Personalisté informují

Nezapomenutelné chvíle prázdnin zažily děti na AGELovském táboře

7. 9. 2020

Dva turnusy dětského tábora se letos opět konaly v krásném horském prostředí v Budišově nad Budišovkou.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko, Martin Procházka, Patrik Langr

I v letošním roce si děti zaměstnanců společnosti AGEL užívaly letní tábor. Již potřetí děti strávily svou čtrnáctidenní dovolenou v krásném horském prostředí v rekreačním středisku Zálesí v Budišově nad Budišovkou. Ze strany rodičů byl o letní tábor AGELu opět velký zájem, proto personální oddělení skupiny společně s SOOSA (Sdružení odborových organizací skupiny AGEL) – tak jako v posledních třech letech – uspořádalo dva turnusy. Do Budišova nad Budišovkou za zážitky a poznáním přijely děti ve věku 7 až 15 let z České republiky i ze Slovenska. Celkem  v obou turnusech bylo přes 160 dětí našich zaměstnanců, přičemž asi čtvrtina přijela ze Slovenska. Kromě dětí zaměstnanců skupiny AGEL si pobyt užívalo i 13 dětí z Dětského domova Černá Voda, kterým tábor hradila NADACE AGEL.

O děti se staralo a podílelo se na programu v každém turnusu zhruba 25 dospělých – vedoucích a instruktorů, programový a sportovní vedoucí a zdravotnice. V prvním turnuse byla hlavním tématem tábora celotáborová hra „Poslední z bohů“. Děti jsou svolány do Tábora polokrevných, nikdo z nich netuší, že jsou synové a dcery bohů. Ve světě smrtelníků se objevují nestvůry z hlubin Tartaru. Ty jsou k nerozeznání od lidí a snaží se děti bohů – „polobohy“ zabít. „Děti stojí před úkolem, jak uzavřít Tartar a tím zamezit nestvůrám vstup na Zemi,“ uvádí hlavní vedoucí tábora Mgr. Lenka Vyroubalová Langrová. V druhém turnuse byla hlavním tématem tábora celotáborová hra „Tajemství Filorijské studny“. Filorie je země plná čar, kouzel a magických tvorů. Zdrojem veškeré magické energie je starobylá studna. 

„Temné síly se však pokouší studnu zničit a spolu s ní i celou Filorii. Vládce Filorie proto svolává mladé a statečné mágy – děti – na nebezpečnou misi, jejíž selhání může mít katastrofální následky. Děti během hry zachraňují kouzelnou studnu, která je zdrojem veškeré energie,“ doplnila hlavní vedoucí. V akcemi nabitém programu kromě celotáborové hry samozřejmě nechyběl sport – fotbal, stolní tenis, vybíjená, ringo, přehazovaná – či poznávací výlety po okolí. Zkusili si i méně obvyklé sporty a aktivity – softball, lakros, kroket, pettang, disk-golf, střelbu z luku a vzduchovky. Přímo v areálu mohli také vyzkoušet svoji odvahu na překážkách lanového parku. Pro děti byla připravena řada dalších aktivit jako například zábavné večery, táborák s opékáním špekáčků, noční hra.

„Byli jsme na celodenním výletě na přehradě Kružberk se zastávkou na rozhledně. Novinkou byla i Táborová pouť. „Přímo v areálu jsme měli pronajaty dvě atrakce – lidský fotbal a obří překážkovou dráhu. Součástí byly i doplňkové atrakce jako chůze na chůdách, srážení kuželek nebo jízda zručnosti na kole. Děti si tyto aktivity náramně užily,“ dodala hlavní vedoucí. Novinkou letošních táborů byly také dvě přednášky, které organizovala NADACE AGEL. První přednáška byla určená pro děti starší deseti let, kde se od dvou lektorů – profesionálního hasiče a vozíčkáře, který po pádu na kole skončil s poraněním míchy na vozíčku – dozvěděly, jak se efektivně chránit před úrazem páteře, jak vlastně páteř a mícha fungují, proč mívají úrazy míchy fatální následky a jak poskytnout první pomoc. „Druhá přednáška byla určená dětem do deseti let. Přednáška byla věnována správnému chování k pejskům, neboť právě ti jsou pro děti velkým lákadlem i možným nebezpečím. Dětem vše vysvětlila paní Blanka Hašová ze Spolku Arnicanis s jejími canisterapeutickými fenkami Bellou a Aničkou. Děti se s pejsky mohly též pomazlit a pohrát si s nimi,“ sdělila členka správní rady NADACE AGEL Bc. Veronika Dostálová. 

Tábor se líbil desetileté Anně Marii Diatilo, jejíž rodiče pracují v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí – maminka jako sestra na plicním oddělení, tatínek jako lékař na chirurgickém oddělení. „Je to tady skvělé, pořád si hrajeme. Poznala jsem řadu skvělých kamarádek,“ uvedla mladá slečna, která do svých sedmi let žila v Angole, protože její otec v Česku vystudoval medicínu a před časem se vrátili na Moravu. Pravidelným účastníkem tábora je Adam Kalafus, jehož maminka je zdravotní sestra v Nemocnici AGEL Zvolen. „Každý rok je lepší a lepší. Nejvíce mne bavila celotáborová hra,“ řekl Adam, který je na AGELovském táboře již posedmé. Letní tábor skupiny AGEL se letos konal již podvanácté. Organizátorům se daří připravovat pestrý a zajímavý program, který děti nadchne, a na tábor se tak rády vrací. Děti se na táboře také osamostatní, najdou si nové kamarády, naučí se novým dovednostem a stráví krásné dny v přírodě.