NADACE AGEL pomáhala

Běžci Těšínské osmičky NADACE AGEL opět pomohli Lydii Slezské diakonie

8. 8. 2019

Třetí ročník charitativního běžeckého závodu v mužské kategorii vyhrál Adam Gaura a v ženách byla nejlepší jeho sestra Barbara Gaurová.

Text: redakce / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Celkem 240 účastníků se rozhodlo přispět na dobrou věc a podpořit třetí ročník charitativního běhu pořádaného NADACÍ AGEL pod názvem Těšínská osmička. Závod vedl od Nemocnice Podlesí v Třinci do parku Adama Sikory v Českém Těšíně. Výtěžek z charitativní akce ve výši 50 tisíc korun putoval na podporu českotěšínského střediska Lydie Slezské diakonie, které poskytuje sociálně aktivizační služby dětem a mladým dospělým se zdravotním postižením. Získané prostředky využije středisko na nákup fyzioterapeutického lehátka určeného pro rehabilitaci a dále zakoupení didaktických pomůcek a literatury pro každodenní péči o děti s poruchami autistického spektra.

„Podpora sociálních služeb a snaha ulehčit úděl těžce nemocných, postižených a jejich rodinných příslušníků má v našich myslích a srdcích důležité místo. Děkuji NADACI AGEL za podporu, můj obdiv a poděkování patří všem běžcům i podporovatelům této akce,“ uvedl místostarosta města Český Těšín Ing. Vít Slováček. Předchozí dva ročníky podle předsedkyně správní rady NADACE AGEL Ing. Ivety Ostruszkové, MBA, sklidily velký úspěch. „Pozitivní ohlasy jsme dostali, jak od samotných závodníků, tak od fanoušků, a proto jsme neváhali a akci opět zopakovali,“ vysvětlila předsedkyně správní rady s tím, že před dvěma roky byl výtěžek z akce věnován reprezentantu České republiky v boccii Jiřímu Svojanovskému a loni českotěšínskému středisku Slezské diakonie. 

Na start závodu u třinecké Nemocnice Podlesí se první účastníci běhu začali scházet již dvě hodiny před slavnostním zahájením. Po startu, který provedla Ing. Iveta Ostruszková a člen představenstva společnosti AGEL Ing. René Janosch, se účastníci běhu vydali na trať do osm a půl kilometru vzdáleného parku Adama Sikory v Českém Těšíně. Trasa závodu vedla mezi magistrátním městem Třinec, obcí Ropice a městem Český Těšín, čímž propojila lokality, ve kterých má skupina AGEL svá zdravotnická zařízení a od září 2018 navíc i novou pobočku AGEL Střední zdravotnické školy. Závodu se zúčastnil i juniorský mistr Evropy v moderním pětiboji Marek Grycz, který nakonec skončil v první desítce.

Běžecký závod ovládla sourozenecká dvojice Adam Gaura, který doběhl s rekordním časem 28 minut a 42 sekund, a Barbara Gaurová, jež jako nejrychlejší žena dokončila závod časem 39 minut a 6 sekund. Oba vítězové si kromě diplomu a dárkového koše odnesli hlavní cenu – voucher na víkendové zapůjčení automobilu s plnou nádrží, jenž věnovala společnost AUTOBOND GROUP. Oba sourozenci z Českého Těšína běželi závod NADACE AGEL poprvé. Dvaadvacetiletý Adam v minulosti závodně běhal za třinecký atletický klub, nyní chodí běhat rekreačně. „První kilometry rozběhli dva soupeři dost rychle, já se jich stále držel. Poté jsem zaútočil,“ sdělil Adam, který během trati neměl žádnou krizi. „Některé kopečky mi ale daly zabrat,“ doplnil. Jeho sestra Barbara nikdy závodně neběhala, od dětství si chodí občas zaběhat. „I když bylo docela teplo, tak se mi dobře běželo. Rozvrhla jsem si síly, zpočátku jsem běžela pomaleji,“ řekla dvacetiletá slečna, kterou na závod přihlásil bratr. 

Těšínskou osmičku, tak jak loni, běžela také skupinka pracovníků Třineckých železáren pod vedením Ing. Marka Bilka, který i přes své obtíže a onemocnění Parkinsonovou chorobou 8,4 kilometru dlouhou trasu úspěšně zdolal. Přes konečný čas 1,5 hodiny získal jeho finiš velký potlesk všech přítomných a obrovské uznání. „Všechno začalo v polovině roku 2013, zprvu nenápadným třesem pravé ruky v situacích rozrušení. Symptomy postupně nabývaly na síle a já si začal uvědomovat, že nemoc mi postupně vezme vše, co bylo doposud samozřejmé. Trvalo téměř tři roky, než jsem si uvědomil, že to co mě potkalo, není neštěstí, ale dar. Vše jsem si srovnal v hlavě a začal se postupně soustředit a měnit svůj život. S nemocí jsem se smířil a rozhodl se ukázat sobě a okolí, že ačkoliv mám zdravotní potíže, není to problém,“ sdělil Marek Bilko. Těšínská osmička kromě zajímavé sportovní podívané nabídla také zábavný program.

V cíli pak čekaly na všechny účastníky závodu nejen medaile z rukou Ing. Reného Janosche, výkonné ředitelky NADACE AGEL Bc. Veroniky Dostálové a paralympijského reprezentanta Iva Koblasy, kterého NADACE AGEL dlouhodobě podporuje, ale také doprovodný program zahrnující jak zábavu, tak i bezplatná zdravotnická vyšetření zdravotníků Nemocnice Podlesí a Nemocnice Český Těšín. Zájemci se mohli nechat vyfotit nebo si zajít pro podpis od třineckých hokejistů – mistrů letošní extraligy – Erika Hrni a Mariána Adámka. Pro děti organizátoři připravili skákací hrad nebo malování na obličej. Na běhu NADACE AGEL byla vidět také celá řada zaměstnanců skupiny AGEL – například z Nemocnice Podlesí nebo Nemocnice Český Těšín. „Z naší nemocnice běželo  osm zaměstnanců. Chtěli jsme podpořit dobrou věc. Kvůli závodu jsme si byli i několikrát zaběhat,“ dodala MUDr. Justyna Migas-Polok z oddělení následné péče.