil jejich reprezentanta. To byl velký šok pro všechny Japonce. Tím jsem se tam zapsal hodně. Ale musím říct, že mě Japonci mají rádi, protože zbožňují judo. Když jezdím na university na tréninkové kempy, tak mi místní trenér vždy děkuje, že jsem k nim přijel a že jsem s nimi trénoval, a vždy dodá, ať se brzy vrátím.

Máte celou řadu přátel mezi sportovci. S kým si nejvíce rozumíte u nás a v zahraničí?   

Doma jich mám hodně, jak z olympiády, tak z judistického prostředí. V Riu jsem si nejvíce sedl s Jirkou Prskavcem (vodní slalomář), po hrách jsme spolu objížděli spoustu akcí a trávili spolu spoustu času. Dodnes se navštěvujeme i s rodinami, občas přijede on k nám, občas my k nim, na grilování, nebo jen na kafčo.

Zúčastnil jste se dvou olympiád. Byl jste se během soutěží podívat i na jiné sporty a kde se Vám nejvíce líbilo?

Navštívil jsem řadu sportů. V Riu jsem se den před svým závodem díval na bronzový boj Jirky Prskavce. Po svém závodě jsem pak chodil fandit tenistkám, to už jsem si užíval víc, protože jsem nemusel hubnout do váhy své kategorie do 100 kilogramů. Možnost jít se podívat i na jiné sporty, to je nejen ohromný zážitek, ale i zpestření soutěže, když jindy trávíte čas pouze v hale. Je super chodit povzbuzovat další české reprezentanty.

LUKÁŠ KRPÁLEK

• olympijský vítěz z roku 2016

• mistr světa z let 2014 a 2019

• trojnásobný mistr Evropy

• vítěz ankety Sportovec roku o nejlepšího sportovce České republiky v letech 2016 a 2019