NADACE AGEL pomáhala

NADACE AGEL opět pomáhala

26. 7. 2013

I v jarních a letních měsících rozdávala nadace příspěvky, aby alespoň částečně usnadnila těžké chvíle osob, kterým osud nepřál.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko, Bc. Radka Baková

REHABILITACE DOMINIKY

Nejlepší český basketbalista současnosti Jan Veselý, který nastupuje v zámořské NBA (National Basketball Association - česky Národní basketbalová asociace) za Washington Wizards, navštívil v polovině května ve Vítkovické nemocnici šestnáctiletou dívku Dominiku Madalovou a předal jí šek v hodnotě 150 tisíc korun. Dominice, která loni po vážné dopravní nehodě ochrnula, peníze pomohou pokračovat v léčbě na rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice. Finance daroval mladé slečně přes NADACI AGEL a budou směřovat na její další rehabilitaci ve Vítkovické nemocnici. O osudu Dominiky se dozvěděl prostřednictvím médií a příběh ho zaujal natolik, že se rozhodl dívce finančně pomoci a sám ji navštívil osobně. Kromě kytičky dostala Dominika od Jana také jim vlastnoručně podepsaný dres. „Zaujala mě její bojovnost. To, jak zarputile se snaží dostat zpátky na nohy, je motivací nejen pro mě, ale snad pro každého, kdo se snaží bojovat s něčím, co ho potkalo,“ řekl Jan Veselý.

Dominika Madalová ze Slovenska byla jako každé jiné děvče – ráda sportovala, milovala hudbu, měla mnoho kamarádů a zrovna začala navštěvovat střední školu ve Vsetíně, když se jí v jediném okamžiku změnil celý život. V září loňského roku, tehdy ještě patnáctiletou, Dominiku srazilo při cestě od babičky na kole auto. Dívka byla okamžitě transportována do nemocnice, následovala několikahodinová operace, děvče však zůstalo od ramen dolů ochrnuté. Dominika se však nevzdala a po operaci začala tvrdě rehabilitovat, aby se jednou mohla opět postavit.

Protože je dívka ze Slovenska z obce Záriečie nedaleko hranic s Českem, léčbu na rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice jí pojišťovna neproplatí. Díky příspěvku NADACE AGEL ve výši 100 tisíc korun a podpoře Vítkovické nemocnice ve stejné výši zde mohla Dominika ve druhé polovině února nastoupit a zahájit dvouměsíční léčbu pod vedením špičkových odborníků. Přestože se původně zdálo, že bude muset Dominika po uplynutí dvouměsíční doby rehabilitaci ukončit, ozval se ze zámoří Jan Veselý s tím, že si přečetl v médiích příběh o Dominice a velmi ho zaujal. Jeho nadace přispěla na léčbu dalších 150 tisíc korun, ozvali se i další dárci, kteří dohromady přispěli dalších 50 tisíc korun. Díky všem těmto penězům mohla Dominika zůstat v nemocnici až do konce června.

A první úspěchy léčby zaznamenala Dominika už během pobytu v nemocnici. „Dokážu již sama zvednout ruce, pracuji na notebooku i s mobilním telefonem,“ uvedla Dominika zhruba po šesti týdnech rehabilitace. Jak Dominika pokračuje v rehabilitaci, bude Veselý bedlivě sledovat. „Její příběh mě hodně zaujal a chci být i nadále jeho součástí,“ dodal náš nejlepší basketbalista, který s basketbalem začal ve dvanácti letech v rodném Příboru. Po úspěšném účinkování na ME v roce 2006 přestoupil Jan Veselý do Slovanu Ljubljana, ve které se setkal s trenérem Mirsadem Alilovičem. Na začátku to pro Honzu nebylo jednoduché. Překonával jazykovou bariéru, odloučení od rodiny a přátel a mnohém mu právě pomohl trenér Alilovič. Jeho talent neunikl pozornosti trenéru Partizanu Bělehrad Dušku Vujoševičovi. Ten jej přivedl v roce 2008 do svého klubu a naplno začal rozvíjet Honzův talent. Zpočátku sice Honza moc šancí nedostával, nicméně díky zraněnému spoluhráči dostal první svou velkou šanci v utkání proti CSKA Moskva. Svůj úkol tehdy zvládnul na jedničku a stal se stabilním členem základní pětky Partizanu až do konce svého angažmá v roce 2011. Za rok 2010 byl Jan Veselý zvolen nejlepším hráčem Evropy do 21 let.

