ZAJÍMAVOSTI

V porodnicích AGELu se v loňském roce narodilo přes 13 tisíc dětí

5. 3. 2019

První česko-slovenské AGELovské miminko roku 2019 se narodilo 1. ledna sekundu po půlnoci v Nemocnici Levice a je také prvním Slovenským novorozencem roku.

Text: redakce / Foto: PaedDr. Ivana Novosadová, Barbora Olejníková, Katarína Belická

Celkem 13 066 dětem pomohli v loňském roce na svět zdravotníci ve skupině AGEL. Mezi novorozenci v třinácti česko-slovenských porodnicích naší skupiny bylo 6 443 děvčat a 6 623 chlapců. V sedmi českých porodnicích se narodilo celkem 6 325 miminek, v šesti slovenských porodnicích pak 6 741 miminek. Úplně nejvíce dětí z našich zdravotnických zařízeních přišlo na svět v Nemocnici Košice-Šaca, a to 1 811. Z českých AGELovských porodnic pak vévodí Vítkovická nemocnice s 1 531 narozeným miminkem. Nejoblíbenějšími jmény pro čerstvě narozená miminka byla v Česku zejména Eliška, Ema, Tereza, Jakub, Jan, Lukáš a na Slovensku Nina, Sofia, Nela, Samuel, Daniel a Sebastián.

Ale i v našich porodnicích dali rodiče svým dětem netradiční jména jako například v Česku Cloe, Bao, Olly, Omer, a na Slovensku Zeynep, Ruben, Dženifer nebo Dalma. První slovenské AGELovské miminko roku 2019 se jmenuje Tamarka. Narodila se první lednový den sekundu po půlnoci a je tak i prvním novorozencem na Slovensku. Paradoxem je, že o prvenství českého AGELovského dítěte roku 2019 se dělí dvě miminka, která se narodila shodně v 01:38. Ve Vítkovické nemocnici to byl chlapec Matteo a ve šternberské nemocnici chlapeček Filip, který se také stal prvním letošním miminkem v Olomouckém kraji.