NADACE AGEL pomáhala

NADACE AGEL podpořila Evropský pohár v ruční cyklistice

27. 9. 2018

Akce přilákala do Loun více než 100 handicapovaných závodníků z České republiky, Slovenska, Itálie, Rakouska, Německa, Maďarska, Polska, Holandska a dalších států.

Text: redakce (s přispěním Ladislava Báby) / Foto: Ladislav Bába

NADACE AGEL opět podpořila dobrou věc. Částkou ve výši 50 000 korun přispěla sportovnímu atletickému oddílu ASK Elna Počerady na pořádání 16. ročníku European Handbike Circuit – Evropského poháru v ruční cyklistice. Akce přilákala do Loun více než 100 handicapovaných závodníků z České republiky, Slovenska, Itálie, Rakouska, Německa, Maďarska, Polska, Holandska a dalších států. „Závody European Handbike Circuit si ve městě na Ohři získaly značnou oblibu jak u diváků, tak u samotných účastníků. Jezdci s různým tělesným postižením zde předvádějí každoročně neuvěřitelné výkony,“ říká Bc. Veronika Dostálová, výkonná ředitelka NADACE AGEL. Sportovci se nejdříve dopoledne utkali v časovce jednotlivců na 15 kilometrů z Loun do Počedělic a zpět. Zde byl nejrychlejší Michael Jorgensen z Dánska, který dosáhl vynikajícího času 22:57 minuty. Z českých závodníků byl nejlepší Václav Antal (Černí koně) časem 24:11, který obsadil třetí místo.

Nejlepším slovenským závodníkem se stal Daniel Kukla (Handbike Team Slovakia), který časem 24:30 obsadil páté místo. V ženách byla nejrychlejší Kateřina Antošová z České republiky, která dosáhla času 27:42 minuty. Druhou nejrychlejší ženou se stala Anna Oroszová (Handbike Team Slovakia) časem 30:42. Odpoledne účastníky Evropského poháru čekalo kritérium v ulicích samotného města Louny. Závodníci byli rozděleni do různých kategorií podle druhu postižení, jezdili i různý počet okruhů, a tak vítězů bylo celkem osm – MH1 – Patrik Jahoda (Česko), MH2 – Christope Marchal (Francie), WH2 – Roberta Amadeo (Itálie), WH3 – Kateřina Antošová (Česko), WHO – Petra Weingut (Německo), MH3 – Narce Ludovic (Francie), MH4 – Michael Jorgensen (Dánsko), MHO – Joel Weingut (Německo). „Při kritériu byli diváci svědky strhujících soubojů a odhodlání zdravotně postižených sportovců. Zde si mnozí závodníci opravdu sáhli až na dno svých sil a patří jim velký obdiv,“ uvedla Veronika Dostálová.

Součástí doprovodného programu Evropského poháru byly i závody zdravých sportovců. Zajímavá byla nesoutěžní jízda pro širokou veřejnost na dvoukilometrové trati. Do závodu se mohl přihlásit každý na čemkoliv s kolečky do průměru 20 centimetrů, tedy závodníci na kolečkových bruslích, rodiče na bruslích i s kočárky, na koloběžkách, tříkolkách, lyžích s kolečky, skateboardech a také postižení na invalidních vozících. I v letošním roce byl součástí Evropského poháru také Český pohár koloběžek.