NADACE AGEL pomáhala

Běžci Těšínské osmičky NADACE AGEL pomohli Lydii Slezské diakonie

7. 1. 2019

Druhý ročník charitativního běžeckého závodu v mužské kategorii vyhrál Martin Ručka a v ženách byla nejlepší Hana Přádková.

Text: Bc. Lucie Drahošová, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Magických 333 účastníků se rozhodlo přispět na dobrou věc a podpořit druhý ročník charitativního běhu pořádaného NADACÍ AGEL pod názvem Těšínská osmička. Závod vedl od Nemocnice Podlesí v Třinci do parku Adama Sikory v Českém Těšíně. Výtěžek z charitativní akce ve výši 70 tisíc korun putoval na podporu českotěšínského střediska Lydie Slezské diakonie, které poskytuje sociálně aktivizační služby dětem a mladým dospělým se zdravotním postižením. Středisko získané prostředky využije především na nákup dětského invalidního vozíku pro své klienty, ale také další potřebné kompenzační pomůcky. „Je to nádhera, děkujeme všem. Jste boží,“ vzkázal účastníkům akce po obdržení šeku čtyřiadvacetiletý Tomáš, který je jedním z uživatelů specializovaných služeb střediska. 

Oproti loňskému prvnímu ročníku nadačního běhu Těšínská osmička vzrostl jak počet účastníků, tak i výtěžek z celé akce o dvacet tisíc korun. „Jsme spokojeni s tím, jak Těšínská osmička pomáhá a jaký je o charitativní běh zájem. Oproti loňsku jsme zaznamenali nárůst o 80 účastníků. Nejde nám však o masovou akci. Chceme, aby si lidé zaběhli pro dobrou věc a pro radost,“ říká výkonná ředitelka NADACE AGEL Bc. Veronika Dostálová. Loňský premiérový ročník podle předsedkyně správní rady NADACE AGEL Ing. Ivety Ostruszkové, MBA, sklidil velký úspěch. „Pozitivní ohlasy jsme dostali, jak od samotných závodníků, tak od fanoušků, a proto jsme neváhali a zopakovali ji. Pravděpodobně i v příštích letech budeme tuto charitativní akci pořádat,“ vysvětlila předsedkyně správní rady s tím, že v minulém roce byl výtěžek z akce věnován reprezentantu České republiky v boccii Jiřímu Svojanovskému.

 

Na startu Těšínské osmičky se měl objevit i daviscupový vítěz a karvinský rodák Radek Štěpánek, ovšem kvůli nemoci nedorazil. Tak se hlavní hvězdou běhu stal juniorský mistr Evropy a velká naděje českého moderního pětiboje Marek Grycz. Závod nebral nijak prestižně, vždyť dva dny před závodem se vrátil z dovolené. Doběhl druhý. „Ještě na startovní čáře jsem nevěděl, jestli si to jen tak rekreačně zaběhnu a budu si povídat s lidmi, anebo do toho šlápnu. Ale protože jsem z toho měl fakt dobrý pocit a i po kilometru jsem se cítil relativně dobře, tak jsem se držel se špičkou, něco jsem i vepředu odtáhl a čekal jsem, co to udělá. Nechtěl jsem to nijak hrotit, přece jen jsem byl dva týdny úplně bez tréninku,“ vykládal Grycz, kterého nyní čekají týdny tvrdého tréninku a první závody Světového poháru jej čekají až v březnu. „Pokud přijde nabídka proběhnout se na nějaké podobné akci, jako byla Těšínská osmička, rád se zúčastním,“ doplnil. 

Na start závodu u třinecké Nemocnice Podlesí se první účastníci běhu začali scházet již dvě hodiny před slavnostním zahájením. Po výstřelu ze startovní pistole, který provedla Ing. Iveta Ostruszková, se účastníci běhu vydali na trať do osm a půl kilometru vzdáleného parku Adama Sikory v Českém Těšíně. Trasa závodu vedla mezi magistrátním městem Třinec, obcí Ropice a městem Český Těšín, čímž propojila lokality, ve kterých má skupina AGEL svá zdravotnická zařízení a od září 2018 navíc i novou pobočku AGEL Střední zdravotnické školy. Nejrychlejším účastníkem Těšínské osmičky se stal teprve osmnáctiletý Martin Ručka z Olbramic u Ostravy, který se naplno věnuje běhání několik měsíců. „Běhám už čtyři roky, ale dosud jsem sportovní aktivity dělil mezi florbal a běh. Jenže s florbalem jsem letos přestal, takže se věnuji jen běhu od pěti kilometrů po půlmaraton. Ten jsem běžel jen jeden, ale také se mi v něm podařilo zvítězit,“ uvedl mladý talent, který zásadně běhá v terénu, proto si trať z Třince do Českého Těšína pochvaloval. „Tady to byl chvíli asfalt, chvíli polňačka, nějaká ta lesní cesta. Trať je opravdu pěkná, podél řeky, tohle mi vyhovovalo,“ sdělil. 

Mezi ženami trať nejrychleji zvládla Hana Přádková z Ostravy. „Musím přiznat, že na mě to bylo rychlé, protože tak krátké tratě neběhám. Specializuji se na ultramaratony, obvykle běhám šedesát kilometrů a víc. Pořád jsem čekala, kdy mě někdo předběhne, ale nestalo se. Navíc trasa byla nádherná, třeba ty splavy kolem řeky. Stihla jsem se i pokochat, protože to tady neznám,“ řekla vítězka. Těšínská osmička kromě zajímavé sportovní podívané nabídla také zábavný program. V cíli pak čekaly na všechny účastníky závodu nejen medaile z rukou členů představenstva společnosti AGEL Ing. Reného Janosche a Mgr. Zuzany Wojewodové a paralympijského reprezentanta Iva Koblasy, kterého NADACE AGEL dlouhodobě podporuje, ale také doprovodný program zahrnující jak zábavu, tak i bezplatná zdravotnická vyšetření.

Zájemci se mohli nechat vyfotit nebo si zajít pro podpis od třineckých hokejistů Martina Růžičky, Vladimíra Rotha a Marka Viedenského. Pro děti organizátoři připravili skákací hrad nebo malování na obličej. Na běhu NADACE AGEL byla vidět také celá řada zaměstnanců skupiny AGEL – například z Nemocnice Nový Jičín, Nemocnice Podlesí nebo společnosti Perfect Distribution. S číslem 228 závodila Mgr. Jana Růžičková, MBA, ze Středomoravské nemocniční. „Chtěla jsem podpořit dobrou věc. Běželo se mi výborně, s časem jsem spokojená. I když začátek i konec závodu jsem měla příliš rychlý, střední část byla pomalejší,“ uvedla Jana Růžičková.