Vítkovická nemocnice

Malí pacienti Vítkovické nemocnice pomocí pastelek kreslí obrázky

12. 11. 2019

Nemocné děti pomocí pastelek kreslí obrázky na základě podkladů malíře Jana Šádka.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Barbora Žembová

Vítkovická nemocnice cíleně umožňuje pacientům hospitalizovaným na dětském oddělení různé přiměřené aktivity, které je zabaví, poskytnou radost a jsou doplňkem k poskytované zdravotní péči. Nyní vedení nemocnice přišlo s projektem Pastelky dětem, kdy malí pacienti dětského oddělení tvoří obrázky podle podkladů uměleckých děl malíře Jana Šádka. Ty nejpovedenější obrázky budou zdobit i nemocniční pokoje či chodby dětského oddělení, přičemž první obrázky již byly umístěny na stěny. „Chceme, aby se dětem jejich pobyt v nemocnici co nejvíce zpříjemnil. Malovat mohou děti jak ve společenských prostorách, tak na lůžku. Věříme, že jsme jim alespoň na chvíli udělali radost a odpoutali jsme jejich pozornost od nemoci,“ říká primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice a garant projektu MUDr. Jan Boženský s tím, že nutná hospitalizace zdaleka neznamená, že děti pouze leží a nemohou si hrát.

Opak je pravdou, a tak mezi děti do Vítkovické nemocnice přichází je zabavit třeba zdravotní klauni, skauti nebo dobrovolníci z Adry. Jedna z prvních vzpomínek na dětství každého z nás bývá většinou kresba s pomocí pastelek, kdy většinou vznikají první umělecké projevy dítěte. A právě proto, že je velmi důvěrně znají téměř všechny děti, byl vytvořen projekt Pastelky dětem. „Nádherné obrázky malíře Jana Šádka, které jsou namalovány jen pastelkami, přímo vybízejí to zkusit taky. A tak vznikl nápad, jak dát možnost dětem, které tráví nějaký čas upoutány na nemocničním lůžku, zkusit si s pomocí pastelek vytvořit své první opravdové umělecké dílo,“ vysvětlil primář Boženský. 

Podklady obrázků Jana Šádka byly pomocí techniky převedeny tak, aby zůstaly jen jejich obrysy v černobílé variantě a děti pak pomocí pastelek mohly vytvořit jejich konečnou podobu. A aby to nebyly jen takové obyčejné omalovánky, tak jsou originální obrázky přeneseny na speciální plátno a vytvořeny celé série obrazů. „A tak si děti mohou nejen zkrátit pobyt v nemocnici tvůrčí aktivitou, odnést si vlastní obraz domů, ale možná také zjistit, že nejen počítač či tablet jsou tou nejlepší volbou při trávení volného času,“ doplnil primář dětského oddělení. Dětem kreslení přináší radost. Nezbytné potřeby k této činnosti jim poskytnou přímo v nemocnici, a to díky sponzorům. „Každý malý pacient hospitalizovaný na našem dětském oddělení dostane balíček kreslicích potřeb. Pastelky, fixy a tužky si dítě už ponechá a po skončení léčby si je může vzít domů. Samozřejmě i se svými uměleckými výrobky,“ doplnila vrchní sestra Vítkovické nemocnice a druhý garant projektu Bc. Bohumila Lokajová.