Významné události

V laboratoři AGELLAB pracují 14 až 16 hodin denně

26. 3. 2020

Každý pozitivní výsledek na koronavirus musí laboratoře nahlásit ošetřujícímu lékaři, příslušné hygienické stanici a ministerstvu zdravotnictví.

Text: Mgr. Radka Miloševská, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Laboratoře AGELLAB jako první soukromé laboratoře v republice obdržely od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru, a několik dnů již pracují na maximu své kapacity. Laboratoře vyšetřují vzorky na přítomnost koronaviru ve špičkově vybavené laboratoři, která se nachází v areálu Vítkovické nemocnice. Co vše v laboratořích zkoumají, jak dlouho trvá vyšetření vzorku, komu se hlásí pozitivní nález na koronavirus – na to jsme se zeptali Mgr. Hany Bílkové Fránkové, MBA, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie Laboratoří AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích.

Proč v této mimořádné situaci zkoumáte vzorky na koronavirus jen v ostravské laboratoři a ne v dalších laboratořích skupiny AGEL?
Byli jsme první soukromou laboratoří, která dostala povolení od Státního zdravotního ústavu respektive od ministerstva zdravotnictví se touto diagnostikou zabývat. My v Ostravě máme laboratoře pro detekci extrahumánního genomu, což znamená detekci patogenů v klinickém materiálu metodou Real Time PCR. Tak bylo přirozené, že některá z ostravských laboratoří dostane povolení. Ale nyní již rozjíždí diagnostiku nového typu koronaviru (SARS–CoV–2) také laboratoř v prostějovské nemocnici.

Kolik laborantů v Ostravě-Vítkovicích zkoumá vzorky?
Rutinní diagnostiku zde provádí čtyři vysokoškolsky vzdělaní analytici. Jsou zde vysoké nároky na zkušenost, přesnost a dodržování striktních pravidel.

Mohli jste svůj tým posílit?
Máme nějakou kapacitu přístrojů, a ta je taky navázána na kapacitu lidskou. Samotné vyšetření vzorku probíhá ve dvou fázích. Tou první je izolace nukleové kyseliny, druhou pak namnožení úseku nukleové kyseliny, což umožní její vlastní analýzu. Nám na začátku pandemie chodily desítky vzorků, pak jsme jich měli 150, a v posledních dnech zkoumáme více než 250 vzorků denně. Kapacita naší laboratoře je výrazně omezena zejména v první fázi – vlastní izolace. Proto nám vyšli vstříc naši kolegové z oddělení humánní genetiky v Novém Jičíně (Laboratoře AGEL), kteří nám po zaučení pomáhají.

To znamená, že jste mohli navýšit kapacitu na 250 až 300 vzorků?
Ano, je to tak. Ale je to na úkor času. Jsme nyní v laboratoři od 06:00 a odcházíme domů ve 20:00 až 22:00. Pak ještě z domu vyhodnocujeme poslední analýzy. Poslední dny jsou skutečně náročné.

Jak dlouho trvá vyšetření jednoho vzorku?
Téměř 5 hodin – od vlastního příjmu do laboratoře přes izolaci, vlastní reakci a detekci. Pracujeme v sériích vzorků, tak abychom maximálně využili kapacitu analyzátorů, prioritně vyšetřujeme pacienty v těžkém stavu, malé děti a zdravotníky. Denně provedeme až 8 sérií.

Komu hlásíte výsledky?
Samotná analýza je jedna část. Poté následuje poměrně rozsáhlá agenda. Výsledek hlásíme ošetřujícímu lékaři, příslušné hygienické stanici a ministerstvu zdravotnictví. Nakonec každý pozitivní vzorek vkládáme do databáze.

Říkáte každý pozitivní a ty negativní? Ty se také hlásí a kam?
Pozitivní se hlásí přednostně – telefonicky. Pozitivní má přísnější – prioritní režim, pozitivní výsledky se musí dostat ke všem zmíněným institucím co nejrychleji, aby se udělala epidemiologická opatření a zabránilo se dalšímu šíření viru. Negativní pak stačí souhrnně elektronicky poslat.

Jak se pozná koronavirus ze vzorku?
Co se týká reakcí, které jsou dneska v podstatě závazné, tak je to právě detekce ribonukleové kyseliny viru ve vzorku. To znamená, že jde o přímý průkaz přítomnosti viru, zde ve stěru z nosohltanu. V poslední době se hovoří o průkazu přítomnosti protilátek v krvi pacientů, s tím ovšem ještě nemáme zkušenosti. Určitě na to však přijde řada. Negativní výsledek však neznamená potvrzení „neinfekčnosti“. Jde o výsledek vztahující se pouze k času vlastního odběru.

Z kterých oblastí dostáváte vzorky?
Zatím jsme nejvíce vzorků dostávali z kraje Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského.

A co se týká třeba věkových kategorií?
Vyšetřujeme v podstatě úplně všechny věkové kategorie – od úplně nejútlejšího věku až po ty nejstarší pacienty. Vyšetřovali jsme vzorky miminek, která ještě neměla rok. Vyšetřovali jsme i vzorek u člověka ročníku 1922.