NADACE AGEL pomáhala

Díky NADACI AGEL obohatí štěňátko Bella oblíbené canisterapie v Nemocnici Valašské Meziříčí

17. 10. 2019

Štěně Bella hodlá pokračovat ve stopách devítileté Arniky, canisterapeutické fenky plemene Hovawarta, a spolu s lektorkou Blankou Hašovou se chystá i do dalších nemocnic skupiny AGEL.

Text: Ing. Kateřina Faltysová / Foto: Blanka Hašová

Fenka Arnika klidně prochází oddělením následné péče v Nemocnici Valašské Meziříčí, kde už více než šest let chodí za dlouhodobě nemocnými pacienty. Někteří jí věnují úsměv a pohlazení, jiní slzy zoufalství, kterými si uleví od trápení. Všichni do jednoho jsou však neskutečně vděční, že jim pomáhá. Brzy jí bude dělat společnost štěňátko Bella, které v rámci podpory NADACE AGEL projde canisterapeutickým výcvikem, aby dokázalo pacientům pomáhat stejně účinně s jejich duševními i fyzickými omezeními, jako to dělá devítiletá Arnika, přezdívaná Aki, Anička, Anče. Devítiletá fenka Aki měla být původně záchranářským psem, ale díky své empatii vůči lidem pomáhá jako canisterapeutický pes. Podle majitelky obou fenek paní Blanky Hašové se Bella bude učit od té nejlepší. 

„Už nyní s Bellou začínáme se speciálním výcvikem. Jakmile dosáhne dvou let, skládá první zkoušky poslušnosti zahrnující základní povely. Pokud navíc umí aportovat nebo podávat tlapku, získá si rychleji srdce pacienta, se kterým pracuje. Pes se musí také připravit na vypjaté situace, což obnáší náhlý křik, padající předměty, shluk lidí, polohování psa a jeho objímání. Pak teprve získá certifikát a složí povahové zkoušky psa, které musí každé dva roky obnovovat,“ popisuje průběh výcviku Blanka Hašová ze Spolku Arnicanis pomáhat duším, která se canisterapii věnuje již více než šest let a dodává, že takto vycvičený pes je mostem mezi terapeutem a pacientem. 

Spojení s pacientem umí navázat fenka Aki velmi dobře. Stejně jako umí pacienta účinně motivovat, aby udělal pohyb, který by jinak nikdy neprovedl. To se musí nyní naučit také Bella. „Těžko přesvědčíte malé dítě, které je po dětské obrně, aby cvičilo, když jej každý pohyb bolí. Ale nemusíte jej dvakrát pobízet, aby natáhlo ručku a dalo psovi piškot, přitom podpoříte jeho motoriku. Obdobně přesvědčíte staršího člověka, který odmítá rehabilitovat po úraze či po operaci, aby se psem šel na procházku nebo mu hodil míček. Podle mě nezáleží na věku pacienta, pouze na jeho zdravotním stavu,“ popisuje účinky canisterapie z Nemocnice Valašské Meziříčí paní Hašová s tím, že po dohodě s dalšími nemocnicemi skupiny AGEL by ráda canisterapii rozšířila i do Nemocnice Prostějov a Nemocnice Nový Jičín. 

Pro devítiletou fenku Aki už začíná být canisterapie náročná a brzy přenechá místo Belle. Paní Hašová se proto rozhodla se Spolkem Arnicanis zažádat o finance na vycvičení nového canisterapeutického psa. „Hodinu až dvě vkuse dostává Aki povely, což stále zvládá skvěle, ale s ohledem na její věk a odsloužená léta jí chci pomalu dopřát zasloužený psí důchod. Bella má velkou podporu od NADACE AGEL, které děkuji za to, že do jejího výcviku vložila finance i důvěru a já díky tomu můžu Bellu připravit na zkoušky a nadále pokračovat v úspěšné canisterapii,“ váží si podpory paní Hašová a dodává, že účinná canisterapie dokáže vykouzlit u nemocného člověka úsměv a tím vyléčit jeho duši a stimulovat ho v další medicínské léčbě.

„Největší odměnou je pro mě vědomí, že naše finanční podpora pomáhá přímo našim vlastním pacientům a ulehčí jim pobyt v nemocnici,“ pochvaluje si Bc. Veronika Dostálová, ředitelka NADACE AGEL, která od svého vzniku podpořila přes 850 žadatelů celkovou částkou přesahující 23 miliónů korun. Kromě terapeutické canisterapie pro pacienty oddělení následné péče se paní Hašová zabývá také vzděláváním dětí v projektu SPOLEČNĚ – BEZPEČNĚ, kdy s fenkou Aki a zdravotní sestrou pravidelně dochází do mateřské školy a formou her děti učí, jak se chovat v přítomnosti psa, předejít tak zraněním a případně poskytnout první pomoc. Paní Hašová pevně věří, že canisterapie by mohla do budoucna najít oporu i v legislativě.