NADACE AGEL pomáhala

Mladému hokejistovi se ve vteřině obrátil svět naruby. Jeho snem je jednou usednout alespoň za volant

7. 2. 2014

Do konce hokejového klání zbývala poslední třetina, když v tom hostující obránce srazil Petra Šotka k zemi.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Petr Šotek býval kapitánem hokejistů Rožnova pod Radhoštěm. Při utkání proti Hornímu Benešovu v roce 2008 tragicky odnesl střet s protivníkem a ochrnul od hrudníku dolů. NADACE AGEL se rozhodla pomoci mladému muži vrátit se alespoň částečně zpět do běžného života příspěvkem na rehabilitační přístroj, který nehradí zdravotní pojišťovna. Do konce hokejového klání zbývala poslední třetina, když v tom hostující obránce srazil Petra Šotka k zemi. „Nemohl jsem hýbat nohama. Vrtulníkem jsem byl transportován do Olomouce, kde mi diagnostikovali přerušení míchy a také mě operovali. Další tři měsíce jsem ležel v Ostravě, odkud mne přesunuli do nedalekého rehabilitačního ústavu v Hrabyni. Ležením po zdravotnických zařízeních jsem tedy strávil téměř rok, než mne propustili domů,“ vzpomíná Petr Šotek na tragickou událost, která se mu přihodila v říjnu roku 2008.

Po propuštění z rehabilitačního ústavu byl pan Petr totálně nesoběstačný, nezvládal žádný z úkonů každodenního života. Se situací, do které jej život přivedl, se však nechtěl smířit a začal na sobě tvrdě pracovat. S rehabilitační sestrou pilně cvičil a cvičí dosud. Elektrický vozík vyměnil za manuální, při jehož ovládání může posilovat horní končetiny. Po půl roce se vrátil do práce. „I když stále potřebuji mít při sobě asistenta, který mi pomáhá, věřím, že se jednou stanu úplně soběstačným. Mým velkým snem je jednou znovu usednout za volant auta,“ prozradil Petr Šotek s tím, že aby se mu mohl sen splnit, musí ještě hodně posílit horní část těla. K tomu mu má výrazně pomoci nový rehabilitační přístroj Motomed Viva 1, na který dostal příspěvek ve výši 30 tisíc korun od NADACE AGEL.

Speciální přístroj je uzpůsoben tak, aby mohl pan Petr cvičit přímo z vozíčku. Do speciálních šlapek umístí dolní i horní končetiny, které mu přístroj procvičuje. „Dolní končetiny vůbec necítím, tak jsem rád, že mi na nich svalstvo v kondici udržuje alespoň přístroj. Paže jsou na tom o něco lépe, a tak se snažím při cvičení sám vyvíjet tlak a posilovat je,“ vysvětlil princip cvičení pan Petr, který začal první pokroky sledovat již po třech týdnech cvičení na Motomedu. Díky přístroji došlo u pana Petra nejen ke zpevnění svalstva, ale především ke zvýšení výkonnosti. „Na motomedu posiluji celý trup, nejen končetiny,“ zdůraznil Petr Šotek, který ani po neštěstí, které na něj osud nastražil, na hokej nezanevřel a vede k němu i svou sedmiletou dceru.

„Je obdivuhodné, s jakým optimismem pan Šotek celou situaci zvládá. Spousta lidí by na život již zanevřela, on se však s elánem vrátil do práce a tvrdě na sobě i nadále pracuje. Věřím, že mu rehabilitační přístroj pomůže splnit jeho sen,“ uvedla výkonná ředitelka NADACE AGEL Mgr. Denisa Rísová.