ZAJÍMAVOSTI

Zpěvačka Helena Zeťová podstoupila v Nemocnici Nový Jičín drobný zákrok

2. 12. 2019

Ošetření dopadlo dobře, takže zpěvačka mohla potěšit své fanoušky na koncertě v Karviné.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Zpěvačka Helena Zeťová, která se na počátku 21. století stala známou v rámci dívčí skupiny Black Milk, kde vystupovala společně s Terezou Černochovou a Terezou Kerndlovou, před svým koncertním vystoupením v Karviné měla problémy s hlasivkami. Vypadalo to dokonce tak, že nebude moci koncertovat. Manažer zpěvačky, která od roku 2005 vystupuje samostatně, se obrátil na vedení skupiny AGEL o urychlenou pomoc při „nápravě“ hlasivek. Protože Helena Zeťová pobývala v Horní Bečvě na Vsetínsku, tak bylo rozhodnuto, že bude ošetřena v Nemocnici Nový Jičín. Zákrok provedl primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku MUDr. Jakub Syrovátka. Zhruba patnáctiminutové ošetření dopadlo dobře, taže zpěvačka Zeťová mohla potěšit své fanoušky v Karviné.

Pane primáři, s jakým zdravotním problémem k Vám sympatická zpěvačka přišla?
Profesionální zpěváci před svým vystoupením řeší akutní hlasové indispozice, eventuálně přichází preventivně. Hlasivky jsou zpěvem namáhány a zpěváci o ně musí pečovat. Když mají více vystoupení po sobě, hlasivky jsou oteklé a je nutné je léčit. Proto navštěvují ORL lékaře těsně před vystoupením, aby jim přímo na hlasivky aplikoval léky, díky kterým otok ustoupí a zpěvák následně může podat očekávaný výkon.

Pane primáři, slečna Zeťová byla v ambulanci 15 minut. Co vše absolvovala?
Nejprve jsme provedli videoendoskopii hlasivek, kde jsme zjišťovali, zda na hlasivkách není nějaký větší problém. Kromě mírného otoku hlasivek bylo vše v pořádku. Následně jsme aplikovali léčivo přímo na hlasivky. Vše proběhlo velmi dobře, a to především díky výborně spolupracujícímu pacientovi. Chtěl bych jí poděkovat za důvěru a přeji jí úspěšné pokračování její kariéry.

NA POCITY Z VYŠETŘENÍ, I VŠE KOLEM HLASIVEK JSME SE ZEPTALI I SYMPATICKÉ ZPĚVAČKY.

Jak se k Vám choval personál nemocnice?
V nemocnici byli úžasní, rychle a dobře mi pomohli. Moc to oceňuji. A také znovu děkuji.

Jaký jste měla pocit z vyšetření?
Jak jsem řekla, když jste v rukou odborníků, jsou většinou tak rychlí a schopní, že člověk ani nestihne případně méně příjemný zákrok zaregistrovat.

Poté jste absolvovala koncert v Karviné. Měla jste nějaké problémy s hlasivkami?
S hlasivkami absolutně žádné, pracovaly výborně. Ovšem v mé profesi je více elementů, které se mohou pokazit. V tomto případě jsem neměla hudbu, takže ji svěřila do rukou někomu, komu jsem neměla. Bylo mi velmi líto, že jsem nemohla podat výkon, na který bych mohla být úplně hrdá, ale i to se stává při mé práci. Pevně věřím, že s novým kolektivem příště v mých milovaných končinách ze sebe budu moci dát vše, co ve mně je.

Jak pečujete o své hlasivky?
Přiznám se, že ne příliš. Ale méně kouřím a miluji zpívání.

Měla jste s hlasivkami nějaké vážnější problémy?
Kdysi jsem byla opravdu silný kuřák, takže v minulosti zpívání bolelo. Ale už jsem z toho naštěstí vyrostla (smích).

Stalo se Vám, že jste kvůli problémům s hlasivkami nemohla zpívat?
Ano, ale byla jsem bojovník. Vždycky jsem nějak zazpívala, i když jsem pak nemluvila týden, což nedoporučuji. Je fajn být srdcař, ale musí to mít hranice.

Žijete převážnou část roku v Řecku. Lze srovnat české a řecké zdravotnictví?
Musím zaklepat, v Řecku jsem byla vždy zdravá. Nemohu tedy srovnávat. Pak přijedu do České republiky a jsem nemocná. Vím jen, že je rozdíl v ovzduší.

Můžete nám sdělit, co pro své fanoušky chystáte na konec letošního roku a v prvním pololetí roku 2020?
Vánoční koncerty po několika městech, ale nebude toho mnoho. Chci se důkladně připravit na jarní tour, na které samozřejmě všechny upozorníme a na které všechny srdečně zvu.