Velkých pokroků, které dívka od začátku rehabilitace udělala, si všimla také předsedkyně správní rady NADACE AGEL Ing. Iveta Ostruszková, MBA. „Je vidět, že Dominika udělala společně s fyzioterapeuty velký kus práce. Věřím, že pokud bude rehabilitovat stejně intenzivně i nadále, její sen vstát z postele se jí splní,“ uvedla Iveta Ostruszková, která Dominiku společně s basketbalistou Veselým byla navštívit.

ASISTENČNÍ PES

Částkou 50 tisíc korun přispěla NADACE AGEL na nákup asistenčního psa pro manželé Zaorálkovy z Prahy. Díky příspěvku si zdravotně postižení manželé mohli pořídit psa, a tím zvýšit svou samostatnost při běžných každodenních činnostech. Oba manželé jsou upoutáni na invalidní vozík. Jejich neocenitelným pomocníkem byla asistenční fenka labradorského retrievera, která ale v únoru 2013 zemřela. „Nemáme dostatek vlastních finančních prostředků k pořízení a výcviku nového vodicího psa - pomocníka. V současné době máme zažádáno o výcvik nového asistenčního pejska u občanského sdružení PES PRO TEBE, jehož výcvik se uskuteční v průběhu letošního roku 2013. K předání nového asistenčního pejska by mělo dojít přibližně v polovině roku,“ uvedl pan Zaorálek. Pes pomáhá v každodenním životě manželů nejen po fyzické stránce, ale hlavně po psychické. „Přispěli jsme manželům na nákup asistenčního psa, jehož výcvik stojí přes 200 tisíc korun.  Pes by se měl postarat o jejich částečný návrat do aktivního života,“ uvádí Ing. Iveta Ostruszková, MBA.

Všichni asistenční psi a šikovní společníci ovládají desítky standardních povelů, od základů poslušnosti, přes povely potřebné při pohybu na veřejnosti až po speciální povely a dovednosti, jako je podávání předmětů spadlých na zem, zapomenutých na stole, otevírání a zavírání dveří nebo pomoc se sebeobsluhou jako je sundání ponožek, rukavic, čepice, svetru, kalhot a podobně. Asistenční psi mohou částečně nahradit službu osobních asistentů nebo rodinných příslušníků a snížit tak závislost tělesně postižených na jejich péči. Zároveň ale umožňují těmto lidem aktivně a plnohodnotně se

zapojit do běžného života a zlepšit navazování komunikace s okolím.

PŘÍSPĚVEK OD TK PLUS

Dobročinné aktivity NADACE AGEL se rozhodla podpořit také prostějovská společnost TK Plus. U příležitosti konání 52. ročníku prestižního atletického mítinku Zlatá tretra v Ostravě slavnostně převzaly darovací šek v hodnotě 500 tisíc korun od TK Plus Ing. Iveta Ostruszková, MBA a MUDr. Marie Marsová, MBA. „Prostředky budou využity na dobročinné aktivity naší nadace,“ uvedla Iveta Ostruszková a prozradila, že sto tisíc korun poputuje do Vítkovické nemocnice na nákup nové speciální diagnostické váhy. Přesná diagnostická váha pomůže lékařům obezitologické ambulance dětského oddělení při terapii a léčbě obézních dětí. Váha umí velmi přesně zvážit procento tuků, svalů a  vody a tak umožní zhodnotit efektivní terapii. „V naší ambulanci zatím takovou váhu nemáme, běžně se vzhledem k ceně u dětí nepoužívá, ale bude určitě dobrým pomocníkem při sledování efektivity redukce hmotnosti,“ uvedl primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Boženský.