NADACE AGEL pomáhala

Čtyřletý Dominik mohl díky NADACI AGEL strávit dva týdny v rehabilitačním centru Adeli v Piešťanech

4. 9. 2013

Prvních šest měsíců svého života strávil chlapec v nemocnicích, kde lékaři nakonec diagnostikovali poškození mozku.

Text: Bc. Radka Baková / Foto: archiv NADACE AGEL

Dominik Šulík přišel na svět jako zdravé miminko, jeho potíže však začaly záhy po narození. Prvních šest měsíců svého života strávil chlapec v nemocnicích, kde lékaři nakonec diagnostikovali poškození mozku. Dominik není schopen samostatně dýchat, polykat a není schopen samostatného pohybu. Aby se jeho zdravotní stav ještě více nezhoršil, musí malý Dominik pravidelně rehabilitovat. Proto se NADACE AGEL rozhodla přispět částkou 1555 euro a umožnit mu absolvovat dvoutýdenní pobyt v rehabilitačním centru Adeli v Piešťanech.

O Dominika se starají milující rodiče, kteří jej mají v domácí péči. „Uvědomujeme si, že Dominika nikdo nevyléčí. Přesto mu chceme poskytnout láskyplný domov, na který má nárok každé dítě,“ uvedla maminka čtyřletého Dominika Mária Šulíková, která se společně s manželem naučila svého syna nejen ošetřovat, ale umí obsluhovat i všechny přístroje, které Dominik potřebuje k přežití. Intenzivní péče ze strany rodičů přinesla pozitivní výsledky – zatímco ihned po příchodu z nemocnice Dominik na nic nereagoval a měl stále stejný výraz, nyní chlapec rodiče nejen vnímá, ale také na ně mrká a posílá jim pusinky. „Pro někoho je to málo, ale pro nás byl toto obrovský posun,“ dodala Mária Šulíková.

Vzhledem k neurologickým potížím musí Dominik pravidelně rehabilitovat. Rodiče proto začali s chlapcem jezdit na rehabilitační cvičení do 25 kilometrů vzdáleného města, což bylo ale příliš daleko. Chlapec byl z neustálého přesunu z místa na místo vystresovaný a ztrácel motivaci cvičit. „Oslovili jsme nejrůznější zdravotnická zařízení, kde by mohl syn delší čas intenzivně rehabilitovat. Bohužel jsme ale byli vždy odmítnuti s tím, že dané zařízení není schopno se postarat o dítě s respirátorem,“ vzpomíná Mária Šulíková a dodává, že nakonec se jim podařilo dohodnout pobyt v rehabilitačním středisku Adeli v Piešťanech. Zde byli s Dominikem již několikrát a pobyt pokaždé přinesl vynikající výsledky. „Jedná se o soukromé zdravotnické zařízení, takže bychom si nemohli dovolit celý pobyt Dominikovi uhradit. Velmi děkujeme NADACI AGEL, že nám na Domčovu rehabilitaci pomohla s pokrytím nákladů a přispěla nám 1555 euro, které nám do celkové sumy tří tisíc euro za pobyt chyběly. Syn se vrátil domů rozhýbaný a mnohem živější,“ uzavřela Dominikova maminka.