NADACE AGEL pomáhala

Radek Štěpánek potěšil handicapované sportovce a předal šek NADACE AGEL

22. 5. 2014

NADACE AGEL překvapila Josefa Meyera i jeho kamarády návštěvou tenisové hvězdy.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Třiadvacetiletý Josef Meyer je sice na vozíčku, ale k životu se snaží přistupovat aktivně. Je členem Handicap sport clubu Havířov, kde se věnuje boccii, tedy speciálně upravené hře pétanque. Poslední měsíce měl však velké trápení. Mechanický vozíček, který přestal vyhovovat jeho potřebám, učinil mladého muže závislým na okolí. Vzhledem k tomu, že v současné době nemá Josef Meyer nárok na nový vozík od zdravotní pojišťovny a sám si jeho nákup nemůže dovolit, přispěla mu na jeho pořízení NADACE AGEL 50 tisíc korun, což pokryje většinu potřebných nákladů. Šek Josefovi symbolicky předal v Ostravě v polovině dubna tenista Radek Štěpánek, který si při této příležitosti s Josefem a jeho kamarády z klubu také zatrénoval bocciu.

„Současný vozík je úzký a hrozí mi tak otlačeniny a proleženiny. Zároveň mám velké potíže s přesunem pomocí zvedáku jak do postele, tak do auta. Když někam potřebuji jet, tak mě do auta musejí přenášet dva lidé, jelikož sedačka vozíku je úzká a není možné pode mne zasunout plachtu od zvedáku,“ nastínil problémy se současným vozíčkem Josef Meyer z Frýdku-Místku, člen Handicap sport clubu Havířov. Kvůli nesprávnému sklonu stupačky od vozíku nemá Josef nohy v pravém úhlu, jak by měly správně být, a dostává tak často křeče. „Potřeboval bych odlehčený vozík s obručí se špunty, abych za pomoci pomůcek začal v rámci mých možností jezdit sám. Přitom bych posiloval svalstvo, které momentálně vůbec nevyužívám, a je ochablé. Tímto bych posílil celkovou fyzičku a stabilitu těla. Kalkulace na takový vozík však přesáhla 60 tisíc korun a tolik si bohužel nemohu dovolit,“ posteskl si mladý vozíčkář, který o finanční pomoc požádal NADACI AGEL a netušil, že symbolický šek mu předá sám Radek Štěpánek. Tenista využil příležitosti a po předání symbolického šeku na nový vozík, který se pro Josefa již vyrábí, si společně i s ostatními kolegy z týmu zahrál bocciu a zjistil, že tato paralympijská hra není vůbec tak jednoduchá, jak se zdá. „Musím uznat, že boccia je poměrně náročná – ne fyzicky ale strategicky. I když jsem hrál s boccisty pouze chvíli, zjistil jsem, že velmi záleží na strategii. Bylo mi ctí si tento sport vyzkoušet právě s nimi,“ prozradil Radek Štěpánek, který si bocciu zahrál poprvé v životě právě na setkání v Ostravě.

A to nebylo jediné překvapení dne. NADACE AGEL využila příležitosti splnit další tajné přání. „Když jsem se dozvěděla, že v týmu Handicap sport clubu Havířov je dívka Nikol, která již dlouho Radka Štěpánka obdivuje a vždy, když může, sleduje tenis na daviscupových turnajích v Ostravě, bylo rozhodnuto,“ naznačuje výkonná ředitelka NADACE AGEL Mgr. Denisa Rísová, která mladé vozíčkářce Nikol domluvila na odpoledne soukromou schůzku s Radkem Štěpánkem, aby si mohli popovídat mezi čtyřma očima. Tenista Štěpánek své fanynce předal jako dárek na památku navíc také svůj dres a čelenku z Tokia, které vlastnoručně podepsal.